r O Die vlinder vloog gewoon wee weg CULTUUR 17 Maak kans op r 1 t 1 Hesther van den Donk verzorgt kunstlezingen Sir Yes Sir en Ruben Hein bewijzen dat niet alleen breed bekend talent het publiek in het ZNF festivalhart in vervoering krijgt. Beiden brengen een avond muziek vol bezieling. zeeland nazr mer festival MIDDELBURG - Kunsthistoricus Hester van den Donk houdt dins dag 17 september haar eerste van vier kunstlezingen in de TUinzaal van de Kloveniersdoelen in Mid delburg. Deze duurt van 15.30 uur tot 17.30 uur. De lezingen zijn als reeks opgezet, maar kunnen ook afzonderlijk worden bijgewoond. De eerste lezing heeft als titel Zeeuws Licht - ]an Toorop en Piet Mondriaan in Domburg. Hierin laat Van den Donk zien hoe Dom burg zich, mede dankzij het diffu se Zeeuwse licht, een belangrijke plaats verwerft in de Nederlandse kunst. Met name Jan Toorop en Piet Mondriaan vervullen hierbij een belangrijke rol. Hesther van den Donk is conser vator geweest bij het Zeeuws Mu seum in Middelburg. Inmiddels heeft ze een eigen adviesbureau. De andere lezingen zijn op 22 ok tober, 12 november en 10 decem ber. MIDDELBURG - Sir Yes Sir? Wat is dat? Een Amerikaanse legerterm of zo? De naam van de Antwerpse rockband Sir Yes Sir blijkt nog niet bij iedereen bellen te doen rinkelen. Ook zanger/pianist Ru ben Hein doet nog niet iedereen direct opveren, met uitzondering van een groeiende groep kenners dan. Met circa 500 bezoekers blijkt echter dat een deel van het festivalpubliek ook best open staat voor muzikale verrassingen. Die nieuwsgierigheid is gistera vond dubbel en dwars beloond. Sir Yes Sir begint in 'De Kruiden tuin' voor slechts twee mensen - Ben Holvast en Sicco van Mullem - winnaars van de prijsvraag van PZC en Omroep Zeeland. De bandleden maken er werk van: Al- ban Sarens beklimt de water pomp en bespeelt een shaker en Dave Menkehorst drumt op een ij zeren gieter. Met evenveel spran kelende inzet beginnen ze even la ter het concert op het grote po dium. Het uilskuiken - beeld op het cd boeklet - kijkt vanaf het doek aan de zijkant van het po dium neer op de jonge honden. Een knipoog naar het feit dat ze nog wat te leren hebben. Veel nummers van het debuut-al bum We should talk overspoelen het Abdijplein. Vrijwel alles komt uit de koker van zanger Tijs Del- beke. Hij tekent voor eigenzinnig teksten en muziek. Opvallend is de specifieke combinatie van dra ma en roek-element. De band toont durf om buiten de lijntjes te kleuren. Zo mag de saxofoon di verse keren stevig uit de bocht vliegen. Hoewel Sir Yes Sir staat voor alternatieve rock, manifes teert Delbeke zich ook nog als een soort singer-songwriter. In vergelijking met de cd, die vooral sferisch is, laat de band tijdens dit live optreden muzikaal veel meer kanten van zichzelf horen. Later op de avond neemt Ruben Hein het podium in. Hein, pianist van oorsprong, is gelukkig ook gaan zingen en blijkt ook nog eens een performer. Al moet ge zegd dat de soul nog niet echt weerklinkt in zijn stem. Kiek, dao komt da katje wee," zegt de buurman, binst an me wat staon te praoten in d'n 'of. 't Was een paor weken geleejen. Zö in den voormiddag. Net nao de kof fie. Jao, in dien tied toen 't zö wèrm was. 's Avus nog wat waoter geven an de joenge slaoplantjes. Jao, anders raoken ze 'êêlemao nie an de gang. 'n Joeng zwart katje, mee witte pootjes en 'n witte blesse kom langzaom over de schuurdekjes geslööpen. Op 't dekje van de buuren bluuf Miepie even stille staon en snuffelt wat rond. „Dao zaot ie gisteren avund op te schii- ten", zeg 'k tegen de buurman. Die begint 'n bitje te gniffelen. „Jao, goengen," zegt ie, „ze moeten het toch 'ier of dao kwiit ee." Ik knik ken maor 's. 