Maandag 'Polentop' VERDIEPING 9 Geldt dat ook voor de tiende onderaannemer Bij grote bouwprojecten zijn ketens vaak lang. „Nee, alleen voor de eerstvolgende schakel. Maar individuele landen kunnen zelf wel besluiten om verder te gaan. Er is nog dis cussie over het voorstel in het Europees Par lement en de Europese Raad, maar ik ver wacht dat er binnen een paar maanden overeenstemming wordt bereikt. De huidi ge Europese regels zijn niet het probleem, die zijn duidelijk en transparant. Om te voorkomen dat er vijandigheid ontstaat en het vertrouwen in de interne markt wordt ondermijnd, moeten we vooral toe naar een betere naleving door de lidstaten." Toch vindt Asscher dat de bal bij de EU ligt. En de gemeente Rotterdam zegt: Bulgaren en Roemenen, kom niet naar Nederland. We heb ben al te veel problemen met huisvesting en kansarme migranten. „In maart was ik in Rotterdam. De wethou der vindt dat Bulgarije en Roemenië meer moeten doen om kansen te creëren in hun eigen land. Daar sluit ik me bij aan." Die wethouder ziet ook graag de Europese sub sidies van Bulgarije en Roemenië naar Rotter dam komen, want hun kansarmen wonen in Rotterdam. „De fondsen van de EU worden toegekend aan de verschillende landen, die moeten zelf beslissen wat ze daarmee doen." Bent u bang dat partijen als de PW het on derwerp arbeidsmigratie claimen om de an- ti-Europese stemming op te poken? Het en thousiasme voor Brussel is al niet erg groot. „Partijen die tegen de EU zijn, roepen vaak dat er een probleem is zonder dat te onder bouwen met cijfers. De discussie over uit- keringstoerisme in Engeland bijvoorbeeld. Ik heb de Britse autoriteiten gevraagd hoe veel Oost-Europeanen ze hebben geteld die misbruik maken van de sociale voorzie ningen, maar nooit een antwoord gekre gen. Het is heel belangrijk dat politici een eerlijk verhaal houden over de voordelen en kosten van arbeidsmigratie." De voordelen zijn blijkbaar een stuk lastiger uit te leggen dan de nadelen. De vakbonden stellen dat het cao-loon voor bouwvakkers om laag zal gaan omdat eerlijke ondernemers niet meer kunnen concurreren tegen bedrijven die via allerlei constructies met goedkope Po len werken. Moeten laagopgeleide Nederlan ders beschermd worden tegen die concurrentie of zich voorbereiden op lagere lonen? „De verschillen tussen de lonen in Polen en westerse landen worden steeds kleiner; de Poolse economie is de meest dynami sche van de EU, het land kent geen reces sie. Steeds meer Polen keren terug, bijvoor beeld uit Groot-Brittannië. Ook Bulgarije en Roemenië zijn geen bronnen van einde loze migratie. De EU biedt zulke landen sta biliteit en de hulpmiddelen om welvaart te creëren." Als het in Polen, Bulgarije en Roemenië goed gaat, komen de goedkope arbeidskrachten straks vast uit nieuwe EU-landen. Kroatië, Montenegro, Servië... „De uitbreiding van de EU gaat door. Dat is extreem belangrijk. Heel Europa is erbij ge baat als ook de Balkan een stabiele en wel varende regio wordt. En zo groot is Kroatië niet, daar zullen niet veel arbeidsmigran ten vandaan komen. Zie Kroatië niet als een monster." In de aanloop naar de verkiezingen wordt het een grote uitdaging voor politici om dat ver haal over het belang van Europa te vertellen. De kloof tussen de problemen op de werkvloer en 'the big picture' is groot. „Het echte probleem is de crisis. En vergele ken met de landen in de periferie van Euro pa, voelt Nederland die amper. 8 of 9 pro cent werkloosheid is heel vervelend, maar niets vergeleken met de 26 procent in Span je. Als je je focust op de kleine problemen in plaats van de grote oplossingen, blijf je gevangen aan de oppervlakte. De kiezers moeten goed geïnformeerd worden. Ie mand moet eerlijk zijn." Is Lodewijk Asscher eerlijk? Hij benadrukt de problemen rond arbeidsmigratie, niet het gro te geheel. „In zijn artikel heeft hij het probleem overdreven. Daar houd ik niet van. Maar verder is hij constructief. De top die hij maandag organiseert, is belangrijk voor de dialoog tussen landen. Dat is beter dan naar elkaar schreeuwen van achter de dijk." Ministers uit Nederland en Roe menië, wethouders én vertegen woordigers van de Europese Commissie komen maandag in Den Haag bij elkaar om op een 'Polentop' te praten over de toe komst van arbeidsmigatie in Ne derland. De top, die overigens voornamelijk over Roemenen en Bulgaren zal gaan, is opgezet door minister Asscher. Hij wil dat er bestuurlijke afspraken worden gemaakt over de huisves ting en integratie van de tiendui zenden Oost-Europeanen in Ne derland. De Haagse wethouder Norder (PvdA) nam deze week al een voorschotje op de top: hij wil dat arbeidsmigranten die hier langer dan vijfjaar wonen, verplicht worden in te burgeren en de taal te leren. Als ze dat niet doen, moeten ze Nederland verlaten. Dat nog lang niet alle neuzen de zelfde kant op staan, blijkt uit de reactie van zijn Rotterdamse wethouder Karakus (PvdA) giste ren. „Van iemand die 3 euro per uur verdient, kun je niet ver wachten dat hij een dure taalcur sus gaat betalen." De wethouder overhandigde woensdag een 'blauwdruk' voor het omgaan met arbeidsmigran ten aan Asscher. Daarin staat hoe Rotterdam de problemen aan pakt en de migranten wil laten integreren, onder meer via het onderwijs. „Als de minister die blauwdruk overneemt voor het hele land, staan we niet iedere keer als er weer een stroom mi granten komt, voor een verras sing. Dan zijn we voorbereid en weten we wat we moeten doen." over Oost-Europeaan' J) onze website/plukkers Lees de serie 'In het spoor van de Plukkers' die deze zomer in deze krant stond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9