6 BUITENLAND AANVAL OP SYRIË Premier Erdogan is voorstander van een Amerikaanse aanval op Syrië. Die aanval moet volgens hem niet beperkt zijn. Veel Turken zijn het niet met hem eens. uitsland Goede handen Goede daden Slechte stem Damascus dreigt terug te slaan als Turkije de Amerikaanse aanval op Syrië steunt Ankara roept de Erdogan heeft laten weten internationale gemeenschap hard op te treden al twee jaar lang op tegen demonstranten die in te grijpen protesteren tegen de aanval ISTANBUL - Gasmaskers. Bij de Tlirkse producenten stromen de bestellingen binnen. Uit Hatay, Gaziantep en Adana. De provin cies aan de Syrische grens vrezen de wraak van Assad na een Ameri kaanse aanval. Voor de Turken aan de 900 kilo meter lange grens komt de oorlog in Syrië al veel te dichtbij. Zij zien de duizenden vluchtelingen de grens oversteken, zij zien de rebel len met steeds langer wordende baarden teruggaan om te vechten. Zij zijn de bomaanslag in grens plaats Reyhanli, waarbij in mei 52 mensen om het leven kwamen, niet vergeten. De boodschap van de Syrische vice-minister van Bui tenlandse Zaken Faisal Mekdad - dat Damascus terug zal slaan wan neer Israël, Jordanië en Turkije steun verlenen aan de Amerikaan se aanval - is aan de TXirkse grens dan ook luid en helder overgeko men. De angst voor wat komen gaat, is groot. Maar niet bij de Tlirkse premier Recep Tayyip Erdogan. „We zijn er klaar voor", riep hij nog voor zijn vertrek naar de G20-top in Sint-Petersburg. Klaar voor een in vasie, klaar voor een eventuele wraakactie van zijn vroegere vriend, nu aartsvijand Assad. Ankara is een van de grootste voorstanders van een interventie in de Syrische burgeroorlog. Al ruim twee jaar lang roept Turkije de internationale gemeenschap op in te grijpen. De afwachtende houding van het Westen irriteert Erdogan en zijn minister van Bui tenlandse Zaken Ahmed Davutog- lu mateloos. De chemische wa pens veranderen nu de spelregels. Er moet worden opgetreden en hard, zo klinkt het. Geen korte 'waarschuwingsoperatie', maar een serieuze missie die erop is ge richt Assad te verdrijven. „Het argument van Ankara is dat een kortdurende operatie, met niet al te grote ambities, averechts werkt. Assad zal daar alleen maar sterker uitkomen en dan zal er nog meer bloed vloeien", zegt oud-diplomaat Sinan Ulgen. Erdo gan zal dit vandaag in de wandel gangen van Sint-Petersburg - waar hij ook Obama hoopt te tref fen - zeker vaak herhalen. In eigen land heeft hij echter de oppositie niet kunnen overtui gen. De oppositiepartijen zijn te gen een aanval. Ze vrezen dat me dewerking het land verder meesleurt in het Syrische - steeds sektarischer wordende - conflict. Met de aanslag in Reyhanli als triest bewijs. Ankara's onvoor waardelijke steun aan de Syrische oppositie - veel rebellen gebrui ken Tlirkije als uitvalsbasis - maakt Tlirkije een nog groter doel wit voor Assad. Bovendien zal een aanval, waar schuwt de oppositie, leiden tot verdere polarisatie in het land. Met name in Hatay zijn de span ningen tussen (sjiitische) alevie- ten, die Assad steunen, en soen nieten de afgelopen maanden al opgelopen. „Een operatie tegen Sy rië kan het begin zijn van een der de wereldoorlog", zo stelde de CHP, de grootste oppositiepartij pas nog dramatisch. Ook de BDP, de Koerdische oppo sitiepartij, zal nooit instemmen met een invasie, stelde een woord voerster helder. Net als de Syri sche Koerden in Rojava, zoals de Koerdische regio aan de andere kant van de grens wordt ge noemd. „Alle Koerden zullen hier tegen protesteren." De Tlirkse oppositie kan voorals nog haar mening alleen in de pers kwijt. Een debat in het parlement komt er - als het aan de regering ligt - niet. Vorig jaar nam het par lement al een resolutie aan die het leger toestemming geeft over de Syrische grens te opereren, dus formeel hoeft de regering niet het parlement om