Sloop verpauperde huizen Kwadendamme Te veel macht voor havenbaronnen' OPHEFFINGSUITVERKOOP Nijntje an zee is voor thuis, niet voor Borsele overweegt invoering van een eigen investeringsfonds BADKAMERS TOT 80% KORTING 24 BEVELANDEN en THOLEN STREEKTAAL Volgens Marga van de Plasse (CDA) is deze verpaupering mid den in het dorp de bewoners een doorn in het oog. „De ramen zijn dichtgetimmerd en de tuinen zijn een puinhoop. Daar wordt in het dorp schande over gesproken", zei Van de Plasse donderdag avond tijdens de vergadering van de gemeenteraad. De inwoners van Kwadendamme moeten zo snel mogelijk duidelijk heid krijgen, betoogde Van de Plasse. Wethouder Ad Schenk wees op een stedenbouwkundige verkenning voor het centrum van Kwadendamme die in 2010 door de gemeente en R&B is gemaakt. In deze verkennning staat de bouw van zes tot tien levensloop- bestendige woningen aan de Wit te Dam. Reinier de longe van R&B zei des gevraagd dat de corporatie niet kan slopen zolang er nog mensen wonen in de oude bejaardenhuis jes. Nu de laatste bewoners zijn vertrokken of op het punt staan te vertrekken is de weg vrij voor sloop. De nieuwe huizen worden mogelijk eind 2014 gebouwd. De historische vijver en de speeltuin maken deel uit van het plan. Dat zei het Borselse raadslid Krijn van der Maas (CDA) donderdag avond tijdens de vergadering van de gemeenteraad naar aanleiding van het besluit van Verbrugge Ter minals containeractiviteiten te verplaatsen van Vlissingen naar Zeebrugge. „Die havenbaronnen verdiepen onze rivieren, zetten onze polders onder water en kapen onze bedrij ven weg. Ze worden wel heel erg machtig in onze provincie." Van der Maas toonde zich net zo als Zeeuwse Statenleden zeer on gelukkig met het besluit van Ver- brugge niet in Vlissingen, maar in de Belgische kustgemeente te in vesteren in een containertermi- nal. Er wordt nu 21,5 miljoen euro geïnvesteerd in Zeebrugge en niet in Vlissingen. „Wij hebben geen enkel signaal ontvangen dat Verbrugge dat van plan was. Wie heeft zitten sla pen? Wist de portefeuillehouder hiervan? En waarom laat Zeeland Seaports Verbrugge gaan in deze moeilijke tijd? En is er sprake van eerlijke concurrentie of is Ver brugge weggekocht door Zeebrug ge?" Wethouder Jan Zandee was ook verrast door het besluit van Ver brugge, liet hij donderdagavond weten. „Ik heb het pas woensdagavond te horen gekregen. Verbrugge ziet gewoonweg betere kansen voor een deel van de activiteiten in Zeebrugge dan in Borsele-West of Vlissingen-Oost. Daarom is be sloten deze activiteiten in Zee brugge voort te zetten. Dat laat onverlet dat wij ook teleurgesteld zijn over het besluit dat Verbrug ge de containerterminal gaat ge bruiken in Zeebrugge." Zandee benadrukte dat er geen werkgelegenheid verloren gaat. DIRECT UIT VOORRAAD LEVERBAAR 7 DAGEN IN DE WEEK TOT DE VOORRAAD STREKT van 11.00 tot 18.00 uur Riethil 20, 4825 AP Breda Hoge kwaliteit teakhouten tuinmeubelen Ronde en rechthoekige tafels staantafels Stoelen met verstelbare en vaste rugleuning GOES - De pedagogische beleids medewerkers van de kinderop vangcentra en het basisonderwijs kijken wat fronsend naar de Zeeuwse Nijntje. Streektaal stimu leren staat niet in het onderwijs plan. Kinderen zouden er maar problemen mee krijgen, later. „We komen een behoorlijke groep kinderen tegen die plat Zeeuws spreken", vertelt Inge Schaafsma, logopedist bij GGD Zeeland. „Vooral in de dorpen. Het is prima als een kind de streektaal leert, zolang het ook al gemeen Nederlands meekrijgt. Het kan problemen geven in het spellingsonderwijs als een kind enkel dialect kent, omdat letters vaak een andere uitspraak krijgen. Op Tholen bijvoorbeeld zeggen ze 'hoat' tegen hoofd. Dat geeft een ander woordbeeld." Streek taal is voor thuis, op school hoort algemeen Nederlands gesproken te worden, met name door leer krachten, stelt Schaafsma. Daar is Engel Reijnhoudt het mee eens. Wethouder Ad Schenk maakte dat donderdagavond kenbaar tij dens de presentatie van de bezui nigingsnota 2013. De rijksoverheid vraagt gemeen ten aan schatkistbankieren te gaan doen. Daar staat echter een dermate laag rentepercentage te genover, dat het volgens Schenk fi nancieel niet interessant is hier aan mee te doen. „Wij denken daarom serieus na over de invoe ring van een Borsels Investerings fonds voor projecten die op ter mijn geld opleveren. Dit staat ech ter nog wel in de kinderschoe nen." Schenk noemde als concreet voor beeld de plaatsing van zonnepane len op de daken van dorpshuizen, het idee van Erik van Wijngaar den, beheerder van dorpshuis Ca meraman in Baarland. Hij won hiermee de prijsvraag 'Wat moet de gemeente niet meer doen voor een miljoen'. „Zonnepanelen zor gen voor een lagere energiereke ning. Deze investering verdient zich dus later terug." In de bezui nigingsnota staan een groot aan tal mogelijkheden en adviezen van vier gemeentelijke werkgroe pen en van inwoners, adviesraden en ondernemers om de bezuini gingsopdracht van 1,2 miljoen eu ro te halen. De gemeenteraad be paalt op 7 november welke bezui nigingen daadwerkelijk worden doorgevoerd. Daar gaat waarschijnlijk nog een raadsvergadering aan vooraf om de richting van de discussie aan te geven. Anders bestaat volgens een groot aantal fracties de kans dat het op 7 november moties en amendementen gaat regenen. door Frank van Cooten KWADENDAMME - R&B Wonen be gint waarschijnlijk na de kerstva kantie met de sloop van de verpau perde leegstaande bejaardenwonin gen aan de Witte Dam m Kwaden damme. Bel bel, 't is vreêd, door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De Belgische ha venbaronnen worden wel heel erg machtig in Zeeland. 80 showroom badkamers - 2.000m2 magazijrfvoorraad Duscholux, Sanijura, Hoesch, Dansani. Dorenbracht, Grohe en andere topmerken Douchewanden. (bubbel)baden, stoomkabines, kranen, douchebakken, meubels, douchepanelen etc Diverse inbouwkeuken apparatuur o.a. Miele, Siemens Bel voor een afspraak of meer info: 076-2600063 06 - 28448040 Engel Reijnhoudt las Nijntje voor in het Zuid-Bevelands; wethouder Jo-Annes de Bat, rechts, in het Nederlands. door Claudia Sondervan door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De gemeente Bor sele overweegt de instelling van een soort Borsels Investerings fonds om te investeren in projec ten die op termijn geld opleveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 120