f stipreizen.nl I Voor Japan is aardbeving Groningen een lachertje BUITENLAND 7 ortingen tot ti-oorlogsdemonstraties gehou den. De verwachting is dan ook dat wanneer de aanval een feit is, nog veel meer mensen de straat zullen opgaan. En demonstraties, daar heeft Erdogan na afgelopen juni de buik vol van. Een klein protest tegen de kap van een aan tal bomen in een park in Istanbul, hard neergeslagen door de politie, ontaardde in een ongekende op stand tegen-de regering. Op een herhaling zit Erdogan - zeven maanden voor de verkiezingen - helemaal niet te wachten. Hij heeft al laten weten daar hard te gen op te treden. Egypte vreest meer geweld na aanslag De Egyptische minister van Bin nenlandse Zaken, generaal Moha- med Ibrahim Moustafa, heeft gis teren, na een mislukte aanslag op zijn leven, gezegd dat dit het be gin is van een nieuwe golf van ter rorisme. Hij zei strijdvaardig dat 'dit niet het einde, maar het begin van een geweldsgolf van terroris ten betekent, maar de regering zal overwinnen'. Ibrahim was het doelwit van ter roristen kort nadat hij 's ochtends in een konvooi met veiligheids functionarissen zijn woning in Nasr-City, een buitenwijk van Cairo, had verlaten. Een bom ont plofte vlak bij zijn auto. Om wat voor soort explosief het ging, is nog onduidelijk. De verantwoor delijkheid voor de aanslag is niet opgeëist. Waarnemers menen dat terroristen uit de kringen van al-Qaeda erachter zitten. Partij Poetin knaagt aan homorechten Een parlementslid van Vere nigd Rusland zegt volgens de krant Kommersant dat er een wetsvoorstel ligt, waarin het recht voor homo's wordt inge trokken om kinderen op te voe den. Kinderen zouden 'psychi sche schade' oplopen door een opvoeding door homo's. Huis Mandela zonder stroom Het huis van Nelson Mandela is woensdag zonder stroom ko men te zitten. De elektriciteit viel uit door een grote staking bij het gemeentelijk energiebe drijf. Mandela wordt sinds zon dag thuis verpleegd, daarvoor is speciale apparatuur uit het ziekenhuis overgekomen. Daar draaien de Japanners hun hand niet voor om: afgelopen week zijn er dwars door het land al acht aardbevingen met een kracht van 2 of hoger geweest. Niemand ligt daar echt wakker van. Iedere bezoeker aan Japan die langer dan een paar weken tus sen de breuklijnen vertoeft, ziet wel eens de lamp aan het plafond zwaaien. Wie echt pech heeft, maakt een zware aardbeving mee, zoals die van maart 2011 die een enorme tsunami veroorzaakte en 20.000 levens kostte. Toch wacht het land van de rijzen de zon niet geduldig af tot het noodlot toeslaat. Nee, de Japan ners en de regering in Tokio zijn voorbereid op 'de grote klap'. Na een aardbeving moet iedereen 72 uur op eigen kracht kunnen over leven tussen het puin, zodat hulp diensten alle energie kunnen ste ken in de zoektocht naar slachtof fers. Japanners weten wel hoe een aardbeving te doorstaan. Hieron der tips uit Japan waar de Gronin gers misschien wat aan hebben. 1 Minder dan een minuut voor een aardbeving toeslaat, gaat in Japanse kantoren, scholen en huizen overal de Yurekuru af. Yure- kuru is een app op de mobiele tele foon die op basis van vroegtijdige waarneming van aardbevingstril lingen een waarschuwing geeft. Zo heeft iedereen net genoeg tijd om onder een tafel te duiken of er gens anders dekking te zoeken. 2 Als een zware aardbeving toe slaat, schieten stoelen, kasten en tv's als raketten door huis en kantoor. Om te voorkomen dat meubilair verandert in levensge vaarlijke projectielen, bevestigen Japanners hun huisraad daarom stevig aan muren en plafonds. 