Wijncruise over de DONAU Indianenzomer 'Droomboek vliegt winkels uit' Leeuwarden dolblij -*«3 4 BINNENLAND In ziekenhuizen gaan veel patiënten onnodig dood. Goed 'bloedbeleid' en het naleven van regels voorkomen doden. BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cpm CULTURELE HOOFDSTAD INCLUSIEF samess L In de prachtige wijnmaand oktober compleet verzorgd naar dé Donau-klassiekers Kritiek Asscher op Europese Commissie Vicepremier en minister van Sociale Zaken Lodewijk As scher heeft kritiek op de Euro pese Commissie. Die doet Ne derlandse zorgen over de gevol gen van arbeidsmigratie uit Oost-Europa 'te gemakkelijk' af, reageert daar 'badinerend' op en 'schiet meteen in een kramp'. Asscher eist dat Brus sel een 'serieus gesprek' met hem voerL Aanleiding zijn een column van eurocommissaris Neelie Kroes, waarin ze As scher een Hansje Brinker noemt en eurocommissaris Laszló Andor die in deze krant over xenofobie sprak. Compleet verzorgde 10-daagse reis incl. riviercruise per MS My Story* TOMMY WIERINCA Ik liep door Brussel met een dichter, hij was ly risch over het strijklicht op de gebouwen van het De Brouckèreplein, hij wilde het eraf scheppen en op eten. Het was warm en wolke loos als op een midzomerdag, de meisjes maakten de straten gelukkig in hun zomerjurken. Benen gebruind door de zomer die achter ons lag maar nu, be gin september, nog even in al zijn glorie tevoorschijn geko men was voordat hij zo met een definitiefin de herfst over gaat en uit onze huid en onze herinnering wegtrekt. Omdat ik de afgelopen maanden voor al had gewerkt, was de zomer een beetje aan me voorbijge gaan, zodat de vrouwen op die onwerkelijk mooie dag me evenzoveel nieuwe mogelijkhe den toeschenen, evenzoveel kansen op een nieuw leven. De dichter, die in Brussel woont, had meer oog voor de groepjes daklozen overal. Het werden er meer en meer, zei hij, uit heel Europa spoelden ze aan. Temidden van een paar van hen dacht ik Jos te zien zit ten, een grote kerel met een hond en bundel slaapgerei aan zijn voeten, maar toen ik dich terbij kwam zag ik dat het een ander was. 'Een enkele keer", schrijft lames Salter, 'op straat of ergens tussen het publiek, in een mensenmassa, zie je ie mand die dood is, een replica - de natuur heeft een tweede versie gemaakt.' Ik weet niet of Jos leeft of dood is, maar het had me niet verbaasd hem daar te zien, zoals ik hem ook zou kunnen tegenkomen in Porto, waar hij een antiquariaat be gonnen was. De volgende morgen reisde ik terug naar Amsterdam. Toen de Thalys het Centraal Station binnenliep, realiseerde ik me hoe glorieus het uitzicht daar is, met dat licht en het wijde water van het IJ. Ik liep over het perron naar de roltrappen, toen een blond meisje op Griekse sandalen me stralend tegemoet liep. Ik kende haar niet en toch kwam ze naar me toe met ogen vol liefde en een mond die me ging kussen - zag ze een replica? Een tweede ver sie? Ja, ik zou met haar meelo pen, een ander leven in. De steek van jaloezie toen ze niet mij, maar een jongen die vlak achter me liep omhelsde, on wennig, ze kenden elkaar nog niet zo lang. Op de roltrap keek ik achterom en zag haar hand op zijn bovenarm. Ergens in de stad stond het bed waarop ze de middag zouden doorbren gen, het zonlicht aan hun voe ten. RIJSWIJK - Van de 651.000 bij boek handels afgeleverde Droomboe ken, waren er gisteren rond het middaguur al 131.000 door Neder landers opgehaald. Dat meldde een woordvoerder van het Natio naal Comité Inhuldiging. Er zijn vooralsnog een miljoen exempla ren gedrukt van het boek, dat voor koning Willem-Alexander is samengesteld. Elk huishouden kan het boek dat gevuld is met dromen van Nederlanders, sinds donderdagmiddag gratis afhalen. Bij winkelketen Bruna is een wa re stormloop op de boeken ont staan. „Sinds het moment dat de boeken kunnen worden afge haald, vliegen ze de winkels uit", aldus een woordvoerder. TILBURG - In Nederlandse zieken huizen sterven jaarlijks onnodig duizenden patiënten. Dat aantal kan omlaag, betoogt Rob Slappen- del van de Universiteit van