Jetro Willems keert terug in 'grote' Oranje Rafael Nadal toont geen medelijden Chris Horner, fenomeen of bedrieger? 32 SPORT NEDERLANDS ELFTAL Kevin Strootman, de duurste Nederlander van de zomer, is voor Louis van Gaal een zekerheidje. Philippe Gilbert breekt de ban Van Gaal deed donderdagavond in Tallinn, onder het toeziend oog van zijn voormalige pupil Jari Lit- manen, weinigen pogingen om de basisploeg te verhullen. Meest opvallende naam bij de hesjes was Jetro Willems, die in juni tij dens het EK nog werd gepasseerd voor Jong Oranje. Ondanks de prima uitgangsposi tie wilde Van Gaal na de afsluiten de sessie nog niet vooruit lopen op de vrijwel zekere kwalificatie. NEW YORK - Tennisser Rafael Na- dal heeft op de US Open zijn land genoot Tommy Robredo verplette rend verslagen: 6-0 6-2 6-2. De Spaanse nummer twee van de plaatsingslijst heeft door zijn zege de halve finales van het grands- lamtoernooi in New York bereikt. Nadal moet het nu opnemen te gen de Fransman Richard Gas- quet. Die was in een slopende par tij van vijf sets te sterk voor Da vid Ferrer, ook al uit Spanje. Nadal onderstreepte zijn opmars, na zijn langdurige afwezigheid wegens knieproblemen. Hij won inmiddels negen toernooien, waaronder voor de achtste keer op Roland Garros. „Elke wedstrijd moet net weer iets beter gaan dan de vorige. Tot nu toe lig ik wat dat betreft op schema." „Herinneren jullie die eerste wed strijd in Amsterdam nog? Toen stond het bij rust nog gewoon 0-0. Samen met het duel tegen Turkije was dat onze lastigste wedstrijd." Maar aan het eind van de rit stond er alsnog een duidelij ke score op het bord: 3-0. Van Gaal beleefde twaalf jaar gele den op dezelfde plek een van de meest bizarre ontsnappingen in zijn loopbaan. Vlak voor tijd stond Oranje nog met 2-1 achter, maar dankzij een miraculeuze slotfase won Nederland nog met 4-2. Zo ver zal Oranje het dit keer niet willen laten komen tegen de Esten, die tot dusverre niet verder zijn gekomen dan de voorlaatste plaats in de poule. Overigens kan Oranje zich vanavond bij een ze ge officieus plaatsen als Roeme nie en Hongarije onderling gelijk spelen. TALLINN - De gekte in het Italiaan se voetbal kent vele verhalen. Ke vin Strootman kan daar sinds kort over meepraten. Neem nou de open dag van AS Roma. Dui zenden supporters waren bij el kaar toen er opeens een vliegtuig je overvloog met een spandoek. „En op dat doek hadden de fans van de aartsvijand Lazio de da tum gekalkt van hun overwin ning op Roma in de bekerfinale", zegt Strootman. Volgens het manifest van de bondscoach is het bij Oranje ei genlijk verboden om over de club te praten, maar zeg tegen Stroot man maar eens dat hij de eerste indrukken opzij moet leggen. Dat is zoiets als een bruidje in de wit tebroodsweken een spreekverbod opleggen. In Tallinn, ver weg van zijn nieuwe woonplaats, telt van avond alleen het belang van Oran je, maar de vlinders voor Roma fladderen ook hier in zijn buik. Voetballen bij de grootste club van de Italiaanse hoofdstad heeft iets in hem losgemaakt. „Als ik nog 0,01 procent twijfel had, dan was die bij mijn aan komst op het vliegveld wel wegge nomen. Wat een gekkenhuis. Wist je dat ze er drie radiosta tions hebben die elke dag van acht uur 's morgen tot twaalf uur 's avonds over AS Roma berich ten?" Soms betaal je als nieuweling in zo'n omgeving nog wel leergeld. „Ik zat onlangs op een terrasje en even later stonden zo'n beetje alle taxichauffeurs van Rome voor de deur. Bleek dat de ober