I I I Lilian Janse, de eerste SGP-politica, hoopt later de boeken in te gaan als de vrouw die de Vlissingse politiek zijn normbesef teruggaf. En nog met een lach ook. „SGP'ers hebben echt wel humor." 2 SPECTRUM De telefoon gaat. 'Tingelingeling, wie is er aan de lijn', zingen vrolij ke kinderstemme tjes. 'Tingelinge ling, wie zou dat zijn!'. Lilian Janse - felgekleurde sport schoenen, roze legging met een zwart rokje eroverheen, wit T-shirt met 'live for love' erover - veert op, grijpt de te lefoon. „Goede ringtone. Ik kan hem altijd vinden!" Een beleidsmedewerker van de lande lijke SGP aan de lijn. Eerst natuurlijk felicitaties ('Dank u wel. Dank u wel'). Daarna belangstellend informeren naar de reacties. Ontzettend veel, ant woordt de kersverse lijsttrekker van de SGP Vlissingen. Nee, ze had het niet verwacht. „De storm is nu een beetje geluwd, maar er zit net een me vrouw van de PZC, dus het is nog niet helemaal over." Ze legt neer. „Hij zei nog: als je advies nodig hebt over omgaan met de me dia, kan je me altijd bellen." Best las tig, praten met de pers, heeft ze ont dekt. De hele tijd oppassen wat je zegt: daar word je moe van, in je hoofd. Twee weken geleden kwam het leven van Lilian Janse in een stroomversnel ling. Opeens wisten alle landelijke me dia Zeeland te vinden. Daar gebeurde het. Niet in de Randstad, maar in de provincie begon de omwenteling. De SGP Vlissingen heeft als eerste een vrouwelijke volksvertegenwoordiger in haar gelederen. „Ja, dat is een revo lutie. Maar ik voel me geen revolutio nair." Lilian Janse is en blijft, geheel volgens het gedachtengoed van de Staatkundig Gereformeerde Partij, al lereerst vrouw, echtgenote en moe der. Van haar vader - vicevoorzitter van de SGP Vlissingen - kreeg ze de belang stelling voor lokale politiek mee. „Ik heb wel eens gezegd dat ik politiek ac- (t ik zeg wat ik zeggen moet Of het nu tegen een vrouw is, of tegen een man. tief zou willen zijn, maar dat was bin nen de SGP niet mogelijk. Dat accep teerde ik." Met meer dan gewone belangstelling volgde ze het slepende proces waar mee het Clara Wichmann-instituut probeerde af te dwingen dat ook vrou wen tot de politieke arena toegelaten werden. In 2010 was het dan zover: de Hoge Raad oordeelde dat er een eind moest komen aan de ongelijke behan deling van mannen en vrouwen bin nen de SGP. Was ze blij? „Nee. Want het werd afge dwongen. Ik had liever gezien dat er vanuit de SGP zelf een voorstel was gekomen over politieke betrokken heid van vrouwen." Janse besloot af te wachten hoe alles zich ontwikkelde. Mijn tijd komt nog wel, dacht ze; over een jaar of vier, misschien. Maar het liep anders. Op een mooie juni-ochtend zaten Li lian en haar man Ko in hun Bossen- burghse doorzonwoning te luisteren naar Lilians vader, die vertelde over de zoektocht naar een lijsttrekker voor de gemeenteraadsverkiezingen in Vlissingen. „Geen van de zes man nen die uitgenodigd waren, had inte resse. Te druk, geen zin, al in de ker kenraad, allemaal hadden ze zo hun redenen. Politieke desinteresse, vond ik het zelf. Ik dacht: het zal toch niet waar zijn? Het zal toch niet zo zijn dat de SGP straks niet mee kan doen met de gemeenteraadsverkiezingen. Zet mij dan maar op de lijst, zei ik." Het was even stil rond de eikenhou ten salontafel. Toen deed Ko zijn mond open: „Jij bent er wel een type voor." Ook haar vader liet even een stilte val len, voor hij zijn instemming betuig de. De volgende dag toog hij naar het bestuur om mee te delen dat zijn dochter zich kandidaat stelde. „Een vrouw... Het bestuur realiseerde zich gelijk de impact. Kort daarna heeft de voorzitter het tijdens een SGP-reisje verteld aan de landelijk voorzitter, Maarten van Leeuwen. Dat was kreu nen en steunen. Iedereen wist wat het betekende: media-aandacht, ge doe in de partij. Aan de andere kant: die uitspraak van de Hoge Raad lag er. Dan kun je dit verwachten. Ze had den alleen niet verwacht dat het zo snel zou zijn." Een van haar dochters is ziek thuis. „Doet je buik nog pijn?", vraagt Lilian bezorgd. Eén ding staat als een paal boven water: haar gezin zal niet lijden onder haar politieke ambities. Tijdens de afwas, typisch zo'n mo ment waarop in huize Janse allerlei onderwerpen de revue passeren, heb ben ze het even doorgenomen: „Privé en politiek blijven gescheiden. Dat wil zeggen dat er altijd aandacht voor de kinderen is, óf van mij, óf van mijn man. En ik neem de problemen niet mee naar huis. Al tijdens het