t Goed bezig 'Roep paste niet bij Vlissingen' Een eigen bedrijf op je zeventiende: Heel cool ZEELAND 23 commentaar Campagne voor Zeeuwse burgers op Burgernet Eerste Vlissingse gesprekken Opvallend veel Zeeuwse jongeren wagen zich aan een eigen bedrijfje. Het zijn er al tientallen. En hun aan tal groeit Dit jeugdige onderne merschap komt voort uit de aandacht die scholen aan eco nomie geven. De jongeren ma ken echt werk van wat ze le ren. Dat is nuttig en meestal veel leuker dan een bijbaantje. Het wordt helemaal mooi als ze met jeugdig enthousiasme dingen proberen die oudere za kenlui niet zien of niet durven. Dat is innovatie zonder risico, want bij deze jongelui gaat het niet om broodwinning. Het enige gevaar is, dat de jon geren uitsluitend hun zakelijk talent ontplooien. Dat is zonde. Net zoals al te eenzijdig bezig zijn met sport, met muziek of met gamen. Maar als tieners naast hun bedrijfje allerlei an dere dingen blijven doen, zich breed ontwikkelen en boven dien een goede opleiding blij ven volgen, is er niks mis. Dan zijn ze gewoon goed bezig met hun toekomst. MIDDELBURG - De gemeenten zijn gisteren een campagne begonnen om mensen te bewegen zich bij Burgernet aan te sluiten. Burgernet werkt heel eenvoudig. Na een melding van een inbraak, tasjesroof of een vermist kind, kan de politie een Burgernetactie starten. Burgernetdeelnemers in de buurt ontvangen een spraak of sms-bericht met het verzoek uit te kijken naar de gezochte per soon die duidelijk is omschreven. Op dit moment hebben 13.650 Zeeuwen zich aangemeld. Eén op de tien meldingen worden opge lost dankzij Burgernet. Aanmel den kan op www.burgernet.nl. VLISSINGEN - Commissaris van de koning Han Polman heeft de frac tievoorzitters en collegeleden van Vlissingen gistermiddag al gespro ken. Iedereen is het erover eens dat er zo snel mogelijk een interimburgemeester moet ko men. Het duurt doorgaans twee tot vier weken voordat de koning zijn handtekening zet onder die benoeming en tegelijkertijd het ontslag van de huidige burge meester, in dit geval Roep. Tot die tijd is wethouder Rob van Dooren locoburgemeester van Vlissingen en moeten hij en de twee andere overgebleven wet houders met zijn drieën de stad zien te besturen. Wethouder Jac ques Damen vertrok eerder. Had Roep niet zelf de handdoek in de ring gegooid, dan had de ge meenteraad hem weggestuurd. Omdat hij geen vertrouwen meer genoot, zegt Sem Stroosnijder van de SP. „Niet bij de Vlissingse bevolking, maar ook niet op het stadhuis. Als bestuurder mag je best eens met je vuist op tafel slaan. Maar doe je dat te hard, dan keren ambtenaren zich tegen je en gaan ze hun eigen gang." En dat is nou net het probleem in Vlissingen. „De schop moet eens in het ambtenarenapparaat", al dus Coen van Dalen van de Chris tenunie. Roep probeerde zaken aan te pakken, maar hij pakte dat niet tactvol aan. Tijdens gesprek ken voor de bonnetjescommissie kwamen de verhalen boven. Over verstoorde verhoudingen, wijzi gingen in procedures die hij eigen handig doordrukte, zijn verbaal optreden tegen medewerkers. Dat zit wel in zijn karakter; hij was een beetje een burgemeester van dertig jaar geleden, van toen de dominee ook nog heilig was. Maar dat past niet bij Vlissingen. We zeggen elkaar hier graag de waarheid, maar wel op respectvol le wijze." Zo'n ruzie met de gemeentesecre taris die al zo lang duurde, kon evenmin, zegt PSR-voorman Lou Waterman. „Daar moet een burge meester een twee-eenheid mee vormen. Ze hebben samen zoveel te doen in Vlissingen." Ook het college werd maar geen team, merkte Alex Soplantila van GroenLinks. „Zulke grote verschil len steeds, alleen al in declaraties. Geen overleg over de bestuurlijke toets die hij invoerde. Dan moet je concluderen dat hij geen verbin dend persoon was. Ook niet voor de raad, trouwens. We hebben nog nooit zoveel besloten vergade ringen gehad en sinds kort mo gen we ook al geen ambtenaren meer benaderen. Niet telefonisch, niet via mail, niet eens via de grif fie. Roep had behoorlijk veel zelf vertrouwen. Maar als puntje bij paaltje kwam, dan had hij altijd een ambtenaar nodig om hem te ondersteunen. En regels om zich achter te verschuilen. We hebben een sterker iemand nodig." Alleen Marianne Reinders van de VVD kijkt ook naar de raad, zoals Roep ook deed in zijn afscheidsre de, in niet mis te verstane bewoor dingen. „Als iedereen, en dan ook echt iedereen, zijn verantwoorde lijkheid had genomen, had het nooit zo ver hoeven komen." BURGH-HAAMSTEDE - In de lunch pauze op school komen Jordi en Kevin Landegent (17) uit Burgh- Haamstede soms amper toe aan hun boterhammen. De tweeling broers hebben het razend druk met zaken doen. „Soms worden we tijdens de les gebeld door een klant die een scooter of quad wil huren. Dan kan je natuurlijk niet opnemen. De pauze gebruiken we daarom wel eens om te bellen of om mails en Whatsapp-berich- ten te beantwoorden." De leerlingen van het Ostrea Ly ceum in Goes begonnen in het voorjaar met hun eigen bedrijf: Quad- en Scooterverhuur Zee land. Ze verhuren de quads en scooters deels via recreatiebedrij- ven. Sinds kort zitten ze ook in de verkoop. Jordi: „Er zijn in Zeeland zó veel toeristen, maar er is een te kort aan activiteiten. Dat is toch zonde?" Kevin: „We hebben al drie jaar in de horeca gewerkt, maar daar verdienden we niet zo veel mee. Het is ook eentonig werk. In het buitenland worden heel vaak scooters en quads ver huurd. In Zeeland gebeurt dat wei nig." Jordi en Kevin wilden dat veranderen. Ze gebruikten al het geld dat ze de afgelopen jaren met bijbaantjes verdienden om zes elektrische scooters en zes quads aan te schaffen. Ze maakten zelf flyers en bezochten evenementen om hun bedrijf te promoten. Met succes. „In de zomervakantie liep de verhuur heel goed." De jongens krijgen hulp van hun vader, die een autobedrijf heeft. „Het opstellen van de contracten met klanten hebben we aan hem overgelaten. Die moeten natuur lijk waterdicht zijn." Het ondernemerschap bevalt ze heel goed. Kevin: „Het is veel leu ker dan een bijbaan. Het is divers en je hebt verantwoordelijkhe den. Je moet dingen regelen, met mensen omgaan en problemen oplossen. En het is natuurlijk heel cool om te zeggen dat je een ei gen bedrijf hebt." ZATERDAG 7 SEPTEMBER 2013 door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Als de bonnetjes niet de reden waren dat René Roep geen burgemeester van Vlissingen meer kon zijn; wat dat wel? soms uit de hand De tweelingbroers Jordi (links) en Kevin Landegent (17) uit Burgh-Haamstede zijn dit voorjaar begonnen met Quad- en Scooterverhuur Zeeland. Kevin: „Ik vind het erg leuk. Veel leuker dan een bijbaan. Het is divers en je hebt verantwoordelijkheden." foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23