Til burg. Hij aanvaardde gisteren het hoogleraarschap 'Kwaliteit en vei ligheid in de zorg'. Van alle patiënten die overlijden in een ziekenhuis, is bij 4 tot 5 procent sprake van een 'poten tieel vermijdbare oorzaak'. Dat komt neer op 1800 tot 2000 do den per jaar. Onder meer door zorgvuldiger de voorgeschreven protocollen te vol gen, kan het sterftecijfer omlaag. Slappendel trekt een vergelijking met andere sectoren waarin veilig heid een belangrijke rol speelt, zo als de petrochemische industrie en de luchtvaart. Maar, zo betoogt Slappendel, 'in troductie van veiligheid vraagt snel om extra registratie van gege vens'. „Dit wordt op de werkvloer niet altijd als prettig ervaren", al dus de hoogleraar, die signaleert dat de veelheid aan regels tot slor digheid kan leiden. Hij pleit daar om voor eenvoudige checklisten en voor een automatische waar schuwing bij het niet naleven van de 1200 richtlijnen: „Ik zoek nog naar een 'hinderlijk piepje' dat er bijvoorbeeld voor zorgt dat de ver pleegkundige of arts de sieraden afdoet tijdens het werk en de han den desinfecteert, want het is nu voor een ziekenhuisorganisatie een lastige opgave om alle regels na te leven." Een zienswijze die Slappendels collega )an Klein van de Erasmus Universiteit Rotterdam bevestigt: „Verpleegkundigen moeten dage lijks zoveel checklisten aanvin ken, dat het niet meer is bij te houden. Ik ken situaties waarbij checklisten achteraf worden inge vuld. Dan creëer je geen veilig heid, maar een schijnveiligheid." Veel ziekenhuissterfte is het ge volg van infecties, inclusief bloed vergiftiging. Volgens Slappendel zijn infecties vaak te voorkomen door hygiënische basisregels in acht te nemen. Zorgvuldiger beleid ten aanzien van bloedtransfusies kan de opera- tiesterfte nog verder omlaag brengen. Wondstoornissen, infec ties, bloedvergiftiging en overlij den komen frequenter voor wan neer iemand een zakje bloed krijgt. Slappendel is als anesthesioloog verbonden aan het Amphia Zie kenhuis in Breda. Daar leverde te rughoudendheid bij het toedie nen van bloedtransfusies in 2012 bovendien een besparing op van 400.000 euro. Als patiënten met bloedarmoede daar vóór de operatie aan worden behandeld, kan dat het sterfterisi- co nog verder omlaag brengen. Bloedarmoede verhoogt de kans op overlijden na een geplande operatie met 30 procent. busreis III 2 hotelovernachtingen A II 7 nachten cruise alle maaltijden aan v KRAS.NL-reisbege leiding aan boord SS 4 ^<21 Captain's Dinner 2 wijnlezingen Q S •"•f 1 wijnproeverij r jS| Alléén bij KRAS.NL te boeken: deze prachtige Donaucruise met vertrek op 12 oktober. Want ook in de herfst is de Donau een geweldige vakantiebestemming. Zeker als de reis in het teken staat van de heerlijke donauwijnen U boekt al vanaf slechts 599, inclusief busreis, 2 hotelovernachtingen en alle maaltijden. Bovendien is er een wijnproeverij en 2 lezingen inbegrepen. Tijdens de reis maakt u kennis met o.a. Boedapest, Esztergom, Wenen en Melk. Boek nü uw plaats aan boord van deze prachtige najaarscruise! Dag 1-2: busreis Passau, incl. hotelnacht. Dag 2 inscheping. Dag 3: tijd voor Engelhartszell met de mooie trappistenabdij. Dag 4: volop tijd voor de Slowaakse hoofdstad Bratislava Dag 5: ontdek de 'lichtstad van het oosten' Boedapest Dag 6: via de Donauknie naar barokstad Esztergom. Dag 7 tijd voor Operastad Wenen, met o.a. de Staatsopera, de Hofburg, de Spaanse Rijschool en de Stephansdom. Dag 8: via het Wachau-wijngebied naar Melk Dag 9-10: ontscheping Passau, busreis terug incl. hotelnacht. MS My Story****: dit sfeervolle schip beschikt over o.a. een restaurant, lounge met bar, sauna en zonnedek. De service en maaltijden worden bijzonder hoog gewaardeerd. Klantbeoordeling een 8,1! (voordeel) Hoofddek Bovendek 12 oktober (10 dagen) v.a. 599 €749 Prijzen zijn per persoon en o.b.v. een 2-persoonshut. Zie www.kras.nl/91019 Prijzen zim per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. DEN HAAG dood zieke door Paulus Smits Eenvoud voorkomt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4