2 3 Sluis en brug moeten altijd open en dicht 4 5 Overstappen naar andere energieleverancier Veertig uur per week hetzelfde doen? Elke dag opnieuw naar dezelfde baas, nooit eens zomaar een dagje vrij als je daar toevallig zin in hebt? Jacqueline (59) moet er niet aan denken. Omdat ze houdt van haar vrijheid, heeft ze drie banen. „Sommige mensen worden al hondsmoe als ze dat horen", grin nikt ze. In feite heeft Jacqueline helemaal geen vaste baan. Ze werkt als oproepkracht. In de thuiszorg, in een telefooncentrale en als trainingsacteur. Als het bij haar ene baas rustiger is, kan ze al tijd bij een van haar andere werk gevers aan de slag. Ideaal, vindt ze zelf. „Zo kan ik mijn eigen plan ning maken en houd ik genoeg tijd over voor privézaken." Er zijn steeds meer mensen die meer dan één baan hebben. Telde het Centraal Bureau voor de Sta tistiek er vorig jaar nog een kleine 440.000, dit jaar spreekt het CBS al van meer dan 500.000 werken den die meerdere banen combine ren. Veel onderzoek naar het feno meen is niet te vinden, maar het groeiend aantal 'dubbelfuncties' lijkt niet alleen het gevolg van de economische crisis. Ook de flexibi lisering van de arbeidsmarkt speelt een rol. Onderzoek van In termediair liet vorig jaar zien dat, behalve bijvoorbeeld geld, ook af wisseling, vrijheid, persoonlijke Steeds meer mensen hebben twee banen. Voor het geld, maar vaak ook om andere re denen. De voors en te- gens van een extra job. ontwikkeling of het hebben van veel interesses mensen doet be sluiten een extra job te nemen. Opmerkelijk genoeg toont het CBS-onderzoek dat mensen met één flexibele baan - dus met min der zekerheid - meer gezond heidsrisico lopen dan mensen met één vaste baan. Ze ervaren een hogere werkdruk en krijgen minder de kans zelfstandig te wer ken. Maar mensen die meer ba nen combineren, lopen die ge zondheidsrisico's niet. Ook de ver houding tussen werk en privé blijft bij hen beter in balans. En dan zijn er natuurlijk de men sen die naast hun vaste baan een eigen bedrijf hebben. Sommigen blijven voorlopig voor een baas werken, omdat hun bedrijf nog niet op eigen benen kan staan. An deren willen via een vaste job hun arbeidsongeschiktheids- of pensioenverzekering veilig stel len. Of ze vinden hun leven als ondernemer te beperkt. Grafisch kunstenaar Jojanneke van der Lee (38), die sinds vijfjaar via www.storiesonthewall.nl gra fische muurprints verkoopt, gaf haar baan op om als ondernemer aan de slag te kunnen, maar ging DUBBELE BAAN? HIER MOET JE AAN DENKEN uiteindelijk toch weer voor een baas werken. Ze is nu bijna drie dagen per week receptioniste in een hotel. „Voor het geld hoefde ik het niet te doen, maar ik voelde me vaak eenzaam in mijn ate lier. Ik had soms het ge voel dat ik onzichtbaar was. In het hotel ontmoet ik veel mensen. Ik kom thuis met verhalen. Ik heb weer het gevoel dat ik echt mee doe in de maatschappij." Als Van der Lee aan een gro te opdracht werkt, komt de hoteljob niet altijd goed uit, geeft ze toe. „En toch ben ik er blij mee. Ik heb ook wel de neiging heel erg op te gaan in mijn creatieve werk. In het hotel kan ik mijn hoofd leegmaken. Als ik ervandaan kom, zit ik daarna met een frisse blik te ontwerpen." Ook Jacqueline merkt dat ze scherp blijft door haar afwisselen de werk. „Omdat je er niet altijd bent, kijk je toch een beetje met de ogen van een vreemde. En dan zie je soms dingen waarvan je denkt: is dat wel logisch? Kan dat niet beter? Van oproepkrachten wordt nogal eens gezegd dat ze niet betrokken zijn. Maar dat is he lemaal niet waar. Het komt er al leen op een andere manier uit." samen deels in Geld&werk PZC Dubbele door Jolenta Weijers illustratie Nourdin Kouch Volgens de Arbeidstijdenwet mag je niet structureel meer dan een normale werkweek in loondienst wer ken. Sowieso mag je, inclusief overwerk, nooit meer dan 60 uur per week werken. Dat geldt voor alle ba nen bij elkaar. Heb je een eigen bedrijf, dan geldt de wet niet. Behalve in situaties waarin de veiligheid van derden in het geding is. Zie voor details www.rijks- overheid.nl (zoek op werktijden). Als je één van je twee banen verliest, heb je voor die baan gewoon recht op WW. De inkomsten van je an dere baan hebben geen invloed op de hoogte van je uitkering. Meer informatie over uitkeringen is te vin den op de website van het UWV Zorg ervoor dat maar één van je werkgevers j heffingskorting inhoudt. Doen ze dat alle twe' heb je aan het eind van het jaar teveel kortinj gen en loop je het risico dat je moet terugbet Ook belangrijk: als het inkomen van je banen meer is dan 19.645 euro (in 2013), dan val je een hoger belastingtarief (42 in plaats van 37 pro cent). Laat in dat geval alvast meer belasting op je loon inhouden. Doe je dat niet, dan moet je later waar schijnlijk bijbetalen. Meer weten? Kijk op www.belas- tingdienst.nl reageren? geld@depersdienst.nl baan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 45