kopje koffie na afloop van een raadsvergade ring Iaat ik het van me afglijden. Het gaat erom dat je je verlies incasseert en overgaat tot de orde van de dag. Ge lukkig heb ik een dikke huid en een gladde rug. En na elke vergadering, hebben we afgesproken, praten mijn man en ik thuis even na. Met klassie ke muziek erbij, dat geeft rust. En een glaasje fris of wijn. Ja, ik drink wel eens een wijntje. Een pilsje lust ik soms ook wel, hoor." Elke dag om 4 uur gaat de wekker. Bruine boterham, glas karnemelk wandelschoenen aan en hup, op de fiets naar het depot voor de twee kran tenwijken. „Ik moet nog even flink na denken of ik er daar niet één van moet opzeggen, of allebei. Straks zal ik toch regelmatig laat in bed liggen." Tweehonderd kranten later, het is in middels 7 uur, stapt ze de woning in Bossenburgh weer binnen. Daar is het spitsuur. De twee oudsten (14 en 15) maken zich klaar voor school, met de jongste (10) leest Lilian samen een stukje uit de Bijbel en uit het Kinder dagboek. „Dan bidden we. Voor ieder persoonlijk vragen we om Gods ze gen. Dm hulp bij school en werk, om geestelijke verrijking, om weer veilig thuis te mogen komen." Om 8.30 uur begint de lijsttrekker met het huishoudelijke werk, om 12 uur is er een bruine boterham, met koffie deze keer. LILIAN JANSE-VAN DER WEELE Daarna een powernap, tot de kinde ren uit school komen. Lilian: „We drinken en praten samen wat en dan begint de voorbereiding voor het avondeten. Ik kook graag. Niet vaak Nederlands, vaak internationaal: medi terraan, Indisch, heerlijk vind ik dat. Daarentegen kan ik nog geen knoop aanzetten. Best ongebruikelijk voor ie mand uit de gereformeerde hoek." Om 16.40 uur komt Ko terug van zijn werk als vlamspuitoperator, om 17.30 uur staat het eten op tafel. Na het ge bed wordt er gegeten. „En gepraat. We praten veel. De kinderen blijven keurig aan tafel tot het dankgebed. Na de afwas gaan één voor één de kinde ren naar bed." Discreet opgeborgen in de eikenhou ten spekkast staat een televisie. „We kijken eigenlijk alleen naar het nieuws, als de jongste naar bed is. Maar je kunt natuurlijk net zo goed uitzending gemist kijken." Als ze nu naar de slager gaat, is ze twee keer zo lang onderweg. „Ieder een wil een praatje maken. Geen punt, ik zie het als onderdeel van mijn campagne." Overal staan bossen bloemen met ge lukswensen, in de tuin bolchrysan- ten, flessen wijn, op tafel een schoe nendoos vol fanmail. „Niet alleen van SGP'ers. Dat vind ik leuk. Ik wil er voor iedereen zijn. Vlissingen moet een stad zijn waarop je trots bent. Of het nu gaat om het uiterlijk van de stad, of om de bestuurscultuur, of om het boeken van vooruitgang." Ze wil in de raadszaal haar principes niet verloochenen, maar toch de sa menwerking met andersdenkenden niet schuwen. „Ik vermoed dat het een eenmansfractie wordt. Dan zal het wellicht nodig zijn te polderen, te zoeken naar overeenkomsten in plaats van verschillen. Neem de zondags openstelling. Daar zullen socialis tische partijen - vanuit de invalshoek dat werkenden minstens één vaste dag vrij moeten hebben - wellicht óók tegen zijn. Hetzelfde geldt voor de opvang van kwetsbare groepen als tienermoeders en daklozen. Ander zijds zullen er zaken zijn waar ik al leen in sta. Zo vraag ik me af: moeten bepaalde festivals nou op zondag, met gemeentelijke subsidie?" Bovenal wil ze tot een nieuw normbe sef inspireren. „Als ik in de raad geze ten had toen Roep zich moest verant woorden, had ik gezegd: „'Besef je wel dat jij burgemeester bent van al die Vlissingers, onder wie zovelen die hun baan verloren zijn - en dan durf je dit soort dingen te declareren! Denk maar eens goed na over het voorbeeld dat je daarmee geeft.' Een welgemeend excuus was op zijn plaats geweest. Maar ik zou hem nooit wegsturen, want dat kost de gemeen te alleen maar geld." EB Jij bent wel een type voor de politiek, zei Ko Lilian Janse-Van der Weele werd op 26 augustus gekozen tot lijsttrekker van de SGP Vlissingen voor de gemeente raadsverkiezingen. Zij is daarmee de eerste vrouw in de geschiedenis van de SGP die een actieve politieke func tie krijgt Lilian Janse werd op 15 februari 1973 geboren in het St. Josephziekenhuis in Vlissingen. Na de Smytegeld-mavo in Middelburg (talen, geschiedenis, economie) volgde ze de meao (bestuurlijke richting) aan het Deltacollege in Middelburg. In 1996 trouwde ze met Ko Janse, met wie ze drie kinderen kreeg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54