zijn vrien den had gebeld om te zeggen dat ik er was. Inmiddels hebben we wel wat rustigere plekjes in de stad ontdekt." Op een van de vele lijstjes sinds het sluiten van de transfermarkt staat hij bovenaan: het is de ran king van de duurste Nederlandse voetballer van 2013. Twintig mil joen euro legde AS Roma neer voor de linkermiddenvelder van Oranje. „Soms denk je wel eens: wat kun je voor al dat geld nog meer kopen dan alleen een voet baller", lacht hij. „Maar PSV vroeg het en Roma betaalde het. Ik sta daar verder buiten en ben er ook niet trots op of zo. Het zorgt ook niet voor extra druk, die druk leg ik mezelf altijd wel op. Het enige dat je zou kunnen zeggen, is dat Roma me wel heel graag wilde hebben." Hij geeft toe dat Roma niet de club was waar hij meteen aan dacht als hij hardop mijmerde over een buitenlands avontuur. „Maar de trainer belde me elke avond op om te vragen hoe het er voor stond. En op een gegeven moment krijg je dan toch een zwak voor zo'n club. Bovendien had ik ook niet zo veel te kiezen. Ja, ik werd overal zogenaamd ge noemd, maar zelf heb ik nooit iets gehoord. In Nederland zijn we er sowieso goed in om iemand na een goede wedstrijd al in ver band te brengen met de mooiste clubs in Europa. Dat Roma niet de echte top, is zegt me ook niet zo veel. Welke Nederlandse voet baller is er de laatste jaren vanuit de eredivisie nou naar de top ver huisd? Na Afellay niemand meer." In zijn laatste jaar in de eredivisie riep de voetballer Stootman voort durend weerstanden op. Het was die blik, dat gedrag, dat veronge lijkte: dat schuurde en irriteerde. Clubicoon Guus Hiddink vroeg zich vorige week zelfs af of Stroot man het nog wel leuk vond om bij PSV te voetballen. „Ik had met alle plezier nog een jaar bij PSV willen blijven", zegt hij zelf. „Maar dit kwam nou eenmaal op mijn pad. Hoe ik nu naar PSV kijk? Ze hebben het tot dusverre goed gedaan, maar het is wel een beetje apart om het verschil in be nadering te zien. Wij hebben ook aantrekkelijke wedstrijden ge speeld, alleen zijn wij met de bes te selectie van Nederland geen kampioen geworden. En daar zijn we terecht op afgerekend. Maar al die kritiek... Als wij wel de titel hadden gepakt, had iedereen ge zegd dat wij als geen ander weten wat er in de top wordt gevraagd." Strootman is het baken van Oran je, links op het middenveld. Waar de spelers om hem heen regelma tig van naam veranderen, staat hij er bij Van Gaal altijd in. Van Gaal merkte onlangs ook op dat Stroot man een van de drie zekerheden is: naast Van Persie en Robben. „Dat is mooi om te horen en bete kent dat we iets meer krediet heb ben, maar dat vertrouwen mogen we niet beschamen." Om de prestaties van Chris Hor ner te kunnen beoordelen, moe ten we in eerste instantie naar het verleden kijken, zegt inspannings fysioloog Adrie van Diemen. Vol gens de Nederlander, al enkele ja ren werkzaam voor Garmin-Shar- pe, heeft Horner meermaals aan getoond dat hij een sterke renner is, maar nog nooit eerder heeft hij zich gemanifesteerd zoals in deze Vuelta. Op de Alto Hazallanes, slotklim van de tiende etappe, leg de Horner op de grote molen alle favorieten genadeloos over de knie. „Tlissen hun dertigste en veertigste verliezen renners ge middeld tien procent van hun ver mogen. Niemand ontsnapt aan fy siologische verouderingsproces sen. Wat Horner in deze Vuelta doet, is daarom uitzonderlijk", zegt Van Diemen. Lang niet alle wielervolgers zijn ervan overtuigd dat Horner zui ver op de graat