op school Dorpsvereniging hoopt op uitstel besluit Trekdijk KWF-collectant hoort weinig wanklank 66 Je kunt niet 'door* een enkele duinenrij. WALCHEREN 25 V Nijntje in het Zeeuws is een succes in de boekhandels. Kinderen lijkt het niet uit te maken hoe Nijn praat. HAARWERKEN „Ik heb op de kweekschool bijles gehad om de Zeeuwse klanken er uit te krijgen. Maar mijn klein dochter: haar ouders en grootou ders spreken Zeeuws, zelf spreekt ze Nederlands met zo'n Gooise r! In het onderwijs hoort gewoon Nederlands. Maar in het klassen- gesprek moet een kind zijn eigen taal mogen gebruiken." GOES - De kleuters aan de voeten van Engel Reijnhoudt volgen aan dachtig het versje over Nijntje die met vader naar het strand gaat. Er gebeurt verder weinig. Nijn krijgt nog geen ijsje, maar het konijnen meisje dat Dick Bruna vijftig jaar geleden tot leven bracht, boeit nog steeds. Het lijkt de kinderen niet op te vallen dat de schrijver en zanger van het Zeeuws Nijn in streektaal laat praten. Geen van de kleuters in de boek handel spreekt Zeeuws, evenmin de kinderen van groep 2 van de 's-Heerenhoekse basisschool die Reijnhoudt gistermorgen voorlas. „Ik vroeg hun naar een streektaal woord. Er was er een, die bracht het tot 'petoate'. Dat was een boe renzoon. Maar ze begrijpen het al lemaal." Reinhoudt is trots dat hij ge vraagd werd om het deeltje 'Nijn tje aan zee' uit de beroemde kin derboekenserie te vertalen. Over een tijdje volgt een tweede deel: Opa en oma Pluis. Pluus, na Zeeuwse bewerking. „De opdracht van uitgeverij Born- meer was: zo letterlijk mogelijk vertalen en het rijmritme in stand houden. Het viel best mee. De meeste zinnen wijken in het Zeeuws niet zo veel af van het Ne derlands. Alleen waar het rijm niet meer klopte, werd het moei lijk." Het verzoek om een soort alge meen Zeeuws aan te houden, heeft Reijnhoudt naast zich neer gelegd. „Dat werkt niet. Het ver schilt te veel per streek. Het Zuid-Bevelands is centraal in Zee land, dat kunnen ze overal wel volgen." Bovendien voelt het ge bruik van een andere dan zijn ei gen taal onnatuurlijk, vindt hij. Het bedrieglijk eenvoudig ogende vers van Bruna liet zich niet zon- Maar wel er 'bovenover' SPORTDORP der tegenspartelen hertalen. „Het zijn twaalf keer vier regels, met vijf tot zeven lettergrepen per zin, in het rijmschema A-B-C-B. Acht van de kwatrijnen waren in een uur gebeurd. Over de rest heb ik wat dagen en nachten lopen pieke ren." Soms was dat omdat de vertaling niet 'Zeeuws' genoeg werd. In die gevallen is Reijnhoudt afgeweken van de tekst van Bruna. De verta ling van 'Nou-nou, riep vader Pluis verbaasd/Dat heb je vlug ge daan' luidt dus 'Bel, bel 't is vreêd, riep vaoder Pluus/A jie dat zo vlug kan.' Het Hollandse 'door de duinen' hield in het Zeeuws geen stand, want je kunt niet door een enkele duinenrij. Maar er wel 'bovenover'. En het Zeeuw se kent wat kleine tussenwoord jes die voorgelezen mooi in de ca dans opgaan, maar waar het oog op blijft hangen: 'Toen kleine Nijn was uitgeschept' wordt 'Toen a kleine Nijn was uut' eschept'. Dat 'a' weglaten zou het Zeeuws te veel geweld aandoen, vindt Reijnhoudt. Uitgever Mercis, die Nijntjes ver schijningsvorm zorgvuldig be waakt, was direct akkoord met 'Nijntje an zeê'. „Ze vragen altijd een tweede, onafhankelijke verta ler om te controleren. Wie, weet ik niet. Het zal wel goed geweest zijn." Komende maandag staat 'de Trek dijk' op de agenda. De gemeente wil ten westen van Nieuwland aan de A58 een twintig hectare groot bedrijventerrein aanleggen. Dat is volgens het college van bur gemeester en wethouders nodig omdat er in Middelburg en op de rest van Walcheren nauwelijks nog traditioneel bedrijventerrein direct beschikbaar is. Daardoor loopt de regio werkgelegenheid mis, is de boodschap van B en W. De gemeente kocht vier jaar gele den de agrarische gronden aan de Trekdijk. De dorpsvereniging van Nieuw en Sint Joosland, en zij niet al leen, zet grote vraagtekens bij de noodzaak van nieuwe hectares be drijventerrein. Volgens haar is er op industrieterrein Arnestein en in Vlissingen nog ruimte genoeg. Tijdens de vergadering van de commissie ruimte afgelopen maandag kwam