Titelverdediger Murray vervalt in oude gedrag 36 SPORT Blackburn wil met Tovaal naar hoger niveau Ttoeede ticket Van der Klooster OEMOEMENOE Yvonne van Dijk en haar zoon Quinten hebben beiden een voortrekkersrol bij de Middelburgse rugbyvereniging Oemoemenoe. K P Het afgelopen seizoen was hij trai ner van het succesvolle onder vijf tienteam en verzorgde hij clinics voor Bevelandse basis- en middel bare scholen. Daarnaast haalde hij zijn rugbyschoenen uit de mot- tenballen en werd hij op 43-jarige leeftijd een vaste waarde voor de Goese senioren. Met ingang van dit seizoen neemt Blackburn als opvolger van Harry van Helsland ook de training van de Goese senioren op zich. Tovaal komt dit seizoen uit in de derde klasse Zuidwest en volgens de nieuwe oefenmeester, die ook nog de nodige hand- en spandien sten verleent bij ereklasser Oe- moemenoe, moeten de Goesena- ren uiteindelijk in de bovenste re gionen van de competitie mee kunnen draaien. Bij Tovaal blijft aanwas van nieuwe leden ge wenst, maar nieuwelingen als Matthijs van der Werf, Maarten op 't Hof en Jac Markusse hebben zich het afgelopen seizoen goed ontwikkeld. Tovaal begint zondag de competi tie met een thuiswedstrijd tegen Dukes 4 uit Den Bosch (14.00 uur). MIDDELBURG - Zitskiër Kees-Jan van der Klooster heeft zijn twee de startbewijs binnen voor de Pa ralympische Winterspelen van 2014 in Sotsji. De Vlissinger kreeg vrijdag van sportkoepel NOCNSF te horen dat hij ook voor deelna me op de Super-G aan de eis vol daan heeft. Van der Klooster won namelijk vorige week in Nieuw- Zeeland een wereldbekerwed strijd. Eerder al kwalificeerde de 36-jari- ge Walchenaar zich op de afda ling. MIDDELBURG - Op het moment dat Oemoemenoe voor de derde keer de ereklasse in gaat, bezetten Yvonne van Dijk en haar zoon Quinten sleutelposities binnen de Middelburgse rugbyclub. Toe val? Ja, zeggen beiden. Vreemd is het niet. Beiden nemen namelijk graag hun verantwoordelijkheid. „Aan de zijlijn staan, is niet echt iets voor ons." Yvonne van Dijk is al decennia lang actief binnen Oemoemenoe. Ze was eind jaren zeventig en begin jaren tachtig één van dege nen die het vrouwenrugby op zette in Middelburg. Met het team waarin ze vervolgens zelf een voortrekkersrol had, werd ze meermaals landskampioen. Zo wel bij de vijftientallen als in het Sevens. Tegelijkertijd speelde ze ook nog interlands. In de jaren negentig („Ik weet niet eens meer precies wanneer") was Van Dijk ook al eens voorzit ter en daarna regelde ze alles rond het clubhuis en zat ze in het jeugdbestuur. „Er is bijna geen pe riode geweest dat ik niks deed", vertelt ze. „Ik ben graag betrok ken. Ik vind het mooi om actief te zijn." Het laatste jaar had Yvonne van Dijk, die net als haar man Hans erelid is, juist even niets om han den bij Oemoemenoe. Toen voor zitter Luuk Boogert vorig seizoen aangaf dat hij voor de zomer wil de stoppen, was het daarom niet zo raar dat het bestuur bij haar aanklopte. En de Middelburgse kon geen 'nee' zeggen. Het lijkt nu alsof Van Dijk in het diepe wordt gegooid, als voorzit- ter van een club die na twintig jaar weer op het hoogste niveau gaat uitkomen. Maar zo voelt het bij haar allerminst. „Onze vere niging is de laatste jaren volwas sen geworden. Bestuursleden hoe ven niet meer alles te doen. Er staat een grote groep mensen om heen met allemaal eigen verant woordelijkheden. En iedereen zit op de plek waar hij of zij hoort te Onze vereniging is de laatste jaren volwassen geworden. zitten. We leveren met z'n allen een teamprestatie en dat maakt het voor een nieuwe