't Gebeurt ook wel 's dat ie in m'n 'ofje 'n putje maokt. Dan weet 'k 'oe laote dat is. Soms jaog 'k ze dan weg, soms nie. Van 't voojaor, toen de boontjes zö slecht opkwaomen, toen was 'k blieje dat die katte nogal 's deu m'n 'ofje sloop. Achter de bosduven an, die al m'n joenge boontjes uut de grond snokkenden. Toen vloog Miepie roetsjj deu m'n 'ofje, achter de duven. Nêê, 'n vanger is ze nie. Daor is ze ommers nog vee te joenk en te speels voo. Dan moe je toch gewiekster ziin 'öör. Mao noe nao voorige weeke. Dan moen 'k nog even vertellen, 't Was net nao de middag. Vliegen d'r dao 'n paor vlinders deu d'n 'of. Schone gekleurde. Lig Miepie dao wat te rekken en te strekken in 't schaotje van m'n toenke. Echt schööne om nao te kieken. En dan ziet ze dao anêês twêê vlinders ach ter mekaore verbie fladderen, 'k Dochten, da ze sliep, mao dat was glad gêên wao. Spriengt Miepie overènde, achter die vlinders an. Roetsj tussen de slao, d'andieve, peetjes en blomkolen. Op 't padje 'ao ze d'r êêne te pakken. Bienao. Nog 's spriengt ze in de lucht. En jao 'öör tussen d'r katteklauwen zit de vlinder, die gêên schijn van kan- se mêêr 'eit. Ze steekt 'm in d'r bek je. Verzichtig legt ze 't bêêstje dan op 'n tegel. En wat gebeurt dao? De vlinder slaot z'n vleugels uut en vliegt weg. Miepie, spiengt, pakt, mao mis. Mao ze geeft den achter volging nie op. Bel nêê. Nao 'n paor meter 'eit ze 't èrme bêêstje toch wee te pakken. Weer in d'r bek, mao noe wat langer en dan pakt ze de vlinder weer tussen d'r klauwen. Nu toch wat steviger en langzaom mao zeker gaon d'r klauwtjes nao d'r bekje, 't Bêêstje beweegt nie mêêr. Ze legt hem op de straote en nauwgezet bluuf ze d'r nao kieken. Zö van: Da gao mien gêên twêêde kêêr gebeuren da je hie wegvliegt." Mao toch ee. Nog gêên drie tellen laoter vliegt 't bêêstje recht nao boven. Asof ze ge lanceerd wórdt. En Miepie? Die spriengt de lucht in. Slaot d'r klau wen nao mekaore. Mis poes. De twêê vlinders vliegen nog 's over m'n 'ofje en foetsie, weg binnen ze. „Kiek," zegt de buurman, die toch ook wel plezier in 't joenge bêêstje 'eit, „noe zit ze waorèntig op den 'oek van de schuure." Ik knikken 's en dienken bie m'n eigen: „Dao zie ze ommerst de vlinders a van vérre kommen." ZATERDAG 7 SEPTEMBER 2013 ïïSSSr Muziek met bezieling VLISSINCEN - Met een limousine bij de opening van Film by the Sea arri veren en daar als vip worden ontvan gen? Wie daarop kans wil maken, kan zich melden op de gezamenlijke website over het festival van Om roep Zeeland en PZC: www.pzc.nl/ filmbythesea. De winnaar wordt vrijdag 13 septem ber samen met een vriend of vrien din in een Hummer-limousine naar de Vlissingse bioscoop CineCity ge bracht en woont de galapremière van de film Gabrielle bij. Vooraf is een diner en ook een hotelovernachting met ontbijt is bij de prijs inbegre pen. De vijftiende editie van het Zeeuwse filmfestival duurt tot en met zondag 22 september. Net als bij het Zee land Nazomerfestival doen Omroep Zeeland en PZC gezamenlijk verslag van het evenement Bij deze krant zit vandaag een uitge breide bijlage over Film by the Sea, met interviews, achtergronden, het complete programma en beschrijvin gen van alle films die te zien zijn. door Ali Pankow f I Pianist en zanger Ruben.Hein vrijdagavond tijdens zijn optreden op het Abdijplein, foto's Lex de Meester 1 Sir Yes Sir met een privé-concert in de kruidentuin van het Abdiijcomlex voor de prijswinnaars van de prijsvraag van PZC en Omroep Zeeland. ifi 27 *ug t/rr .-ai 7 -.ep< www.pzc.nl/znf2013 Alles over het Zeeland Nazomerfestival. door Rinus Willemsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17