Europa: 'Asseher overdrijft over Polen' Deskundigen relativeren gevaren poepvlees 4 BINNENLAND ti Slachterij moet natuurlijk goed zijn best doen om hygiënisch te werken. Miljoenen zagen wereldwijd de reizende expo 'Da Vinci The Genius'. Nu is Nederland aan de beurt. »*'-#/'} vffft- De eurocommissaris reageert aan de vooravond van een internatio nale top in Den Haag over arbeids migratie, die is opgezet door As- scher. De minister van Sociale Za ken repte onlangs in een opiniestuk over 'code oranje voor het vrije verkeer van werkne mers'. Door de toestroom van Po len, Roemenen en Bulgaren dreigt oneerlijke concurrentie voor en verdringing van Neder landse werknemers. Ook vreest hij nog meer uitbuiting van Oost-Europeanen. „Mensen ervaren de plotselinge veranderingen om hen heen als een schok. Soms trekken ze dan buitenproportionele conclusies. Soms leidt het helaas tot xenofo bie. Lokale politici reageren daar op", zegt eurocommissaris Andor vandaag in een interview in deze krant. „In zijn artikel heeft As- scher het probleem overdreven. Daar houd ik niet van. Maar ver der is hij constructief. De top die hij maandag in Den Haag organi seert, is belangrijk voor de dia loog tussen landen." De eurocommissaris stek dat hij vaak klachten hoort van verschil lende lidstaten, maar nooit cijfers ziet. Asschers ministerie van So ciale Zaken kan desgevraagd in derdaad geen cijfers over verdrin ging van Nederlanders door Oost-Europeanen geven. „De mi nister heeft een signaal willen af geven", stelt een woordvoerder. ROTTERDAM - Wie bij Leonardo da Vinei (1452-1519) vooral aan de Mona Lisa denkt, wordt vlot uit de droom geholpen op de eerste tentoonstelling in Nederland sinds 1996 over deze Italiaanse al- leskunner. De circa tweehonderd werken, toestellen en objecten, tot en met 6 januari 2014 te zien in het oude postkantoor aan de Rotterdamse Coolsingel, tonen vooral aan dat schilderen voor Da Vinei eigenlijk maar bijzaak was. „Hij verdiende zijn geld vooral als ingenieur en bedenker van ver nieuwende dingen", weet hoogle raar Michael Kwakkelstein. Hij is al bijna zijn hele leven in de ban van homo universalis Da Vinei en geldt als een van de grote Da Vin- ci-deskundigen. De imposante expositiehal staat vol schaalmodellen van vliegma chines, hijskranen, windmeters en een maquette van de ideale ge zonde stad, waar pestepidemieën minder kans maken. Die objecten zijn gebouwd op basis van de dui zenden ontwerpen die Da Vinei naliet in zijn zogeheten codices. In de bijna 1.200 manuscripten be vattende Codex Atlanticus bij voorbeeld beschrijft hij zijn bevin dingen op het gebied van wapens, vliegkunst en het muziekinstru ment 'viola organista': een soort vioolorgel. Zo zijn er ook nog de Codex Leicester over de eigen schappen van water, lucht en licht en de Codex Arundel. Alle maal geschreven in het voor de linkshandige Da Vinei zo type rende spiegelschrift. Op de tentoonstelling is geen en kel origineel schilderij of teke ning te bekennen. Zo'n expositie is financieel gezien alleen voorbe houden aan de allergrootste mu- Iedere generatie haalt weer iets anders uit het werk van Da Vinei sea, rekent Kwakkelstein voor. Hij hoopt dat deze collectie het brede publiek wat leert en mensen aan zet om bijvoorbeeld eens naar het Louvre in Parijs te gaan, waar de echte - nooit gerestaureerde - Mo na Lisa hangt. Wel onthult de ex positie, aan de hand van digitale technieken, 25 geheimen. Zo had Mona Lisa oorspronkelijk wel de gelijk wenkbrauwen. De grote kracht van Da Vinci is, volgens professor Kwakkelstein, zijn uitzinnig scherpe waarne mingsvermogen van oorzaak en gevolg volgens de natuurwetten. Daardoor kon hij bestaande ken nis omzetten in totaal nieuwe toe passingen. „Een vallend blad in spireerde hem tot het ontwerpen van een vliegtuig. Als water rond draait, moet lucht dat ook doen, zo redeneerde hij. Kijken was voor hem begrijpen. Dit paste hij niet alleen toe in zijn werk als in genieur, maar ook in de schilder kunst." Dat verklaart volgens Kwakkel stein de onweerstaanbare aantrek kingskracht van de Mona Lisa. „Als je goed let op de Mona Lisa voel je dat er een vrouw naar je kijkt. Ze ademt, ze lacht echt en ze lijkt iets van je te denken. Je wordt er bijna verlegen van." Da Vinci, die erom bekendstond dat hij aan van alles begon maar weinig afmaakte, vond dit schilde- De