TO0S Nederland broedt op excuus aan families 11 Meer controle goede doelen I I 2 IN HET NIEUWS COLOFON Maak iemand abonnee! SREBRENICA Nederland is aansprakelijk voor de dood van drie mannen in Srebrenica. Eén werkte voor Dutchbat. e3 -t- PAUL KUSTERS O SCHERPE CONTROLE 60EDE DOELEN EF DEN HAAG - Nederland maakt voor alsnog geen excuses aan de nabe staanden van drie moslimman nen die tijdens de val van de en clave Srebrenica in 1995 door het Bosnisch-Servische leger zijn ver moord. De Hoge Raad bepaalde gisteren dat Nederland aansprakelijk is voor de dood van de drie man nen. Het kabinet wil het vonnis eerst bestuderen, aldus premier Mark Rutte. „Dat vraagt tijd", stelt hij. Het kabinet zal volgens hem 'uiteraard' naar de uitspraak handelen. Op de vraag of daar ook een schadevergoeding bij hoort, wil hij nog niet ingaan. Oppositiepartijen SP, D66 en CU vinden dat Nederland na de jarenlang slepende zaak niet lan ger moet dralen en ruimhartig ex cuses moet aanbieden. SP-Kamerlid Harry van Bommel vergelijkt de zaak met de recente schadevergoedingen die Neder land uitkeert aan nabestaanden van vermoorde mannen in het voormalige Nederlands-Indië. D66 en CU verwachten niet dat de uitspraak gevolgen heeft voor toekomstige Nederlandse deelna me aan VN-missies. De PvdA spreekt van 'een belangrijke dag', maar houdt zich verder op de vlakte. Volgens de Hoge Raad had de Ne derlandse Staat en niet de Vere nigde Naties na de val van de en clave de effectieve controle over Dutchbat. Een van de drie ver moorde mannen, een elektricien, had door zijn werk een bijzonde re band met Dutchbat. Hij vluchtte met de andere twee naar de Nederlandse compound, maar zij werden niet met het ba taljon geëvacueerd toen bleek dat ze geen VN-pasje hadden. DEN HAAG - Een graad of 45 is het op de legerbasis van Mazar-i-Sha- rif in het noorden van Afghanis tan. In de verzengende hitte hou den Navo-militairen de wacht. In de schaduw. Even verderop zwoe gen acht Afghanen. Ze werken aan een nieuwe weg langs een van de startbanen. In de volle zon. De een loopt met de kruiwagen, de ander draait voortdurend de ce- mentmolen, een collega schept het mengsel op de grond. De man nen hebben een shirt om hun hoofd gewikkeld om het zweet op te vangen. Ook elders op de basis werken lo cals voor de duizenden westerse militairen. Ze houden het terrein schoon of werken in de enorme gaarkeukens. En ze ruimen de rommel op als de soldaten gege ten hebben. MOEIZAME EXCUSES Het gaat dan bijvoorbeeld om het beloningsbeleid en de staat van baten en lasten. De ANBI-status is een verklaring van de Belasting dienst waarmee giften aan een stichting aftrekbaar worden. Bovenop de publicatieplicht komt een nieuw keurmerk voor alle goe de doelen. Achter de schermen wordt daaraan hard gewerkt, op initiatief van de ministeries van Financiën en Justitie. In oktober moet de eerste schets op tafel lig gen. Gekoppeld aan het keurmerk worden een kennisbank, gedrags code en meldpunt voor vermoe dens van integriteitsschendingen in het leven geroepen. Het doel van dit alles is de filantropische Sector transparanter te maken en het risico op misstanden zoals aan het licht kwamen bij Alpe d'HuZes en MKI, verder in te per ken. Rene Bekkers, bijzonder hoogle raar filantropische studies aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, heeft de werkgroep die studeert op een nieuw keurmerk, geadvi seerd een sterrensysteem in te voeren zoals ook de hotelbranche kent. Voor de goede doelen zou ef fectiviteit een belangrijke graad meter moeten zijn. „Organisaties die een duidelijk doel stellen en laten meten of ze dat bereiken, hebben dan een streepje voor. De samenleving wil dat graag weten en dat geldt zeker voor vermogen de Nederlanders die nu vaak twij felen over de effectiviteit van goe de doelen." Als er meer zicht is op de effectiviteit vergroot dat vol gens Bekkers de betrouwbaarheid van goede doelen en daarmee op termijn ook de bereidheid van do nateurs om bij te dragen. 