toestemming te vragen. „Het mag dan legaal zijn, politiek correct is het niet", oor deelt oud-diplomaat Ulgen. „In een democratie is het niet goed om zo'n belangrijk debat in deze precaire tijden met het parlement uit de weg te gaan. Dat hebben de VS en Groot-Brittannië ook niet gedaan." Maar volgens hem wil de regering absoluut geen plat form geven aan het 'anti-oorlogs- sentiment' in de samenleving. Dat sentiment is groot. Niet al leen de oppositie, maar ook het Tlirkse volk is sceptisch over een aanval en vreest de gevolgen. In steeds meer steden worden an- Angela Merkel heeft een van de wetten van campagnevoeren goed begrepen: zet nadelen om in je voordeel. Zo bekende Merkel tij dens een persconferentie over de Amerikaanse afluisterpraktijken dat internet voor haar 'Neuland' (onontgonnen terrein) is. Na een lawine van kritiek ('Niet van deze tijd!') dook de term Neuland weer op: in Merkels verkiezingsspot. Daarin bekent ze, heel superieur, dat zij zich als kanselier soms in Neuland begeeft. Ook haar bij naam 'Mutti', die als denigrerend kan worden uitgelegd, draagt de kinderloze Merkel inmiddels als geuzennaam. Het leukst is de ma nier waarop Merkels handels- merk, de ruit die ze maakt met haar handen, werd omgezet in een wapen. Een billboard van De Ruit hangt aan Berlijns Haupt- bahnhof. Met de verzekering: Duitsland is in goede handen. Kees de Vries heeft geen bill boards nodig. Onder de slogan Ta- ten statt Plakate!' voert de gebo ren Nederlander, als kandidaat van de CDU, in zijn kiesdistrict in de deelstaat Saksen-Anhalt cam pagne voor een zetel in de Bonds dag. Op zijn website (http://www.keesdevries.de) is te zien wat De Vries (1955) onder da den verstaat: hij steunt een kin derdagverblijf, een voetbalclub, vrouwen, muzikanten en nog veel meer. Landbouwer De Vries emigreerde in 1992 naar Deetz, in het oosten van Duitsland, en heeft sinds 2005 het Duitse staats burgerschap. Met zijn zwager leidt De Vries, getrouwd en zes kinderen, een agrarisch bedrijf. Duitsers hebben de reputatie se rieus te zijn. Daarmee maakte Andrea Nahles, kopstuk van de SPD, deze week korte metten. Achter het spreekgestoelte van de Bondsdag zette zij de herken ningsmelodie in van Pippi Lang kous en persifleerde in de tekst de politiek van Angela Merkel. Nahles, die wordt beschouwd als nogal luidruchtig en grof, kreeg op Twitter bergen spot over zich heen. Variërend van 'O, wat pijn lijk' tot, uren later, 'Zingt ze nog?' Meer dan 130 auto's op elkaar in Engeland Bij een grote kettingbotsing op een verkeersbrug in Engeland zijn gisteren tientallen mensen gewond geraakt. Meer dan 130 auto's reden in dichte mist op elkaar op de weg die de haven Sheerness op het eiland Shep- pey verbindt met het vasteland van Engeland. Parlement Kenia wil weg uit Strafhof Het parlement van Kenia heeft gisteren gestemd voor terug trekking van het Oost-Afrikaan se land uit het Internationaal Strafhof (ICC). Vicepresident William Ruto van Kenia moet vanaf dinsdag terechtstaan voor het ICC, president Uhuru Kenyatta vanaf november. President Iran wenst Joden goed Nieuwjaar De kersverse Iraanse president Rouhani heeft het Joodse volk via Twitter een goed Nieuwjaar ge wenst. Rouhani's voorganger, Ahmadinejad, stond niet bekend om zijn vriendelijke uitspraken over Israël en Joden. Zo noemde hij onder meer de Holocaust 'een mythe'. 'PKK staakt terugtrekking De Koerdische guerrilla PKK stopt met terugtrekking van strij ders uit Turkije. Dat heeft Cemil Bayik, een kopstuk van de PKK, gisteren gezegd tegen het Koerdi sche persbureau ANF. De terug trekking stopt omdat de Turkije volgens Bayik geen concessies heeft gedaan in het vredesproces. Turken vrezen wraak Assad door onze correspondent Jessica Maas door Wierd Duk li Andrea Nahles foto EPA SHEERNESS/LONDEN NAIROBI TEHERAN ISTANBUL 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6