i Ai Delta wil compensatie Kamp voor kolencentrale In de brugklas bouwde ik websites Rotterdamse interesse in voetbalmuseum Te vroeg TIENERONDERNEMERS 22 ZEELAND Tieners beginnen steeds vaker eigen bedrijven. Dit jaar al 57, ten opzichte van 47 in heel 2012. GS zien geen reden staalslak te verbieden zaterdag Het was donderdag echt niet normaal warm. Het was bijna een soort mediterra ne hitte die er hing. In mijn kor te broek liep ik door de Albert Heijn en het was gewoon wel dadig om even langs de koel en vriesafdeling te lopen. Even later ging ik bijna van m'n graadje. Niet door de hitte, maar door wat ik zag. Daar la gen ze. Pontificaal in een schap: pepernoten. Het was 5 septem ber, dertig graden en rond mij zag ik louter mannen, vrouwen en kinderen met blote benen en armen. Ik keek nog een keer. Zag ik het goed? Liggen die er altijd zo vroeg en valt het me nu pas op? Mijn dochter had het in ieder geval ook gezien: „Kijk papa: pepernoten. Komt Sinterklaas al?" „Nee dat duur nog ruim twee maanden", antwoordde ik. „Mag ik ze mee nemen?" „Nee, we gaan nu nog geen pe pernoten meenemen." „Waarom niet?" „Waarom niet? Omdat je ook al tijd pas gebak koopt als iemand jarig is en niet drie maanden van te voren en Sinterklaas is pas over drie maanden jarig." Hosternokke, het zweet liep al van m'n rug en dan kreeg ik ook nog eens een discussie met een meisje van vijf over peper noten. In september! Wie ver zint dit? Het is toch geen sei zoensproduct, zoals mosselen, kreeft of haring. Het is toch niet zo dat door de warme zo mer de pepernoten nu al rijp zijn? Het slaat nergens op. Zou er dan echt iemand op de mar ketingafdeling van Albert Heijn zijn geweest, die vorige week tijdens het werkoverleg heeft gezegd dat de pepernoten weer in de schappen moeten. Dat hij eens goed naar het weerbericht heeft gekeken en dat de men sen vast wel weer zin in peper noten zouden krijgen. Kunnen ze hier geen regels voor opstel len? Zoals bij het vuurwerk dat je slechts een paar dagen voor oud en nieuw kan aanschaffen. Gewoon een regel voor alle su permarkten dat je pas een paar dagen voor de Sint aankomt je snoepgoed mag verkopen? Mij zien ze bij Albert Heijn komen de week niet. Ik ga naar de Lidl. Alhoewel, ik hoorde dat daar de paashazen binnenkomen. De sluiting is een gevolg van het Energieakkoord, dat Delta niet steunt op het punt van de kolen centrales. Vijf oudere kolencentra les moeten dicht, waaronder die in Borssele. Met het akkoord valt het plan van Delta om de kolen centrale om te bouwen tot bio massacentrale in duigen. Delta had gehoopt op een rijksbijdrage van één miljard euro. Door de sluiting van de kolencen trale wordt Delta 'hard' getroffen. Waar kolencentrales uit de jaren tachtig (zoals Borssele) moeten sluiten, mogen concurrenten van Delta hun kolencentrales uit de ja ren negentig laten doordraaien on der veel gunstiger omstandighe den: de kolenbelasting vervalt in makelaar Oude Rijksweg 35 Nieuw en Sint Joosland MIDDELBURG - jongeren kloppen steeds vaker aan bij de Kamer van Koophandel voor informatie over het starten van een eigen zaak. „Op startersbijeenkomsten voor ondernemers zien we tieners met hun ouders", zegt woordvoerder Sandra Leenders van de KvK. „We krijgen ook vaak telefoontjes en e-mails van tieners. Huiswerk opdrachten worden steeds uitda gender. Als onderdeel daarvan moeten ze vaak informatie uitzoe ken en zich gedragen als onderne mers." En die schoolprojecten lopen soms uit de hand. „Een huiswerk opdracht kan zomaar uitmonden in een productiebedrijf of web shop", weet Leenders. „Het is na tuurlijk ook erg makkelijk gewor den om een bedrijfje te starten. Op Facebook heb je zo een pagina van je bedrijf en met klanten com municeer je via Whatsapp." De jongeren houden hun bedrijf als bijbaan tot ze klaar zijn met hun studie. „Ze hebben de smaak te pakken, de dienstverlening slaat goed aan en ze vinden de vrijheid van het ondernemer schap vaak aantrekkelijker dan een baan in loondienst." Vaak hebben de ouders van tiener ondernemers ook een eigen be drijf. „Ze hebben het ondernemer schap met de paplepel ingegoten gekregen." De recessie speelt ook een rol, denkt Leenders. „Jongeren kun nen moeilijk aan een baan ko men. Daarom beginnen ze voor zichzelf." 