Roemenie wint wel, België zit op rozen Groene Ster debuteert met zege in eredivisie I I I I Broekie van Argos verstoort plannen WK-KWALIFICATIE 34 SPORT Oranje voorkomt in Tallinn weer ternauwernood een nederlaag tegen Estland. Ligthart maakt overstap naar Lotto- Belisol De achterstand op Nederland is nog zes punten. Hongarije staat op acht punten achterstand. Tur kije won onder in de poule het duel met Andorra met 5-0. België kan zich gaan opmaken voor de eerste WK-deelname sinds 2002. De 'Rode Duivels' wonnen vrijdag in Glasgow met 2-0 van Schotland en zagen naas te concurrent Kroatië gelijkspelen bij Servië (1-1). Daardoor gaan de Belgen met 22 punten uit acht wedstrijden fier aan kop in poule A. Steven Defour zette België in de 38e minuut op 0-1, waarna inval ler Kevin Mirallas vlak voor tijd de marge verdubbelde. Italië heeft vrijdagavond met een minimale zege op Bulgarije (1-0) een maximaal resultaat in de WK-kwalificatie. De Italianen staan nu zeven punten los van de Bulgaren, de nummer twee in poule B, en zijn daardoor vrijwel zeker van de groepswinst. Frankrijk heeft zich een slechte dienst bewezen in de kwalificatie voor het WK. De Fransen kwa men op bezoek bij Georgië niet verder dan 0-0. Omdat wereld kampioen Spanje wel won, met 2-0 bij Finland, heeft Frankrijk nu drie punten achterstand op de Spanjaarden in poule I. Cristiano Ronaldo heeft Portu gal vrijdag aan kop gehouden van groep F in de WK-kwalificatie. De superster van Real Madrid leid de het Portugese elftal in de laat ste 25 minuten met een 'hattrick' naar de zege: 2-4. Het duel in Belfast werd ontsierd door liefst drie rode kaarten, gegeven door de Nederlandse scheidsrechter Danny Makkelie. Bosnië en Herzegovina heeft vrijdag in eigen huis jammerlijk verloren van Slowakije. De koplo per in poule G ging met 0-1 onder uit door een treffer van Viktor Pe- covsky in de 77e minuut. De Bosniërs zagen daarnaast Grieken land langszij komen in de poule, omdat de Grieken wel wonnen bij Liechtenstein (0-1). Beide lan den hebben zestien punten uit ze ven duels. Daar was hij weer, Miroslav Klose. De Duitse spits wees de 'Mannschaft' de weg tegen Oos tenrijk. Klose opende de score na ruim een half uur. Het was zijn 68e interlanddoelpunt, waarmee hij Gerd Miiller als Duits topsco rer aller tijden heeft achterhaald. Müller maakte die 'jubileumgoal' in 1974 in de WK-finale tegen Ne derland. Het team van bondscoach loachim Löw versloeg de Oosten rijkers uiteindelijk met 3-0 in de Allianz Arena. Duitsland leidt na zeven wedstrijden in groep C nu met negentien punten. In de eerste helft ging het gelijk op. De twee teams bereikten de rust met 2-2. Voor Groene Ster scoorden Saïd Bouzambou en Sa- lim Ben Sellam. Na rust kreeg de thuisploeg lang zamerhand de overhand. Dat werd vervolgens in cijfers uitge drukt door Len Eversdijk, André Siereveld en wederom Salim Ben Sellam. TALLINN - Tallinn is de plek waar Oranje aan de hand van Louis van Gaal een patent heeft op mi raculeuze ontsnappingen. Twaalf jaar geleden richtte het Neder lands elftal zich in een wonderlij ke slotfase op, vrijdagavond red de Robin van Persie in de laatste minuut vanaf de strafschopstip alsnog een punt voor het zwal kende Oranje, dat desondanks met het schaamrood op de kaken afscheid nam van Estland: 2-2. Het vlaggenschip van het Neder landse voetbal dacht aan de boor den van de Finse Golf koers te zetten richting Brazilië, maar de ploeg van Van Gaal raakte onver wacht even uit balans. Aan de hand van een spits die twee da gen geleden nog aan het kraam bed stond van zijn pas geboren kind stond, maakte Estland een einde aan de prachtige reeks van zes zeges op rij. De reis van Nederland op weg naar Brazilië was er lange tijd een tje zonder enig gevaar, maar in Tallinn nam de ploeg een afslag die vol ongeloof werd bekeken. Hoe was dit in hemelsnaam mo gelijk? Hoe kon de ploeg na zo'n sterk begin, in de tweede helft zo pijnlijk ver wegzakken? Het was in Tallinn de wedstrijd van Konstatin Vassiljev, de trotse vader die ondanks slaapgebrek de Nederlandse defensie tot twee keer toe voor schut zette. Dat het zover kwam, zei ook alles over de verdedigende wanprestatie van Oranje. Het centrale duo Stefan de Vrij en Bruno Martins Indi speelde een ontluisterende wed strijd en was ook verantwoorde lijk voor beide tegengoals. De Vrij werd zelfs vroegtijdig uit zijn lijden verlost. En de avond was nog wel zo hoopvol begonnen voor Neder land, dat al na twee minuten de gewenste voorsprong had. Arjen Robben dribbelde vanaf de rech terkant naar binnen om vervol gens op karakteristieke wijze met links uit te halen: 0-1. Dat Rob ben vanaf die plek speelde, was verrassend, want sinds maart 2010 was de Groninger niet meer vanaf die positie begonnen bij Oranje. Die omzet pakte aanvan kelijk goed uit, want de speler van Bayern