commotie over vlees dat vol zou zitten met poepbacteriën lijkt een storm in een glas water, concludeert Marcel Zwietering, hoogleraar Levensmiddelenmicro- biologie aan Wageningen Univer siteit. „In de praktijk is het onmo gelijk om bij de slacht van een dier volledig te voorkomen dat de darminhoud in contact komt met vlees. Zembla suggereert dat vlees daardoor volzit met de 'gevaarlij ke' E.coli-bacterie. Er wonen mil jarden E.coli's in onze darmen; ze helpen ons eten verteren en ma ken vitamines aan. Slechts sommi ge soorten produceren gifstoffen. Die zijn vooral gevaarlijk voor kin deren en verzwakte volwassenen. De slachterij moet natuurlijk goed zijn best doen om hygië nisch te werken. Maar dat neemt niet weg dat op vlees altijd bacte riën zitten. Daarom moet je het veilig bereiden." Ook het Voedingscentrum relati veert het gevaar van 'poepvlees': „Je kunt zelf voorkomen dat je ziek wordt. Als je vlees door en door verhit, schakel je alle schade lijke bacteriën alsnog uit." Klokkenluiders verklaarden in de uitzending dat Vion, de grootste varkensslachterij van Nederland, fraudeert met duurzaam vlees. Volgens Vion-werknemers ver- pakt het bedrijf dagelijks gewoon varkensvlees uit de bio-industrie als 'Beter Leven vlees'. Dat moet voldoen aan dierenwel- zijnseisen van de Dierenbescher ming en wordt geleverd aan on der meer Albert Heijn, PLUS en Unilever. De supermarkten rea geerden eerder deze week al ge schokt. Vion ontkent te fraude ren. Directeur Robert van Gorcom van het Wageningse voedselveilig- heidsinstituut Rikilt is niet ver baasd over de aantijgingen in Zembla. „Fraude met duurzaam vlees komt voor. Het is relatief makkelijk, het prijsverschil met gewoon vlees is aanzienlijk en de controles zijn niet waterdicht." Dat zulke fraude bij een groot en professioneel bedrijf als Vion zou gebeuren, noemt hij 'jammer'. Voedingsindustriekenner Di'ck Veerman concludeerde op zijn nieuwssite Foodlog.nl al eerder dat het Beter Leven-keurmerk niet waterdicht is. „Het is best makkelijk om met het keurmerk te frauderen, dat hoor ik al tijden in de sector", zegt hij. „Vooral met worst, soepballetjes en vlees waar, omdat je daar verschillende delen van dieren voor nodig hebt. De verleiding is groot om tijdelij ke tekorten aan koppen van 'ster varkens' aan te vullen met kop pen van dieren uit de bio-indus- trie. De gelegenheid maakt de dief." Veerman gelooft echter niet dat de grootste en meest professione le slachterij van Nederland de grootste diefis. „Zo is Vion wel af geschilderd in de uitzending. Er zullen daar heus dingen gebeu ren. Maar als er echt sprake is van fraude, mag ook de Dierenbe scherming daar niet mee wegko men. Die is erop gewezen dat er zwaktes zitten in het controlesys teem. Het Beter Leven-keurmerk biedt de consument geen garan ties." SP wil opheldering van PvdA over JSF De SP wil opheldering van het kabinet over een deal die de PvdA en WD zouden hebben gesloten over de JSF. Volgens de NOS zouden de sociaalde mocraten hun verzet tegen de komst van de Joint Strike Figh ter opgeven. SP-leider Emile Roemer is verbijsterd. Hij vindt dat PvdA-leider Die- derik Samsom 'opnieuw buigt voor een hobby van de VVD'. De NOS meldde gisteren dat de kans groot is dat het kabinet nog deze maand akkoord gaat met de aanschaf van 35 JSF's. Daarmee zou een einde komen aan een al jaren durende dis cussie. Het toestel moet de op volger worden van de F-16. Een woordvoerster van de PvdA stelt dat de fractie nog geen besluit heeft genomen over de JSF. uk-I if-ftf •,-fniir «lr-i V. l4fftfrr lTi>» I f ""IT» '/r> i-H'i" n/, /irrrtf ~f v.-1/rt n fr> door Annemieke van Dongen en Cyril Rosman BRUSSEL - Minister Lodewijk As- scher overdrijft als hij zegt dat de 'dijken op doorbreken staan' door arbeidsmigratie uit Oost-Europa. Dat zegt eurocommissaris Laszló Andor (Werkgelegenheid en Socia le zaken). O pagina 8 en 9: Vertel eerlijk verhaal over Oost-Europeaan Aantrekkingskracht van door Anja van den Akker Michael Kwakkelstein door Annemieke van Dongen HILVERSUM - Den Haag, Brussel en de Dierenbescherming reageerden deze week onthutst op de onthul lingen van Zembla over de vleesin dustrie. Deskundigen zijn na het be kijken van de tv-uitzending gistera vond minder onder de indruk. Hoogleraar Marcel Zwietering DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4