Als het over Oost-Europese arbeiders gaat, moet Nederland niet beginnen over 'dijken die op doorbreken' staan. Niet overdrijven, maar naar the big picture kijken, vindt eurocommissaris Laszló Andor. 66 Oost-Europeanen werken in andere Europese landen blijkbaar goed en voor weinig geld 66 Soms trekken mensen conclusies die buiten proporties zijn; soms leidt dat tot xenofobie L. mé 8 VERDIEPING EUROCOMMISSARIS LASZLO ANDOR anuit zijn werkkamer, acht hoog in het immen se hoofdkwartier van de Europese Commissie, kijkt eurocommissaris Laszló Andor uit over Brussel. In zijn werkka mer liggen veel boeken en nog meer sta pels met dossiers. Andor (47 jaar, socialist) is van huis uit meer econoom dan politi cus. Heeft gestudeerd in Boedapest, Was hington en Manchester. En is momenteel met onbetaald verlof als professor econo mie aan de universiteit van Boedapest. Als eurocommissaris voor Werkgelegen heid en Sociale Zaken speelt hij een belang rijke rol in het oplossen van de economi sche crisis die door Europa giert. Ook ar beidsmigratie valt onder hem, het onder werp van een grote, internationale confe rentie maandag in Den Haag. Vorige maand schreef de Nederlandse mi nister Asscher (Sociale Zaken, PvdA) sa men met David Goodhart, oprichter van de Britse denktank Demos, een opiniestuk waarin hij code oranje uitriep voor het vrije verkeer van werknemers in Europa. Door de groeiende stroom arbeidsmigran ten uit Oost-Europa en de daarmee ge paard gaande uitbuiting en oneerlijke con currentie worden Nederlanders van de ar beidsmarkt verdrongen. Zeker als per 1 ja nuari ook Roemenen en Bulgaren in Neder land mogen werken. „De dijken staan op doorbreken", schreef Asscher. Europa moet de negatieve aspecten beter aanpakken, vindt de minister. Voor het eerst reageert de eurocommissaris, aan wiens adres de op roep feitelijk was geadresseerd, uitgebreid. De Hongaar vindt dat Nederland niet zo moet klagen over de Oost-Europese ar beidsmigranten, want Nederland heeft meer voordeel dan nadeel van arbeidsmi gratie. Van compassie voor hen die hun baan in de bouw of transport verloren door goedkopere concurrentie vanwege Eu ropa's open grenzen, rept hij vanuit zijn kantoor in Brussel met geen woord. De kloof tussen de demonstrerende Neder landse vrachtwagenchauffeur en de euro commissaris in Brussel lijkt enorm. Volgens uw agenda wilt u vooral de 'obstakels wegnemen die het vrije verkeer van werkne mers belemmeren'. Maar staan de dijken in Nederland niet al op doorbreken door de grote toestroom van Polen en andere migranten? „De waarheid is dat oude lidstaten als Ne derland economisch gigantisch profiteren van arbeidsmigranten uit nieuwe lidstaten. Migranten werken in banen die anders on vervuld zouden blijven. Ze komen om te werken. Als ze geen werk vinden, gaan ze meestal terug naar huis. Ze doen veel min der dan burgers uit het land zelf een be roep op sociale uitkeringen. Ook fiscaal le veren ze daardoor netto een positieve bij drage aan de economie. De crisis heeft de verschillen in Europa vergroot. Er zijn re gio's met extreem hoge werkloosheid en landen met tekorten aan arbeidskrachten met bepaalde vaardigheden. We moeten vraag en aanbod bij elkaar brengen." U verwacht dat de crisis tot nog meer arbeids migratie zal leiden „Zeker. Nu woont en werkt maar zo'n 3 procent van de Europese beroepsbevolking in het buitenland. We moeten ons voorbe reiden op meer mobiliteit in Europa. Dat heeft positieve effecten." Dus minister Asscher overdrijft? „Mensen ervaren de plotselinge veranderin gen als een schok. Soms trekken ze dan bui tenproportionele conclusies. Soms leidt het tot xenofobie. Lokale politici reageren daarop. In crisistijd zoeken ze aansluiting bij de angst van hun electoraat." Is die vreemdelingenhaat ook niet het gevolg van onderliggende problemen? „Het onderliggende probleem is dat er te veel arme mensen zijn in Europa. Migratie is het probleem niet, armoede wel. Die moeten we aanpakken. De kansen die de EU biedt, zijn voor iedereen. Niet alleen tandartsen en filosofen moeten de kans hebben om over de grens te werken." Heeft migratie volgens u überhaupt een keer zijde? „Ja, maar vooral in de landen waar mensen vertrekken. Als bijvoorbeeld de dokters massaal uit een land wegtrekken, is dat een probleem. Dat land heeft in hun opleiding geïnvesteerd. Als die dokter in het buiten- land vervolgens ook nog als verpleger gaat werken, tegen een hoger salaris, gaan vaar digheden verloren." Migratie leidt niet tot problemen in de ontvan gende landen? „Bij een plotselinge toestroom kan het lei den tot druk op voorzieningen als huisves ting en openbaar vervoer. Zo kampt Zwit serland met volle bussen in wijken waar veel migranten wonen. Maar geen zitplaats in de bus weegt niet op tegen de economi sche voordelen. Als het om arbeidsmigratie gaat, moet je kijken naar the big picture. Niet naar kleine ongemakken." Geen zitplaats in de bus is een andere catego rie ongemak dan het gevoel dat je baan is in gepikt door een Pool. „Dat veronderstelt dat de stijgende werkloosheid wordt veroorzaakt door de komst van migranten. Dat is niet zo. Het is crisis, er is minder vraag naar producten. Concurrentie en verdringing op de arbeids markt is er ook zonder migratie. Als werk in Slowakije goedkoper gedaan kan wor den, verliest een Fransman misschien zijn baan." Dat is 'the big picture'. Maar in de Eemsha- ven in Groningen bijvoorbeeld werken amper Nederlandse bouwvakkers. Wel een paar dui zend Midden- en Oost-Europeanen. Terwijl de werkloosheid in die regio hoog is. „Zij leveren blijkbaar goed werk voor wei nig geld." Ja, omdat ze als schijn-zzp'er of uitzendkracht van een Bulgaarse postbusfirma werken voor een fractie van het Nederlandse cao-loon. „Het is de verantwoordelijkheid van de Ne derlandse overheid om dit te controleren en te zorgen dat de wet wordt opgevolgd." Dat is niet zo gemakkelijk. Als zo'n malafide constructie via het buitenland loopt, kan Ne derland geen boete opleggen. „Daarom ligt er in Brussel nu een voorstel dat landen de mogelijkheid geeft om sa men te werken bij controles en bedrijven over de grens te vervolgen (Een wens van Asscher, red). Ook worden bedrijven daar in verantwoordelijk voor hun aannemers. Een bouwbedrijf dat werk uitbesteedt, kan zich straks niet meer verschuilen als de on deraannemer werknemers te weinig be taalt of premies ontduikt." 'Vertel eerlijk verhaal door Annemieke van Dongen en Cyril Rosman Eurocommissaris Laszló Andor. „Migratie is het probleem niet, armoede wel." foto Javier Lizon/EPA f?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8