hierover niet ge noeg duidelijkheid, vindt De Vis ser. „Ik hoop dat de gemeenteraad de tijd neemt om eerst eens goed te onderzoeken of we wel echt nieuw bedrijventerrein nodig heb ben. Zelf zijn we ook bezig om dit helder te krijgen", zegt De Visser. Nieuw- en Sint Joosland zal door de aanleg van het nieuwe bedrij venterrein compleet ingesloten zijn door wegen (A58, N57, Sloe- weg) en de industrie van Vlissin- gen-Oost, de bedrijven op Ar nestein en dan ook nog eens de Trekdijk, vreest de vereniging. Normaal kijk ik altijd uit naar het collecteren voor KWF Kankerbe strijding: de reacties en de gul heid van de mensen zijn - over het algemeen - hartverwarmend. Aan het einde van de avond ga ik dan ook standaard met een fijn ge voel en een goed gevulde collecte bus naar huis. Maar dit jaar is het anders. De recente onrust rond om de stichting Inspire2Live en daarmee ook rond Alpe d'HuZes en KWF Kankerbestrijding zal tij dens de collecteweek ongetwij feld veel vragen oproepen. Terwijl ik bij het eerste huis aan bel, bereid ik me voor op het erg ste. Boze reacties, lastige vragen en nee-schudders. De deur wordt opengedaan en een dame kijkt enigszins schichtig om het hoekje van de deur. „Goedenavond, ikMet een boze blik op mij en mijn collectebus en zonder één woord te zeggen, sluit ze de deur hard voor mijn neus. De bood schap is duidelijk. Gelukkig verloopt de collecte-ron de daarna vrijwel vlekkeloos. De mensen in Driewegen reageren én geven enthousiast, maken graag een praatje en wensen me veel succes. Slechts een enkeling vraagt om een identificatie vanwe ge 'al die oplichtingen en nep-col- lectanten tegenwoordig'. Na een vlugge blik op mijn paspoort en collectantenpas maakt hij een goedkeurend knikje en pakt zijn portemonnee erbij. De collecte envelopjes die KWF Kankerbe strijding vorige week per post ver stuurde, worden - tot mijn blijd schap - nauwelijks gebruikt. De envelopjes zijn ontwikkeld vanuit de gedachte dat men niet nog naar kleingeld moet zoeken als een collectant aan de deur komt. Op zich handig, maar jammer ge noeg voor sommigen ook een gele genheid om hun bonte verzame ling aan knoopjes in de collecte bus te stoppen. Nadat ik mijn ronde heb gedaan, bedenk ik me dat niemand met een woord heeft gerept over de geldkwestie omtrent Inspire2Live of graaiende directeuren. Bij na vraag aan collega-collectanten blijkt dat ook zij - tegen alle ver wachting in - weinig tot geen vra gen of vervelende reacties kregen. Met de wind in de rug fiets ik te rug naar Biervliet. Mijn inmiddels goed gevulde collectebus ram melt tevreden aan het stuur. Kapsalon de Jonge Z\l ZATERDAG 7 SEPTEMBER 2013 l riep vaoder Pluus foto Hans Colijn door Claudia Sondervan Engel Reijnhoudt OOSTKAPELLE - Met een warming up in sporthal De Halve Maan in Oostkapel- le is gisteren het Sportdorp begonnen. Onder het motto 'Oostkapelle komt in beweging" waren er 's middags en 's avonds sportieve activiteiten voor jong en oud bij sportaccommodaties en op het schoolplein in het dorp. Sportdorp is een samenwerking tussen sportclubs en andere organisaties als scholen, fysio therapie en buurtwerk. Het doel is een beter sportaanbod te creëren, accom modaties beter te benutten en bewoners meer te betrekken bij het sportle ven. Oostkapelle is het eerste Sportdorp van Zeeland, foto Ruben Oreel door Theo Giele NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Voorzit ter Krina de Visser van de dorpsver eniging Nieuw- en Sint Joosland hoopt dat de gemeenteraad van Middelburg meer tijd neemt voor ze besluit een nieuw bedrijventer rein naast haar dorp aan te leggen. door Jessie Scheele DRIEWEGEN - Met lichte tegenzin fiets ik van huis in Biervliet richting Driewegen. Mijn (nog) lege collec tebus bungelt aan het stuur. Hope lijk is de stevige tegenwind geen slechte voorbode voor de komen de uren. Wij bieden al 50 jaar oplossingen voor tijdelijk of permanent haarverlies. U wordt ontvangen in een aparte ruimte of komen bij u aan huis. Tevens verzorgen wij declaraties voor alle zorgverzekeraars Gravenstraat 23-A, Middelburg Telefoon: 0118 612074 www.kapsalondejonge.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25