Mislukte 'zomerflirt' verwijdert D66 van coalitie Privacy bij geofencing nog een vraagteken 'Niks mis met teams die orde handhaven' a ledereen weet dat het toezicht op veilige opslag van gegevens beperkt is IN HET NIEUWS 3 ^ËDJiVQ Taakstraf voor hackers school Het komt niet vaak voor dat D66-leider Alexander Pechtold om de hete brij heen draait. Giste ren was zo'n dag, nadat De Tele graaf onthulde dat er afgelopen zomer verkennende gesprekken zijn gevoerd tussen coalitiepar tijen VVD en PvdA met D66 over toetreding tot het kabinet. Het is er niet van gekomen, omdat de PvdA niet wilde instemmen met de D66-eis om het sociaal ak koord te laten vallen. Na een wan deling van PvdA-leider Diederik Samsom met Pechtold over het strand van Scheveningen werd de 'zomerflirt' gestaakt. De krant stelt op basis van anonie me bronnen dat de coalitie het ini tiatief nam om D66 erbij te halen. De WD erkent dat er op haar ver zoek gesprekken waren, maar ont kent dat de bedoeling daarvan was om D66 aan boord te hijsen. VVD-fractievoorzitter Halbe Zijlstra zegt dat noch de coalitie, noch het kabinet initiatieven heeft genomen om D66 een plek je in het kabinet aan te bieden. Ook minister-president Rutte en de PvdA bevestigen dat. Daarmee suggereert de coalitie dat D66 zelf heeft geopperd aan te schuiven in de ministerraad. Pechtold sputter de vervolgens dat hij zich 'niet he lemaal herkent in de berichtge ving'. Maar een glasharde ontken ning kwam er niet van hem. Dat het nieuws over de mislukte tussenformatie op straat ligt, is voor alle drie betrokken partijen pijnlijk. Voor D66 zijn de druiven zuur. De partij wekt - niet voor het eerst - sterk de indruk dat ze wel erg graag wil regeren. Pech told was eerder al teleurgesteld dat hij bij de formatie straal werd genegeerd. Zijn bedremmelde reactie gisteren leidde tot leedver maak bij andere partijen. Maar ook VVD en PvdA zullen er weinig plezier aan beleven dat de details van geheime besprekingen op straat liggen. Die werpen een ander licht op de stoere houding van de coalitie dat dit kabinet sta biel genoeg is, ook al kan het niet rekenen op een meerderheid in de Eerste Kamer. Dat er is gespro ken over toetreding van D66 tot het kabinet, doet afbreuk aan die zelfverzekerdheid. VVD en PvdA lopen bovendien het risico dat D66 dusdanig in ver legenheid is gebracht dat de partij kopschuw wordt om, net als eer der bij het woonakkoord, het kabi net uit de brand te helpen. Dat laat onverlet dat het idee om D66 aan te laten schuiven op zich zelf helemaal geen soelaas bood. Ook met de sociaal-liberalen aan boord heeft de coalitie geen meer derheid in de Senaat. Daarvoor is de steun van een vierde partij no dig. De coalitie lijkt daarbij tot gis teren nog altijd de wat naïeve hoop te hebben gehad dat het CDA wel mee zou willen doen. Maar partijleider Sybrand van Haersma Buma boorde gisteren - na eerdere, talrijke hints - die hoop de grond in. Het CDA treedt onder geen beding toe. De 'zomerflirt' was verspilde moeite. De WD wilde met D66 praten, maar 'niet met de bedoeling D66 tot het kabi net'te laten toetreden' AMSTERDAM - Winkels toegang ge ven tot een mobiele telefoon kan met één druk op de knop. Maar wie aan zijn privacy hecht, neemt liefst wel de voorwaarden door, zo tonen voorbeelden uit Ameri ka. Bullseye hamert erop dat gebrui kers van haar wifi-netwerken vol ledig anoniem blijven. „Dat kan ik mij voorstellen, want het pro bleem bij zulke toepassingen is privacy", vertelt ICT-jurist Ar noud Engelfriet. „Als je op basis van persoonlijke profielen marke ting bedrijft, heb je toestemming nodig. Maar mensen zijn vaak niet adequaat voorgelicht." Berucht zijn de voorwaarden van bijvoorbeeld Facebook: tientallen pagina's juridische teksten die nie mand begrijpt. „Het is bekend dat mensen daar geen tijd voor heb ben of dat het ze boven de pet gaat", zegt Pieter Joost Verhoef van de internationale location ba sed marketingvereniging (LBMA). Omdat geofencing in Nederland nog in de kinderschoenen staat, is het volgens Engelfriet nog te vroeg om conclusies te trekken. „Maar het moet voor mensen dui delijk zijn waar zij toestemming voor geven. Bedrijven zijn ook ver plicht de data veilig te bewaren. Maar iedereen weet dat het toe zicht daarop beperkt is." Waar dat toe kan leiden, bleek bij voorbeeld in de Verenigde Staten. Daar kregen geofencing-gebrui- kers ongevraagd sms-berichten van andere aanbieders. „En op ba sis van haar aankoopgedrag maak te een supermarkt daar de inschat ting dat een vrouw waarschijnlijk zwanger was", vertelt Engelfriet. „Zij kreeg toen kortingsbonnen voor babyartikelen thuisgestuurd, maar haar ouders wisten hele maal niet dat zij zwanger was." De ministers Lodewijk Asscher van Sociale Zaken en Ivo Opstel ten (Veiligheid en Justitie) bena drukten dat gisteren in de Twee de Kamer, nadat er door diverse Kamerleden vragen over waren gesteld. Het debat ging over me diaberichten dat in de Schilders wijk een 'shariadriehoek' zou be staan, waar orthodoxe moslims hun leefregels opleggen aan ande ren. Asscher ontkende eerder dat dit het geval is. Hij onderstreepte gisteren dat 'ongeoorloofde socia le druk' niet getolereerd wordt in de Nederlandse samenleving en dat de overheid zo nodig daarte gen optreedt. De PVV wil een on derzoek naar de omvang van 'sha- riawijken' in Nederland, maar daarvoor lijkt geen steun te be staan in de Kamer. Wel maakt de Kamer zich zorgen over integratieprobleem in achter standswijken. Asscher is in over leg met gemeenten met probleem wijken. De Schilderswijk is vol gens hem niet uniek in Neder land. De minister staat daarbij open voor suggesties, zoals het va ker inzetten van de 'Rotterdam- wet', waarmee eisen gesteld kun nen worden aan nieuwkomers. ALKMAAR - Twee hackende oud-leerlingen van het Regius College in Schagen moeten alle bei een taakstraf van veertig uur uitvoeren omdat ze digitaal heb ben ingebroken op een docenten laptop. De twee 18-jarige vwo'ers installeerden in 2012 spyware op een lerarenlaptop. Ze konden zo in totaal zeven toetsen vooraf in zien. VRIJDAG 6 SEPTEMBER 2013 ANALYSE COALITIEBESPREKING door Laurens Kok DEN HAAG - De coalitie van WD en PvdA zou deze zomer tevergeefs met D66 hebben gesproken over toetreding tot het kabinet. Vooral D66 is er verlegen mee dat dit nieuws op straat ligt. in onze mobiel ICT-jurist Arnoud Engelfriet DEN HAAG - Er is geen sprake van dat buurtinterventieteams in de Haagse Schilderswijk volgens isla mitische normen de orde handha ven. De teams opereren onder het gezag van van de politie en die be paalt wat er gebeurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3