Munchen was in de beginfase onnavolgbaar en stond aan de basis van al het Nederland se gevaar. De start van Oranje was er ook een in de hoogste versnelling. De ploeg legde enkele prachtige, op snelheid uitgevoerde aanvallen op de mat en had binnen het kwartier al klaar kunnen zijn. Maar in plaats van 0-3 stond het na achttien minuten opeens 1-1 toen Vassiljev van afstand de bal droog binnenschoot. Ging bij die goal De Vrij niet vrijuit, De twee de Estse treffer, na 57 minuten, mocht Martins Indi zich aanreke nen. Die onverwachte wending in het duel zorgde voor een schrikreac tie bij Oranje, dat het spoor hele maal bijster raakte. Ook Wesley Sneijder kreeg de structuur niet terug in het elftal. Vele ogen in Tallinn waren gericht op de klei ne regisseur, die zijn terugkeer al na acht minuten had kunnen be kronen met een treffer. Maar zijn inzet van dichtbij strandde op de Letse goalie en die actie stond symbolisch voor zijn optreden. De wil spatte ervan af bij Sneij der, maar de Utrechter speelde een weinig gelukkige wedstrijd. Dat Oranje aan de wanprestatie alsnog een punt overhield, dank te de ploeg aan een strafschop in de laatste minuut. Van Persie werd gevloerd en benutte de penalty, waardoor Nederland het ergste leed bespaard bleef. Robben bezorgde Oranje in de blessuretijd nog bijna de zege, maar hij miste van dichtbij. Een driepunter zou ook te veel van het goede zijn geweest voor het dolende gezelschap. KARAKTERISTIEK RIJSWIJK - Wielrenner Pim Ligt hart rijdt vanaf volgend seizoen voor de Belgische formatie Lotto- Belisol. De 25-jarige voormalig Ne derlands kampioen is afkomstig van Vacansoleil-DCM en tekent een contract voor twee jaar bij de ploeg uit de WorldTour. Ligthart begon zijn professionele carrière in het baanwielrennen, waarin hij diverse nationale titels won. Hij stapte in 2011 over naar de weg, waar hij ook direct de na tionale driekleur veroverde. Hij won onlangs de slotrit van de Ster ZLM Toer in eigen land. „Lotto-Belisol sprak me meteen aan; het wielrennen leeft echt in België. Ik wil graag een rol spelen in het voorjaar en in kleinere etap pekoersen, zoals de Ronde van De nemarken", aldus Ligthart. Deel uit makend van een kop groep van twaalf hoopte Mollema zijn slag te slaan op de hellende aankomst in badplaats Castellde fels. Zijn plan werd echter in de war gestuurd door een demarrage van Barguil in de laatste kilome ter. Op een handvol seconden van de 21-jarige Fransman moest Mollema in de sprint om de twee de plaats ook Rinaldo Nocentini laten voorgaan. Zuurder voor Belkin was het ver lies van twee renners. Voor Lau rens ten Dam en Stef Clement is de Ronde van Spanje voorbij. Ten Dam stapte af omdat hij nog te veel last had van een beenblessu re die hij woensdag opliep bij een valpartij in de tijdrit. Clement kwam vrijdag na een valpartij te recht tegen een vangrail. Met kneuzingen aan zijn heup en rug probeerde hij zijn weg te vervol gen. Met grote achterstand bereik te hij de top van de Alto del Rat Penat (eerste categorie). In de af daling moest Clement zich als nog gewonnen geven. „Het was niet meer te doen. Stef kon niet meer fatsoenlijke op zijn fiets zit ten", zei ploegleider Erik Dekker. Voor Argos-Shimano kan de Vuel- ploeg al de elfde in de vier laatste ta niet meer stuk. De ritzege van grote rondes, een onwaar- Barguil is voor de Nederlandse schijnlijk moyenne. In de vorige BOEKAREST - Het nationale voetbal elftal van Roemenië houdt nog een theoretische kans op de winst van de kwalificatiepoule waarin ook Ne derland zit. De Roemenen wonnen vrijdag in de eigen hoofdstad Boer karest met 3-0 van Hongarije en staan daardoor nu tweede in de groep. VLISSINCEN - De zaalvoetballers van Groene Ster hebben zaterdag bij hun debuut in de eredivisie ge wonnen. In de Vlissingse sporthal Baskensburg werd AORC met 5-2 verslagen. Nederland ontsnapt weer door Leon ten Voorde Estland-Nederland 2-2 (1-1). 2. Ro bert 0-1,18. Vassiljev 1-1, 57. Vassiljev 2-1, 90+4. Van Persie 2-2 (strafschop). Scheidsrechter Boi- ko (Oek). Rode kaart (2x geel): 90+3. Piiroja (Estland). Gele kaart: Jaager, Dmitrijev, Pareiko (allen Estland), Martins Indi, Robben en Kuijt (allen Nederland). Nederland: Vorm, Janmaat, De Vrij (67. Bruma), Martins Indi, Willems (75. De Guzman), Strootman, Sne ijder, Schaars, Robben, Van Persie, Lens (67. Kuijt). door Patrick Delait CASTELLDEFELS - Terwijl Warren Barguil de Argos-Shimano-ploeg wederom een ritzege bezorgde in een grote ronde, likte een andere Nederlandse ploeg zijn wonden. In de 169 kilometer lange Vuelta-rit van Valls naar Castelldefels viel het kwartje voor Belkin de verkeerde op. Bauke Mollema reed de hele dag in de aanval, maar kon het kar wei niet afmaken. Warren Barguil van Argos komt als eerste boven, foto Javier Lizon/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 140