op school Onruststoker op 19 september voor rechter BEVELANDEN en THOLEN 25 Nijntje in het Zeeuws is een succes in de boekhandels. Kinderen lijkt het niet uit te maken hoe Nijn praat. Lichtgewonde bij val of sprong uit taxibusje op N57 HAARWERKEN „Ik heb op de kweekschool bijles gehad om de Zeeuwse klanken er uit te krijgen. Maar mijn klein dochter: haar ouders en grootou ders spreken Zeeuws, zelf spreekt ze Nederlands met zo'n Gooise r! In het onderwijs hoort gewoon Nederlands. Maar in het klassen- gesprek moet een kind zijn eigen taal mogen gebruiken." GOES - De kleuters aan de voeten van Engel Reijnhoudt volgen aan dachtig het versje over Nijntje die met vader naar het strand gaat. Er gebeurt verder weinig. Nijn krijgt nog geen ijsje, maar het konijnen meisje dat Dick Bruna vijftig jaar geleden tot leven bracht, boeit nog steeds. Het lijkt de kinderen niet op te vallen dat de schrijver en zanger van het Zeeuws Nijn in streektaal laat praten. Geen van de kleuters in de boek handel spreekt Zeeuws, evenmin de kinderen van groep 2 van de 's-Heerenhoekse basisschool die Reijnhoudt gistermorgen voorlas. „Ik vroeg hun naar een streektaal woord. Er was er een, die bracht het tot 'petoate'. Dat was een boe renzoon. Maar ze begrijpen het al lemaal." Reinhoudt is trots dat hij ge vraagd werd om het deeltje 'Nijn tje aan zee' uit de beroemde kin derboekenserie te vertalen. Over een tijdje volgt een tweede deel: Opa en oma Pluis. Pluus, na Zeeuwse bewerking. „De opdracht van uitgeverij Born- meer was: zo letterlijk mogelijk vertalen en het rijmritme in stand houden. Het viel best mee. De meeste zinnen wijken in het Zeeuws niet zo veel af van het Ne derlands. Alleen waar het rijm niet meer klopte, werd het moei lijk." Het verzoek om een soort alge meen Zeeuws aan te houden, heeft Reijnhoudt naast zich neer gelegd. „Dat werkt niet. Het ver schilt te veel per streek. Het Zuid-Bevelands is centraal in Zee land, dat kunnen ze overal wel volgen." Bovendien voelt het ge bruik van een andere dan zijn ei gen taal onnatuurlijk, vindt hij. Het bedrieglijk eenvoudig ogende vers van Bruna liet zich niet zon der tegenspartelen hertalen. „Het zijn twaalf keer vier regels, met vijf tot zeven lettergrepen per zin, in het rijmschema A-B-C-B. Acht van de kwatrijnen waren in een uur gebeurd. Over de rest heb ik wat dagen en nachten lopen pieke ren." Soms was dat omdat de vertaling niet 'Zeeuws' genoeg werd. In die gevallen is Reijnhoudt afgeweken van de tekst van Bruna. De verta ling van 'Nou-nou, riep vader Pluis verbaasd/Dat heb je vlug ge daan' luidt dus 'Bel, bel 't is vreêd, riep vaoder Pluus/A jie dat zö vlug kan.' Het Hollandse 'door de duinen' hield in het Zeeuws geen stand, want je kunt niet door een enkele duinenrij. Maar er wel 'bovenover'. En het Zeeuw se kent wat kleine tussenwoord jes die voorgelezen mooi in de ca dans opgaan, maar waar het oog op blijft hangen: 'Toen kleine Nijn was uitgeschept' wordt 'Toen a kleine Nijn was uut' eschept'. Dat 'a' weglaten zou het Zeeuws te veel geweld aandoen, vindt Reijnhoudt. Uitgever Mercis, die Nijntjes ver schijningsvorm zorgvuldig be waakt, was direct akkoord met 'Nijntje an zeê'. „Ze vragen altijd een tweede, onafhankelijke verta ler om te controleren. Wie, weet ik niet. Het zal wel goed geweest zijn." Je kunt niet 'door* een enkele duinenrij. Maar wel er 'bovenover' Honderden illegale afvalbakken Borsele In de gemeente Borsele zijn tot nu toe maar liefst 450 illegale afvalbakken aangetroffen. Dat zijn containers waar geen afval stoffenheffing voor wordt be taald. Daarnaast zijn 3600 slech te afvalcontainers vervangen. Deze bakken zijn 'gevonden' tij dens de actie 'plak een bak'. Al le containers krijgen een sticker. Alleen de bakken met sticker worden geleegd. Dit moet illegaliteit voorkomen. Wintermodeshows op het dorpsplein New Fashion Style, Smit Schoenmode en Kapsalon van der Endt houden vrijdag 13 sep tember op het dorpsplein te Krabbendijke een Fashion Event. Er zijn twee mode shows van wintermode en ac cessoires, van 13.30 uur tot 15.00 uur en van 16.00 uur tot 17.30 uur. Entreeprijs is 4,50 eu ro, inclusief koffie met iets lek kers en een goodybag. Uitleg voor stomadragers De Nederlandse Stomavereni ging in Brabant en Zeeland houdt dinsdag 10 september een contactmiddag voor patiën ten in het Palazzolihuis De Be- velanden aan de Troelstralaan