2016, terwijl kolen een goedkope grondstof vormen omdat die door de opkomst van schaliegas in de Verenigde Staten nu worden ge dumpt op de Europese markt. Delta zal minister Kamp compen satie vragen omdat het bedrijf'dis proportioneel' wordt verzwakt. Delta is immers één van de weini ge energieproducenten met een oude kolencentrale. „Het offer is te groot. Wij komen daarmee op achterstand ten opzichte van on ze concurrenten op de energie markt. Dat maakt dat we helaas nu in een unieke positie verke ren", stelt Delta gisteren in een verklaring. Delta zal het Energie akkoord voor duurzame groei, dat gisteren in Den Haag werd gepre senteerd, waarschijnlijk niet teke nen. Delta zegt wel alle andere on derdelen van het akkoord te steu nen. Meer dan 40 partijen, zoals kabinet, vakbonden, werkgevers en milieuorganisaties, hebben hun handtekening gezet onder het Nationaal Energieakkoord. KAPELLE - Als brugklasser begon Stefan Slabbekoorn (18) uit Kapel- le al met websites bouwen. „Mijn leraar Frans Peeters op het Ostrea Lyceum liet de basisprincipes zien. De rest heb ik mezelf aange leerd met cursussen op internet. Als je er interesse voor hebt, dan kan dat." Samen met zijn vriend Tom Freij- sen bracht hij in zijn vrije tijd uren achter de computer door. Vrienden en familie vroegen de jongens of ze voor hen een websi te kon bouwen. „We ontwikkel den ons steeds verder. Via via kwamen we weer aan contacten die ook vroegen of we wat voor ze konden betekenen. Dat was leuk en ook een win-win-situatie: wij hoefden geen vakken te vullen en die mensen konden voor een lage prijs een website laten bouwen." Twee jaar geleden besloot Stefan een eigen bedrijf op te richten: Mission Five. Inmiddels richt hij zich op apps voor smartphones. Hij werkt nog steeds samen met Tom. Vorig jaar werd hun zelfbe dachte spelletje Nederlogo zestig duizend keer gedownload. „We zijn nu bezig met een Duitse ver sie", vertelt Stefan. „Ik hoop dat we verder groeien. Zo groot als Candy Crush hoeft niet. Maar ik hoop dat ik ooit mensen in dienst kan nemen en van de winst kan leven." Stefan studeert ook nog Interna tional Business Administration aan de universiteit in Tilburg. „Ik De Voetbal Experience staat al sinds november vorig jaar in de etalage. Het is niet de bedoeling van de gemeente Rotterdam om het museum zelf te kopen. Daar voor heeft Rotterdam geen geld en de gemeente ziet het ook niet als haar taak. Maar wethouder Laan wil wel proberen om particu lieren en ondernemers enthou siast te maken voor het museum, aldus haar woordvoerster. De bij drage van de gemeente zou ver der bestaan uit het meehelpen zoeken naar een goede locatie voor het museum. De Rotterdam se wethouder heeft zelf het mu seum op het ZEP in Middelburg bezocht en is er erg enthousiast over. Laan heeft over het museum contact gezocht met haar Middel burgse collega en wil binnenkort ook met de directie van Zeeland Attracties, waarvan het voetbal- musem deel uit maakt, praten. Eerder toonde de Haagse onderne mer Harry Suiker interesse in het museum. heb niet voor informatica of tech niek gekozen, want voor een ei gen bedrijf heb je een degelijke economische basis nodig. Want als je niet weet hoe je je product moet verkopen, dan schiet het na tuurlijk niet op." MIDDELBURG - Gedeputeerde Sta ten zien geen reden te twijfelen aan het gebruik van staalslakken voor de versteviging van dijken rond de Oosterschelde. De Statenfractie van de SP zet vraagtekens bij het onderzoek van Rijkswaterstaat naar de scha delijke uitwerking van het materi aal. Volgens de SP was de uit komst van het onderzoek voor spelbaar. GS bestrijden die sugges tie. De metingen zijn uitgevoerd door Imares en dat instituut heeft zijn deskundigheid 'ruimschoots bewezen'. Tot op heden blijkt dat de uitloging van staalslakken bin nen de grenzen blijft, aldus GS. Maikel Harte m Huiswerk loopt Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta gaat met minister Kamp van Econo mische Zaken praten over compen satie voor sluiting van de kolencen trale in Borssele op 1 januari 2016. UMIT-Lé ■MNR4-' I Een uniek herenhuis op I600 m* grond met veel mogelijkheden voor persoonlijke wensen. 1 Bijzonderheden: woonkamer ZB] van 90 m enorme woon keuken met eetkamer, fraaie keuken en sanitair, gasten- u|k verblijf (bed/breakfast), iT" garage, schitterende tuin. door Cornelleke Blok Stefan Slabbekoorn (18) uit Kapelle bouwde al websites toen hij in de brugklas zat. Nu ontwikkelt hij apps voor smartphones. foto Mechteld Jansen door Theo Giele Vraagprijs 398.000,- k.k. ROTTERDAM - De Rotterdamse wet houder Antoinette Laan zou het prachtig vinden als het voetbalmu seum van Middelburg naar de Maasstad verhuist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 130