'Praktisch voor ons en goed voor de Afghanen zelf, redeneert De fensie. De Navo-landen hoeven namelijk niet speciaal mensen te sturen voor dit soort werk en de lokale bevolking kan zo een aardi ge cent verdienen aan de westerse aanwezigheid. Maar wat gebeurt er met deze lo cals als de missie eindigt? Of, zo als in Srebrenica het geval was, als ze de hulp inroepen van de mili tairen? De vergelijking met Srebrenica ligt voor de hand. Ook op de Dutchbat-basis werkte in 1995 mensen uit de omgeving. Elektri cien Rizo Mustafic was er zo een. Mustafic hoopte na de val van de enclave op 13 juli 1995 samen met twee andere mannen bij de Dutchbat-basis een veilige haven gevonden te hebben. Maar de drie werden weggestuurd, alleen het personeel met VN-pas mocht blij- Hh ven. Buiten de compound werden de drie moslims vervolgens door fit het Bosnisch-Servische leger ver moord. Net als duizenden andere mannen. De Hoge Raad oordeelt nu dat de H j Nederlandse Staat aansprakelijk is voor de dood van de drie. Dutch bat had de elektricien en de twee andere mannen (familie van een Dutchbat-tolk) niet van het ter rein mogen sturen. Hoewel Musta fic geen vaste werknemer was, had het noodzakelijke VN-pasje wel gemaakt kunnen worden op de basis, oordeelde het hof eerder al. Het is een pijnlijke conclusie die een van de zwartste pagina's uit de Nederlandse historie nog maals markeert. Daarnaast is de vraag actueel wie er verantwoordelijk is voor de vei ligheid van lokaal burgerperso neel. In het geval van Srebrenica had Dutchbat bescherming moe ten bieden. Gevaar dreigde, zo was bekend. En hulp bieden aan ALS WE ER NOU EENS OE THV* COLLECTE VAN MAKEN IN PLAATS VAN ÖE TOOS EN HENK VAKANTIE COLLECTE Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 www.pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T:0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties T: 088n-01D39995SaleS E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. U ontvangt een toegangscode voor de E-paper. De krant wordt niet meer nabezorgd, ontvangt restitutie. Vragen? Wijziging van uw adresgege vens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 u) Toets 2: informatie over uw abonnement of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale pro ducten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright®wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl n En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee •Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. www.pzc.nl/abonneewerftabonnee Beschermd, door Niels Klaassen Elf jaar duurde de zaak die advocate Liesbeth Zegveld namens de nabestaanden voerde tegen Nederland Executies in Indonesië (1945- 1949): kabinet maakte onlangs als nog excuses na een schikking met tien weduwen, om juridisch ge vecht te beslechten. Zij krijgen elk 20.000 euro. Bloedbad van Rawagedeh, Indone sië (1947): tot 2011 alleen 'spijt'. Na vonnis toch excuses en een in dividuele schadevergoeding van 20.000 euro voor één overlevende en een groep weduwen. Holocaust: excuses noch spijt, wel 'schaamte'. Kabinet trok in 2000 680 miljoen gulden uit voor oor logsslachtoffers, waarvan 400 mil joen voor Joodse gemeenschap. Slavernijverleden (tot en met 1863): Nederland toonde 'diepe spijt en berouw', maar maakte geen excuses. door Anne Boer AMSTERDAM - De controle op de ruim 30.000 filantropische instellin gen in Nederland wordt aange scherpt. Vanaf 1 januari 2014 moe ten alle stichtingen met een zoge noemde ANBI-status allerlei gege vens openbaar maken via internet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2