Wat kost een nieuwbouwwoning? Starters woningmarkt sparen voor eigen huis n ril Wkm 2 WONEN WlW Wk% O Met de introductie van de Woon- WensTool hoeven particuliere opdrachtgevers niet (meer) te gissen naar de bouwkosten van een nieuwbouwwoning. Particulieren kunnen nu online rustig kijken naar de bouwkos ten en de woonwensen. De WoonWensTool geeft in heldere taal en in pictogrammen uitleg wat je moet doen om tot voor jouw ideale woning te komen. Zo worden tal van vragen ge steld. Wil je een dubbele garage? Moet er een slaapkamer op de be gane grond komen? Ook de uit straling van de woning komt aan bod. Wil je ramen met lui ken of moderne ramen? Met ie dere keuze stijgen of dalen de bouwkosten. Kies je voor een riante badkamer, dan zie je dat meteen terug in de bouwkosten. Overschrijden de kosten je voor af vastgestelde budget, dan kun je net zolang sleutelen in het pro gramma tot de bouwkosten weer in evenwicht zijn met het maximaal beschikbare budget. De kosten en wensen komen-sa men in een gratis rapport. www.woonwenstool.nl Ruim driekwart van de mensen die voor het eerst een eigen huis willen kopen, is hiervoor aan het sparen. Ongeveer de helft van de ze groep kopers zet daarvoor tus sen de 50 en 300 euro per maand opzij. Volgens de Vereniging Eigen Huis (VEH) zijn veel starters op de wo ningmarkt bereid eigen geld te ge bruiken voor de aankoop een wo ning. Ongeveer twintig procent is bereid zelfs meer dan 25 mille op tafel te leggen. De VEH komt tot die conclusie op basis van een on derzoek waarmee maandelijks het consumentenvertrouwen wordt gepeild. Eigen Huis stelt dat het meenemen van eigen geld steeds belangrijker wordt bij de koop van een huis. De maximale hoogte van een hypotheek wordt afgebouwd en loopt stapsgewijs terug van 105 procent van de wo ning waarde naar 100 procent in 2018. Dat betekent dat de kosten van opknappen, verbouwen, ver huizen en inrichten van de nieu we woning en de rekening van de notaris en de hypotheekadviseur vanaf 2018 vrijwel geheel uit ei gen zak moeten worden betaald. GO x LU Alles ziet er piekfijn uit op Dorpsstraat 82-84 in Capinge: goed onderhouden huis en tuin, smaakvol ingericht, een binnenplaats waar een enorme catalpa voor schaduw en sfeer zorgt en een grote loods in de achtertuin. Wat wil je nog meer? „Een nieuwe uitdaging!", zegt bewoonster Be- rith Keiser. Zij en haar partner Arjan Suur hebben hun huis te koop gezet. „We hebben zin in verandering." De woning met loods staat sinds maart van dit jaar te koop. Be- rith Keiser en Arjan Suur heb ben al veel kijkers over de vloer gehad. „Die zijn enthousiast", zegt Keiser, „maar dan loopt het toch nog stuk op bijvoorbeeld de vrije achterom." Of eigenlijk: op het ontbre ken daarvan. Achter het huis staat een grote loods die gebruikt kan worden voor werk of hobby. Om er te komen, moet je wel door het huis óf over het perceel van de buren. „Die vin den dat niet erg, maar dat is allemaal goodwill. Je hebt geen récht op iets." Het is eigenlijk het enige echte nadeel van Dorpsstraat 82-84. Kei ser noemt nog één klein nadeel: ,Je bent hier eerder geneigd de auto te pakken." Toch is de afstand Middelburg-Gapinge nooit te groot geweest voor Keiser en Suur. Ze wonen sinds april 2009 in de Dorpsstraat. „We hebben er wel lang over nagedacht of we naar Gapinge wilden verhuizen", vertelt Keiser. „We woon den toen midden in Middelburg, hadden een hond en waren het rondjes draaien over het bol werk beu. We hadden zin in ruimte. Pré was ook dat we nog op de fiets naar de kroeg in Mid delburg konden. Het gevoel bij dit huis was goed. Je komt binnen en het klikt." Keiser, die interieurontwerpster is, koos ook voor het huis in Gapinge omdat daar werk en privé te combineren zijn op de begane grond. „In Middelburg is de combinatie werk en privé vaak gestapeld, met beneden een werkruimte en boven wonen." Het bevalt Keiser en Suur goed in Gapinge. „In Middelburg keken tien mensen in onze achter tuin, maar hadden we met weinig contact. Hier in Gapinge is dat heel anders. Maar als je dat niet zou willen, kun je je er ook van distantië ren. Dat wordt allebei geaccepteerd. Er is hier verder niet veel, maar dat hoeft ook niet. )e zit vlakbij Serooskerke en ik ben binnen vijf minu ten bij het winkelcentrum in de Veersepoort." En toch willen ze er weg... Keiser: „Ja, we zoe ken een nieuwe uitdaging." Wat voor huis en waar? „Dat is nog helemaal blanco. Dat kan van alles zijn. Als het maar niet doorsnee is. Ik droom nog steeds van een gymzaal, kleuter school, molen of woonboot." „We hebben zin in verandering", verklaart Kei ser haar behoefte aan een nieuwe uitdaging. Die uit zich vaak in een verhuizing. „Ik ben niet z:o honkvast. Dit is het vierde huis waarin ik woon sinds ik in 1996 vanuit Arnhem naar Zeeland kwam. Arjan kreeg hier toen een baan; ik studeerde nog." Ze zijn nog niet actief op zoek naar een nieuwe woning. „We willen eerst dit verkopen, dan een tijdje huren en daarna pas iets kopen. We proberen eigenlijk om nu nog zo weinig moge lijk rond te kijken. Want dan zie je iets en dan kunnen we het niet kopen omdat dit nog niet verkocht is. We willen wel in Zeeland blijven. Ik heb hier een groot netwerk en veel opdracht gevers en projecten. Ik wil daar met m'n neus bovenop zitten." I Q_ Je komt dit huis binnen en het klikt door Carla van de Merbel Plattegrond van de begane grond. Dorpsstraat 82-84 in Capinge: anderhalve woning/werkruimte met er achter een diepe tuin met grote loods, foto's Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42