HETBEROEP 4 WONEN voor; f Voorstraat 13-15, Wissenkerke 599.000 k.k. DE ARCHITECT Sinds de recessie is er heel wat veranderd. Dat klinkt misschien cliché, maar het is een waarheid als een koe. Ook in de architectenwereld. Reggy Hulsken uit Zierikzee is bouwkundige en architect en kan daarover meepraten. „Het is keihard werken om opdrachten binnen te krijgen, maar in plaats van bij de pakken neer te zitten zie ik vooral kan sen." Duurzaamheid, oog voor het mi lieu, maar ook creativiteit, be trokkenheid en een persoonlij ke benadering zijn volgens Hulsken de toverwoorden waar een architect zich meer dan ooit raad mee moet weten. „In de jaren negentig was the sky the limit. Alles kon, hoe gekker en duurder de ontwerpen, hoe beter. En toen kwam de crisis." Maar in plaats van dit als een bedreiging te zien, heeft Huls ken het over mogelijkheden en kansen. „Ik merk steeds vaker dat mensen en organisaties opdrachten niet meer willen uitbesteden aan grote, onpersoonlijke bedrijven waarbij je nog maar moet afwachten of het eindresultaat goed is. Ze nemen minder risico en kiezen voor een kleiner bureau dat naar ze luistert en waarmee ze kunnen brainstormen over de uiteindelijke uitwerking van hun ideeën. Ik denk altijd mee met mijn klanten. Dat is mijn kracht." Dat Hulsken graag een uitdaging aangaat, blijkt uit de stappen die hij tot nu toe maakte in zijn leven. Hij groeide op in Bussum in het Noord-Hollandse Gooi, maar zodra hij bouw kunde ging studeren aan de hts in Haarlem, ver huisde hij naar Amsterdam. Daar bleef hij ook tijdens zijn vervolgopleiding architectuur aan de Technische Universiteit Delft. „Ja, het is in derdaad waar wat ze zeggen over 't Gooi", be aamt hij. „Het zit er vol gebakken lucht. Uiter lijk vertoon is daar ontzettend belangrijk. Wie de grootste auto heeft en het duurste huis. Dat is niets voor mij. Ik vind inhoud zoveel belang rijker, filosofeer veel, zoek overal een verhaal bij." Tijdens een vakantie in Vlissingen leerde de architect zijn huidige vrouw Saskia kennen en toen een kinderwens in vervulling ging, be sloot het stel de hoofdstad te verruilen voor het rustigere 's-Graveland (Noord-Holland) en daar na, in 2006, het Zeeuwse Zierikzee, waar ook haar ouders wonen. Hij verruilde een goede baan bij de architec tuurcentrale in Haarlem voor een onzeker be staan als zzp'er in een veel rustiger deel van Ne derland. Maar in Zeeland is ruimte en dat biedt perspectief, vindt hij. En het leven als eigen baas neemt alle beperkingen die hij in Haarlem voelde weg. Wat bij de vorige bewoners diende als garage is nu een knus atelier. Overal hangen schetsen van Hulskens' hand. Hij wijst trots op een ont werp voor een klant in Zierikzee. „De eetkamer van dit huis is heel groot zoals je ziet. Dat heeft een doel. Vroeger was de huiskamer het belang rijkste vertrek, maar het eetgedeelte wint snel terrein. Het is een plek waar je elkaar ontmoet, waar je praat, eet. Eigenlijk gebeurt alles daar. Als zoon van een Indische moeder weet ik dat als geen ander", glimlacht hij. Ondanks dat zijn familie nog in Bussum woont spreekt hij zijn broer bijna dagelijks. Hij is inte rieurontwerper en geregeld gaan ze onder de naam Natural-Living samen projecten aan. „Een belangrijk kenmerk voor onze samenwer king is dat we binnen en buiten zo veel moge lijk combineren. Dat zorgt namelijk voor meer mogelijkheden en woongenot. Wij Nederlan ders leven over het algemeen óf buiten óf bin nen. Veranda's komen hier nauwelijks voor. Ter wijl je daar makkelijk zou kunnen barbecueën als het regent. Naast de particuliere projecten die hij onder ei gen naam uitvoert, richtte Hulsken in 2010 ook de coöperatie Idna op, waarbij architecten, kun stenaars en interieurontwerpers aangesloten zijn. Samen pakken zij grotere projecten door heel Nederland aan. En dat doet de onderne mer maar al te graag, want daar leer je veel van, merkt hij. „Wanneer je bijvoorbeeld een zwem bad ontwerpt, werk je ook samen met ménsen buiten jouw vakgebied zoals een installateur. Het is heel inspirerend om samen met verschil lende soorten ondernemers een zo duurzaam en succesvol mogelijk eindresultaat neer te zet ten. Dat vind ik mooi aan samenwerken." De combinatie van particuliere opdrachten en zijn werk met Idna houden zijn werk lekker af wisselend vindt Hulsken: „Grote projecten zijn heel interessant, daar kun je langer op drijven. Kleinere opdrachten vergen meer persoonlijke aandacht. Daar gaat het veel meer om details." Een voorkeur voor een bepaalde stijl heeft hij niet, als het ontwerp maar in de omgeving past. „Ik ga overal blanco in. Luisteren is het al lerbelangrijkst." VRIJD/ Een schitterend heren huis uit 1830 met een woonoppervlakte van 415 m2. Het pand staat op een perceel van 776 m2 en heeft negen ka mers, waarvan drie slaapkamers. De wo ning met praktijkruimte leent zich uitstekend voor de combinatie wo nen en werken. Luisteren is bij dit beroep 't belangrijkst J 1 door Sharon van Oost 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44