Een zieke werknemer heeft recht op privacy Vakantieverrassing 4 WERKEN Slecht geslapen, een fikse kater of gewoon een baai dag. Soms melden werkne mers zich ziek om de ver keerde reden. Toch moet de werk gever er bij een ziekmelding van uit gaan dat de werknemer ziek is, tot het tegendeel bewezen is. „Als de werkgever de melding niet vertrouwt, zit er niets anders op dan een controle te laten uit voeren door de bedrijfsarts. Al leen de bedrijfsarts kan beoorde len of de ziekmelding terecht is of niet", zegt arbeidsrechtadvo caat Maarten van Gelderen. Buikgriep, misselijkheid, migrai ne: het gaat de werkgever niets aan wat je scheelt. Een leidingge vende mag niet naar de klachten van de ziekmelder vragen. „Dat is een inbreuk op de privacy. Doet hij dat toch, dan mag je hierover zwijgen", weet Van Gelderen. Er zijn maar een paar dingen die de baas mag vragen: het adres en het telefoonnummer waarop je bereikbaar bent, of sprake is van een arbeids- of verkeersongeval, hoe lang je verwacht dat je ziek zult zijn en of er afspraken of werkzaamheden staan gepland die door anderen moeten worden overgenomen. De werkgever geeft de ziekmel ding door aan de bedrijfsarts. Die beoordeelt of de werknemer in derdaad niet kan werken. Binnen zes weken na de ziekmelding krijg je een uitnodiging van de bedrijfsarts. Een bedrijfsarts mag wel naar je klachten vragen, maar mag je niet verplichten tot een medisch onderzoek, een behandeling of een operatie. Ook mag hij geen medische informatie aan de werk gever geven. Bovendien mag de bedrijfsarts je huisarts of specia list alleen informatie vragen als je daar toestemming voor geeft. Vraag altijd om een kopie van de informatie die de huisarts of spe cialist aan de bedrijfsarts stuurt; dan weet je wat er is besproken. De belangrijkste taak van de be drijfsarts is te beoordelen of de werknemer te ziek is om zijn functie uit te oefenen. Zo ja, dan kan hij kijken of aangepast werk mogelijk is en hierin bemidde len. Ben je het niet eens met de conclusies van je bedrijfsarts of werkgever, dan kun je naar het UWV voor een zogeheten des kundigenoordeel. Dit oordeel is niet bindend, maar bij een even tuele juridische procedure hecht de rechter er veel waarde aan. Heeft een werknemer zich te recht ziek gemeld, dan is de werk gever wettelijk verplicht tenmin ste 70 procent van het loon door te betalen. Sommige bedrijven ke ren bij ziekte de eerste dag of de eerste twee dagen geen loon uit. Dat mag alleen als dat is vastge legd in een CAO of arbeidsover eenkomst. Ook mag een werkne mer niet worden ontslagen tij dens ziekte, tenzij hij niet mee werkt aan re-integratie. Maar je moet het dan wel behoorlijk bont maken. „Werknemers met een tij delijk contract lopen wel risico. Als een medewerker ziek is en het tijdelijk contract loopt af, dan is de ziekte geen belemmering om het contract te beëindigen", zo waarschuwt Van Gelderen. Als je net terugkomt van vakantie, bevat de krant veel ver rassingen op beleg- gingsgebied. Als ik weg ben, kijk ik niet naar de koerspagina's. Die twee weken vakantie zijn juist goed om even weg te zijn van de waan van alledag. Ik verdiep me lie ver in een paar goede boeken. En ja, er zijn momenten dat mijn kinderen mij die tijd gun nen. Toegegeven, daar zitten ook een paar beleggingsboeken bij. Het voornemen van de waan van alledag weg te blijven, viel overigens al direct in het water. Want ik was nog geen dag weg, of Carlos Slim kondigde aan dat hij heel KPN wilde overnemen. Voor een habbekrats. Carlos Slim zet de minderheidsaan deelhouders voor het blok, hij weet dat er toch geen concurre- Voor de lange termijn is meer sparen en minder lenen goed rend bod kan komen. Hij heeft immers al 30 procent en naar het schijnt, zijn er ook enkele bevriende partijen die flink wat aandelen hebben. Ik kan me bijzonder boos ma ken over dit soort zeeroverska- pitalisme. Gelukkig is de stich ting preferente aandelen KPN in actie gekomen. Bij dit soort zeerovers heb je enige bescher ming nodig. De grootste vakantieverrassing vond ik niet bij de aandelen, maar vooral bij de obligaties. De rente is flink doorgestegen. In een maand tijd is de 10-jaars- rente van 1,95 naar ruim 2,30 procent gegaan. Dat is een van de grootste rentebewegingen van de afgelopen tien jaar. De rentestijging is niet leuk voor de schatkist. Meneer Dijssel- bloem moet nu immers meer rente over de staatsschuld beta len. Maar de schatkist heeft wel an dere, grotere problemen. Voor al de beperkte economische groei is een negatieve factor. Geen economische groei bete kent geen belastinginkomsten, dus loopt het begrotingstekort verder op. De rentestijgingen zijn vooral een Amerikaans en Europees fe nomeen. In de VS is de rente stijging zelfs nog een flink stuk hoger. De verklaring voor de hogere rente is simpel. Er ko men steeds meer signalen dat het in de VS en in Europa eco nomisch beter gaat. Hoe meer economische groei, des te meer vraag naar geld, dus gaat de prijs van geld omhoog. De rentestijging is een signaal dat het straks een beetje beter gaat, zelfs in Nederland. Ook al staan de kranten vol met men sen die langs de zijlijn roepen dat het door dit kabinet nooit meer goed komt. Oké, het her stel zal bescheiden zijn. Maar dat komt omdat we nog steeds in een fase van meer sparen en minder lenen zitten. Na een kredietbubbel van twintig jaar is dat logisch. Voor de lange ter mijn is meer sparen en minder lenen goed. Voor de korte ter mijn niet. Immers, 1 euro ge spaard, betekent 1 euro minder economische groei. Aandelen kunnen zich altijd maar gedeeltelijk onttrekken aan een stijgende rente. De ja ren 1987 en 1994 zijn daar goe de voorbeelden van. Het is voor aandelen moeilijk met deze ren te-tegenwind te stijgen. Tot dusverre valt het mee en mo gen aandelenbeleggers zeker niet klagen. Op uw Europese aandelen heeft u al een mooie 11 procent verdiend dit jaar. Dat is heel wat beter dan het ver lies van 4 procent op de veilige Duitse obligaties. Zo achteraf klinkt dat toch heel wat minder veilig. De stijgende rente moet u dus maar zien als een positief signaal voor de eco nomie. Maar voor aandelen komt er toch ook een moment dat u zich een beetje zorgen moet maken. GELDZAKEN Corné van Zeijl door Irene van den Berg reageren? geld@depersdienst.nl Corné van Zeijl is fondsbeheerder bij SNS Asset Management de overstap Waag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48