ERFTROFEE 2013 28 ZEELAND Deelnemers Erftrofee 2013 doen hun stinkende best om er iets moois van te maken. En dan is daar ineens die op merking die in een klap duidelijk maakt wat bouw kundige Frans Rothuizen bedoelt: „Een boerin in boe- rengoed zet je ook niet op Crocs." Het cultureel erfgoed moet gekoesterd worden, al is het maar om de Zeeuwse identiteit te kunnen doorgeven aan een volgende generatie. „En dat hoe ven we niet krampachtig te doen, maar als je iets moois hebt, een mooi huis hebt dat is opgebouwd met speel se metselverbanden en -steen, ga dat dan niet verpesten door saaie verban den te maken die het beeld compleet verstoren", zegt Rothuizen. Rothuizen is een van de juryleden die een aantal Zeeuwse boerderijen en landerijen van onder tot boven heb ben bekeken. Dat gebeurt in het kader van de Zeeuwse Erftrofee 2013. Je ziet dat veel eigenaren hun boerde rij goed willen onderhouden. Soms gaat het toch mis. Dat is dan vaak een kwestie van onwetendheid. We zijn er dan om tips en bouw- of inrichtings adviezen te geven", zegt Rothuizen. De juryleden betreuren het als er naar standaardoplossingen wordt gezocht. „Wij hebben eigenaren voor de erf- goedprijs geselecteerd die het verschil willen maken met hun boerderij of erf. Want we willen met zijn allen toch geen eentonig, maar juist een ge varieerd landschap hebben." En in dat opzicht is de jury weer com plimenteus. Jurylid Henk Remijn ziet namens Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) toe op biodiversiteit. „Ik verzucht weieens; maak toch niet alleen maar Zeeuwse hagen, varieer een beetje. En dan ben ik blij als ik toch steeds vaker mooie doorkijkjes bij de inrichting van een erf zie, en een 'gezonde rommeligheid' ontstaat. Dan krijgt de flora en fauna een kans. In Sas van Gent werden we door bij voorbeeld het landgoed Hof met de Zwartrand erg verrast." Die Zeeuws-Vlaamse eigenaar wil een groene sfeer creëren met respect voor de omgeving. Volgens de juryleden is hij daarin geslaagd. Er zijn ideale om standigheden gecreëerd waarin zelfs een ransuil zich veilig genoeg voelt om er te broeden. Remijn: „Nogmaals, denk niet dat we uit zijn op schone er ven. Integendeel, die zijn vaak steriel." De jury raakt eerder in vervoering als de natuur zijn gang mag gaan en er een soort georganiseerde chaos ont staat. „Daarvan hebben we veel voor beelden gezien. Hofstede Plantlust in Koudekerke is van de sloop gered door de eigenaren en er is 'hard ge werkt' om het zorgvuldig te restaure ren. In Ovezande is 't Hof Acht is meer dan Duizend een juweeltje, maar dat is ook De Oude Molenwerf in Noordgouwe." De jury knikt, ze beseft dat het niet ge makkelijk is om tot een top drie in de ze editie van de Zeeuwse Erftrofee te komen. Maar eigenzinnigheid wordt hoog ge waardeerd. In Nisse bijvoorbeeld heeft de restauratie van 't Hofsteedje geleid tot een nieuwe ontwerp van een ma kelaar op een wagenschuur. De man van de eigenares was oogarts en in de makelaar (versiersel van een dak) is een oog terug te vinden, als knipoog naar zijn beroep. „Haal een erf en alles wat daar bij hoort uit de sfeer van ge lijkvormigheid", bepleit Rothuizen. Het ligt voor de hand dat aanpassin gen op het erf wel functioneel moeten zijn. Als er een waterpoel is aangelegd moet de kant glooiend oplopen. De dieren moeten er in en er uit kunnen. Voor praktiserende boerenbedrijven gelden eigen normen. Functionaliteit is daar van het grootste belang. Het materiaal van de boer is groter gewor den in de loop der jaren. En de boeren moeten met hun grote karren kunnen keren op het erf en de tractor past niet meer in de fotogenie ke wagenschuren. Bij familie Van de Vijver in Sluis hebben ze een goede combinatie gevonden: een woonboer derij en een agrarisch akkerbouwbe drijf kunnen samengaan. Rothuizen: „Soms zijn kleine correcties voldoen de om een erf iets mooier te maken." Rothuizen heeft in opdracht van SLZ een gids gemaakt voor instandhouding en her stel van historische elementen in Zeeland. Er zijn nog exemplaren te koop bij de SLZ. www.landschapsbeheerzeeland.nl Een woonboerderij in combinatie met een agrarisch bedrijf, hoeve Maneschijn in Sluis foto Camille Schelstraete Erftrofee 2013 stimulans aantrekkelijk landschap door Edith Ramakers I De Oude Molenwerf in Noordgouwe foto Joop van Houdt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 68