is. Aan dopinginsi- nuaties wil Van Diemen zijn han den niet branden. Bijzondere pres taties zijn in de huidige wieler sport per definitie verdacht, aldus de sportfysioloog. „Door alles wat in het verleden is gebeurd, heeft de wielersport dat over zichzelf af geroepen. Het is niet aan mij om te bepalen of Horner geloofwaar dig is." Dat Horner bij Astana en Radioshack enige tijd ploegmaat was van Lance Armstrong is ko ren op de molen van de sceptici. Het feit dat Horner zijn voormali ge kopman ook na diens ontmas kering als dopingzondaar bleef verdedigen, wekt evenmin ver trouwen. Na een aantal omzwervingen bij kleine Amerikaanse ploegen, kwam Horner pas in 2005 terecht in het Europese circuit. Via het controversiële Saunier Duval, dat later in opspraak raakte door de dopingzaken van Riccardo Ricco en Leonardo Piepoli, en Lotto kwam Horner terecht bij Astana waar hij samenwerkte met team manager Johan Bruyneel en Armstrong. Met Bruyneel stapte hij in 2010 over naar RadioShack, een toevluchtsoord voor renners op leeftijd. Behalve Horner staan dit seizoen ook de bijna 42-jarige Jens Voigt, Andreas Klöden (38), Haimar Zubeldia (36) en Danilo Hondo (39) op de loonlijst bij de ploeg die volgend jaar wordt over genomen door Trek. Volgens Peter Hespel, inspan ningsfysioloog aan de Universi teit van Leuven en begeleider van vele Belgische toprenners, staat leeftijd het leveren van toppresta ties niet noodzakelijk in de weg. Hespel ziet dan ook geen enkele reden om te twijfelen aan de pres taties van Horner. „Ik doe niet mee aan insinuaties, baseer mijn mening enkel op objectieve crite ria. Als renners op hun 35e zijn op gebrand is dat vaak niet zozeer fy siek, maar mentaal. Je hebt ook renners die mentaal nog fris zijn en niet al te veel roofbouw op hun lichaam hebben gepleegd. Die categorie kan tot 42, 43 jaar op hoog niveau presteren als ze er alles voor doet", aldus Hespel. Waar de grens ligt? Een Tour-win naar van 45 jaar is zo goed als uit gesloten, beaamt Hespel. Wat de 41-jarige Horner tot nu liet zien in de Vuelta loopt volgens de Belg echter geenszins uit de pas. „Ik twijfel niet aan Horner. Mocht toch het tegendeel blijken, dan hoop ik dat ze hem zo snel moge lijk betrappen." TARRAGONA - Philippe Gilbert heeft donderdag in de twaalfde etappe van de Vuelta de ban ge broken. Net geen jaar nadat hij in Valkenburg wereldkampioen werd, boekte de Belg eindelijk zijn eerste zege in de regen boogtrui. Gilbert versloeg licht bergop Edvald Boasson Hagen. De leiderstrui bleef in handen van de Italiaan Vincenzo Nibali. Vlinders in de buik van Roma door Leon ten Voorde TALLINN - Vrijwel niemand twijfelt er nog aan dat het Nederlands elf tal in de komende twee duels de brug slaat naar het WK in Brazilië. De ploeg van Louis van Gaal kan vanavond bij een zege op Estland de kwalificatie niet meer ontgaan. Dinsdag wacht immers het niemen dalletje in Andorra waarbij de eni ge vraag is: met hoeveel doelpun ten verschil wint Oranje die wed strijd. Verwachte opstelling: Vorm; Jan maat; De Vrij, Martins Indi, Willems; De Guzman of Schaars, Strootman, Sneijder; Lens, Van Persie, Robben. Rafael Nadal door Leon ten Voorde door Patrick Delait TARRACONA - Als winnaar van twee bergritten is veteraan Chris Horner tot dusver de opmerkelijk ste renner in deze Vuelta. Is de 41-jarige Amerikaan, vierde in het klassement op 46 seconden van lei der Vincenzo Nibali, een fenomeen of een bedrieger?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32