Mijt 6 WONEN GROENE VINGERS Romke van de Kaa Bestaat tuinierend Ne derland voornamelijk uit muggenzifters en mierenneukers? Als je kijkt naar de tuinpro- blemen waarover mensen zich druk maken, zou je dat haast gaan denken. Er zit een bultje op het blad van de hortensia. Of er is een hapje uit genomen. Slak ken belagen de hosta's en mieren werpen ontsierende zandhoop- jes op tussen de tegels van het ter ras. Tja, het pad van tuinliefheb- bers gaat zeker niet over rozen. Nu is het natuurlijk ook verve lend als de knoppen van je olean der afvallen in plaats van open gaan. En als je citrusboompje on der de dopluis zit, is dat ook geen pretje. Maar een bultje op een blad? Ik zie het probleem niet. Als je door een bos loopt en je neemt de moeite de bladeren van bomen en struiken eens van dichtbij te bekijken, zie je dat er bijna geen blad te vinden is waar geen hapje uit is of waar anders zins iets aan mankeert. Niets is perfect in de natuur, dus ook niet in de tuin. Het is niet reëel dat te verwachten; je wordt daar alleen maar ongelukkig van. Veel van die imperfecties zijn bo vendien heel interessant. Als je een boom ziet als een ecosys teem waarin allerlei dieren en schimmels hun plaats en functie hebben, dan wordt zo'n bultje op een blad een stuk leuker. Neem bijvoorbeeld de gallen: allerlei uitstulpingen die ontstaan, zijn door het ingrijpen van muggen, wespen en mijten. Die boren blad- en bloemknoppen van bo men en struiken aan, die daarop reageren met het vormen van al lerlei vreemde groeisels. Daarin leven de larven van de insecten, totdat een nieuwe generatie zich verpopt en uitvliegt. Of kruipt. De meeste gallen zijn volkomen onschadelijk en sommige, zoals de pluizige rozengal, zijn zelfs heel decoratief. Andere zijn min der mooi, zoals de hobbelige gal len van de druivenviltmijt of de gallen op viooltjes. En sommige zijn ronduit ontsierend, zoals de peulvormige gallen op de Gledit- sia, de valse christusdoorn, een boom die vooral om zijn blad wordt aangeplant. Als dat blad er dan uitziet als een dubbelgevou wen snijboon, is dat niet leuk. Echt vervelend is het gedrag van de Hemerocallis galmug, een mugje dat zijn eitjes legt in de bloemknoppen van de daglelie. Die knoppen raken steeds meer misvormd, waardoor ze bijna op een soort opgezwollen knoppen van een tulp gaan lijken in plaats van op de bloemknoppen van een fatsoenlijke daglelie. En die knoppen gaan ook al niet open. Afknippen en weggooien is de enige remedie. Maar ja, wat heb je aan een daglelie waarvan je de bloemknoppen moet verwijde ren? Gelukkig zijn meestal lang niet alle bloemknoppen aange tast en blijven er altijd wel wat gezonde over. WÊÊÊÊ INSPIRATIE Gallen van de okkernootviltmijt. Lust voor tong én oog Op de Beleef Landleven dagen in het Openluchtmuseum in Arn hem is veel aandacht voor het conserveren van voedsel. Het evenement wordt gehouden van 13 tot en met 15 september. www.beleeflandleven.nl Leer je eigen moestuin beginnen of doe een workshop groente en fruit verwerken bij De Boergondi- sche Tuijn in Sint Anthonis. www.deboergondischetuijn.nl Dille Kamille heeft allerlei weckpotten, inmaakpotten, zeven en vergieten, die handig zijn bij het verwerken van de oogst. www.dille-kamille.nl Op tuinwebshop De Wiltfang zijn talloze soorten plukladders, oogstmanden, proviandkasten draadkorven en fruitkisten te vinden. www.dewiltfang.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46