in Goes. Er wordt uitleg gegeven over darmspoelingen, ook wel darm irrigatie genoemd. De presenta tie duurt van 14.00 tot 15.30 uur. Open dag en nazomer fair bij De Knalpot Motorspecialist De Knalpot in Rilland houdt vandaag een open dag, wegens groot succes opnieuw gecombineerd met een nazomer fair met zestig kraampjes. Tevens is er de mo gelijkheid om deel te nemen aan een toertocht van onge veer negentig kilometer, start- tijd naar keuze. De open dag is van 09.00 tot 16.00 uur. Grenslinde blijft wellicht toch staan De ruim tweehonderd jaar oude grenslinde op de Oude Kamersedijk bij Nisse wordt waarschijnlijk toch niet gekapt Wethouder Ad Schenk maakte dat donderdagavond bekend tij dens de vergadering van de ge meenteraad van Borsele. „Op 19 september is overleg over de landschappelijke inpassing van de nieuwe hoogspanningslijn. Voor zover mij bekend hoeft de grenslinde niet weg." Boerenmarkt bij molen Vijf Gebroeders Bij molen De Vijf Gebroeders in Heinkenszand wordt zater dag 14 september van 10.00 tot 16.30 ur een boerenmarkt ge houden. Er worden streekpro ducten verkocht en daarnaast worden boerenbrocante en huisvlijtproducten te koop aan geboden. Ook de molen is te be zoeken, voor 1 euro. De toe gang tot de boerenmarkt is gra tis. Het waarom van voor- of tegenspoed Bram Maljaars geeft dinsdag avond 11 september een lezing over het waarom van voor- of tegenspoed in dorpshuis Amici- tia in Kloetinge. Ook onderwer pen als bijna doodervaringen, karma en reïncarnatie komen aan bod. Muzikant/zangeres Jo- sie luistert de avond muzikaal op. De lezing begint om 20.00 uur, entree 9 euro, donateurs betalen 5 euro. Automobilist rijdt door na aanrijding Een automobilist is donderdag doorgereden nadat hij of zij in Goes een scholier had aangere den. Dat gebeurde in de Linde straat bij het Ostrea Lyceum. Daar reed de auto, een grijze Renault Megane Scenic, met te hoge snelheid. De scholiere werd in haar rug geraakt, de au to verloor een buitenspiegel. Getuigen kunnen zich melden bij de politie. Ik kan u misschien helpen! MIDDELBURG - Op de N57 bij Mid delburg is gisterochtend een per soon lichtgewond geraakt toen de ze uit een taxibusje viel of sprong. Het incident gebeurde rond half tien vlakbij het aquaduct. Het slachtoffer is met onbekend letsel overgebracht naar het zie kenhuis. Het is niet bekend hoe en waar om de persoon uit het busje viel of sprong. Het verkeer ondervond enige hin der van de opmerkelijke gebeurte nis, maar kon na het incident wel over één rijstrook blijven passe ren. HEINKENSZAND - De 42-jarige man die in februari dit jaar de Spreeuwe hof in Heinkenszand op stelten zet te met een bijl en een zwaard, moet donderdag 19 september om 09.00 uur voor de rechtbank in Middelburg verschijnen. Dat zei een woordvoerster van de rechtbank in Breda gisteren. De onruststoker zorgde voor veel ophef in de wijk. De bom barstte toen hij de voordeur van de buur man met een bijl bewerkte. Kort daarvoor liep hij met een zwaard te zwaaien. De angst zat zo diep dat twee gezinnen de mo gelijkheid van de gemeente Borse le aangrepen tijdelijk in een hotel te verblijven. In maart werd een rechterlijke machtiging afgegeven voor een half jaar gedwongen opname in een gesloten instelling. Dat half jaar is inmiddels voorbij. De man is vrijgelaten uit de instel ling maar hij verblijft niet in Bor sele. Zijn oude huurwoning aan de Spreeuwehof mag hij niet meer in. Verhuurder R&B Wonen kreeg toestemming van de recht bank in Middelburg de woning te ontruimen. Dat is gebeurd. Kapsalon de Jonge ZATERDAG 7 SEPTEMBER 2013 riep vaoder Pluus foto Hans Colijn door Claudia Sondervan Engel Reijnhoudt HEINKENSZAND KRABBENDIJKE GOES RILLAND NISSE HEINKENSZAND KLOETINGE GOES Heeft u last van vermoeidheid, fibromyalgie, depressie,niet geaard voelen, stress of loopt u op de een of an dere manier vast in uw leven? Mensen komen inmiddels vanuit heel Nederland. Kijk voor meer informatie op www.helendeshamaansemassage.nl of bel me op 0629092048. Warme groet, Corine van Vliet door Frank van Cooten Wij bieden al 50 jaar oplossingen voor tijdelijk of permanent haarverlies. U wordt ontvangen in een aparte ruimte of komen bij u aan huis. Tevens verzorgen wij declaraties voor alle zorgverzekeraars Gravenstraat 23-A, Middelburg Telefoon: 0118 612074 www.kapsalondejonge.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 121