3In de eerste drie dagen na een rampzalige aardbeving komt het aan op improviseren om te overleven. Van een lege plasticfles kun je bijvoorbeeld met een beet je handigheid een simpel waterfil- Japanners draaien hun hand niet om voor een aardbeving met een kracht van 2 a 3 ter maken. In een grote pilon, die gebruikt wordt bij wegwerkzaam heden, kun je vervolgens liters water opslaan. En met een beetje handig knippen, kun je van een stropdas, plastic tasje en opgerold tijdschrift een prima mitella ma ken voor een gebroken arm. 4Weg hier! Dat is de eerste re flex van veel mensen na een zware aardbeving. Japanse autori teiten roepen inwoners juist op in de eigen buurt naar een evacuatie plaats te gaan en de auto te laten staan. Na een zware beving zijn wegen onbegaanbaar en moeten hulpdiensten ongehinderd kun nen toestromen over de weg. 5Na een ramp zijn telefoonlij nen vaak overbelast. De Japan se telefoonmaatschappij NTT heeft daarom een rampenbood schappendienst ontwikkeld. Over levenden spreken een bericht in op NTT's voicemailservice. Vrien den en familie kunnen berichten terugluisteren door het telefoon nummer van het slachtoffer als toegangscode te gebruiken. Klinkt omslachtig? Facebook lanceerde vorig jaar een speciale rampenpa gina. Na een ramp kunnen face- bookers zichzelf als 'veilig' marke ren zodat vrienden en bekenden zien dat ze zich geen zorgen hoe ven maken. VRIJDAG 6 SEPTEMBER 2013 Rondreizen tot -€ 210 Autovakanties tot 57 Cruises tot -€ 425 Zonvakanties tot -€ 370 Stedentrips tot -€ 370 Wintersport tot -€ 65 - Kerstarrangementen tot -€ 51 Fly-drives tot -€ 227 'Acttcvoorwaarrivn: D* korting is geldig op het grootste deel van ons aanbod. Er zijn enkele uitzonderingen waarvoor een andere korting geldt. Voorbeelden hiervan zijn o.a. zonvakanties (m.u.v. Kreta. Abu Dhabi en Dubai), stedentrips Istanbul, 8-daagse Nijlcruise Egypte, excursie/rondreizen naar Cyprus. Macedonië, Marokko en Cappadocië. cruisevakanties exclusie! vliegreis en Move Park Germany arrangementen. Voor deze reizen betaalt u lijdelijk geen reserveringskosten. Op de wereldcruise van Sydney naar Italië (www.stipreizen.nl/crcri) ontvangt u 250 korting per persoon. Verder zijn aanbiedingen van derde partijen uitgesloten van de kortingsactie (zoals TravelTrex en Roompot Vakantieparken). Voor een totaaloverzicht met de bijbehorende kortingen en overige voorwaarden zie www.sHpreizen.wt/acttevoerwearrien- let op: zolang de voorraad strekt en VOL VOL! We behouden ons het recht voor om kortingspercentages gedurende de actieperiode te wijzigen. Kortingen gelden alleen voor nieuwe online boekingen. I Demonstranten van de vakbond lopen voor de Amerikaanse ambassade in de Turkse hoofdstad Ankara te hoop tegen een eventuele aanval van de VS en de NAVO. De Turkse premier Erdogan, ooit een grote vriend van de Sy rische president Assad, kan haast niet wachten tot de inval begint. De op positie en een groot deel van het Turkse volk zijn echter tegen, foto Adem Altan/AFP onze website/syrie Volg het laatste nieuws CAIRO MOSKOU JOHANNESBURG door onze correspondent Wouter van Cleef TOKIO - „Echt? Aardbevingen in Ne derland! Zijn er veel slachtoffers ge vallen?" De Japanse dame glim lacht een beetje als ze hoort dat het in Groningen maar om wat schokken van 2 a 3 op de schaal van Richter gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7