voorzitter iets makkelijker om erin te stap pen." Van Dijk hoopt met Oemoeme noe meer en meer proactief te handelen. „We moeten niet al leen in het hier en nu leven, maar juist ook vooruitkijken. We wil len graag langer dan één seizoen in de ereklasse blijven en moeten als bestuur daarop inspelen. Geld is daarbij een belangrijke factor. We werken nu met een heel klein budget, zeker als je het vergelijkt met dat van andere ereklassers. We gaan proberen meer sponsors te zoeken. Tegelijkertijd hoop ik dat we, doordat Oemoemenoe nu op het hoogste niveau gaat rug byen, bedrijven ook naar ons toe komen." Van Dijk kijkt trots naar de ma nier waarop haar zoon zich als captain opstelt bij het eerste team. „Quinten heeft dit met de paplepel ingegoten gekregen. Hij is ook iemand die actiefis, zijn be trokkenheid toont en de jongeren wegwijs maakt. Precies zoals eer der anderen hem op sleeptouw namen." Quinten van Dijk heeft wel moe ten groeien als aanvoerder, zegt hij zelf. Hij heeft-nu meer autori teit dan in de eerste seizoenen en ontleent die onder meer aan zijn en an ve ko da do 0\ dfi de he ell aai ev de de be ho In m< Als titelverdediger in New York liet hij een jaar na dato, met in middels ook de zo begeerde triomftocht op Wimbledon op zijn palmares, zien dat nog niet al le kwade geesten zijn verdreven. Hij verviel tegen Stanislas Wa- wrinka, die overigens met zijn geëtaleerde topvorm alle recht op de zege had, in zijn oude gedrag, waarbij hij zichzelf inspiratieloos naar de slachtbank liet leiden: 4-6 3-6 2-6. Dat de ineenstorting tegen Wa- wrinka gebeurde, getuigde van symboliek. Nu Roger Federer dit seizoen tot een sterveling is gede gradeerd, greep hij de kans aan om de machtswisseling in het Zwitserse tennis te illustreren. Niet alleen presteerde Wawrinka voor de eerste keer in 35 Grand Slamtoernooien beter dan zijn ico nische voorganger, bovendien on derstreepte hij op 28-jarige leef tijd zijn opmars met een primeur: het bereiken van de laatste vier op een major. De ene Zwitserse held is derhalve voor de andere in gewisseld. Dat Wawrinka plots de geest heeft gekregen en lijkt opge bloeid, heeft overigens niet zo zeer met het verval van Federer te maken, maar met de memorabele vijfsetter die hij begin dit jaar op de Australian Open tegen Novak Djokovic speelde. Hij verloor in Melbourne weliswaar met 12-10 in de slotakte, maar dat heroïsche gevecht vormde voor hem het be wijs dat de kloof met de wereld ranglijstaanvoerder op een goede dag niet zo groot is als veronder steld. Tegen Murray, de mondiale nummer drie, betaalde dat opge vijzelde zelfbewustzijn zich uit. AL Le da va de dr se Tw Ke Pa Ze 00 Dt Ar be de no He na ha GOES - Bij de Coese rugbyclub To vaal prijst men zich nog steeds ge lukkig dat februari vorig jaar de Nieuw-Zeelander Ray Blackburn bi- nen kwam wandelen in het club huis. In eerste instantie om zelfge maakte pie's (broodjes) aan de man te brengen, maar het duurde niet lang of hij stond de Goese rug- byjeugd te trainen. 'Aan de zijlijn staan, is niet door Roeland van Vliet I Quinten van Dijk (links, met bal) probeert altijd voorop te gaan in de strijd, foto Mirjam Wasterval Yvonne van Dijk door Marco Knippen NEW YORK - Een jaar geleden verloste Andy Murray zich bij de US Open van een trauma van een natie. Na liefst 76 jaar loste hij Fred Perry als laatste Britse mannelijke winnaar van een major af. I Andy Murray weet even niet meer waar hij het moet zoeken tijdens zijn partij tegen Stanislas Wawrinka. foto Justin Lane/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 36