t I Tangodansers op het Abdijplein £F Zelden zullen toneel en werkelijkheid zo nauw op elkaar hebben aangesloten als tijdens de opvoering van De Kersentuin in theater Mondragon in Zierikzee. zeeland na? mer festival AGENDA ZIERIKZEE - „Ik heb het gevoel dat het dak boven mijn hoofd straks in kan storten", zegt 'Mevrouw', de eigenares van het landgoed in De Kersentuin van Tsjechov. Een bitter lachje golft door de zaal tij dens de première gisteravond in Mondragon. Feiten en fictie val len samen in deze zeer bijzondere voorstelling. Theatergroep Zierik levert een ver rassend staaltje doorzettingsver mogen met deze voorstellings reeks in het voormalige theater. Dat het met inzet van de Stich ting Markant SD is gelukt binnen een maand het benodigde budget voor dit project bijeen te krijgen, zegt iets over de sentimenten die aan Mondragon kleven. Melancho lie viert hoogtij bij veel bezoekers tijdens deze première. Ieder heeft zijn eigen herinneringen aan de glorietijden van wat vroeger 'De Concertzaal' werd genoemd. Gla mour en verval worden verweven met buiten een rode loper en bij de deur een portier die de gasten aankondigt. Zelfs de inmiddels 500-jarige veldheer Christobal Mondragon is voor deze gelegen heid even uit de dood opgestaan. „Spaanse temperaturen hier", con stateert hij met een droog lachje van het stof dat in het pand rond waart. Voorzitter Aad van der Wouden van Markant SD compli menteert initiatiefnemers en geld schieters, een glas bubbels wordt geheven en boven in de foyer is te zien wat er gaat komen als Mon dragon straks is gesloopt. Maar naast dit bijzondere af scheid van dit uitgeleefde com plex voor schone kunsten, is er dus ook de voorstelling van De Kersentuin door Theatergroep Zie rik. Steeds opnieuw is dit laatste toneelstuk dat Tsjechov in 1904 schreef een uitdaging, zowel voor amateurgroepen als voor profs. Mooier dan het onttakelde po dium kan een vormgeving bijna niet zijn. Trekken die nauwelijks nog gewicht verdragen, kaalslag, ruimte en donkere muren. Maar vooral de spelers die door de pro fessionele regisseuse Paula Bang els tot verrassende prestaties zijn gestuwd, maken deze voorstelling tot een waar toneelfeestje. Binnen de cast blijkt ieder voor zich exact zijn plek binnen het bonte gezelschap te beseffen. In de stukken van Tsjechov wil het nog wel eens een puzzel zijn 'wie nou wie is'. Een bewuste keus, omdat de schrijver wil laten zien hoe mensen samen klitten, pra ten, overwegen, verzuchten, maar nauwelijks handelen. Ook in deze voorstelling moet het publiek even moeite doen om grip op de zaak te krijgen, maar het verhaal is vanaf het begin glashelder: 'Me vrouw' zit aan de grond. Tijdens haar verblijf in Parijs de afgelopen jaren is haar vermogen verdampt. Het landgoed thuis in Rusland moet worden verkocht, inclusief kersentuin en - in dit geval - ook het theater. De zakenman Lopa- chin, symbool van de nieuwe tijd die zich aandient, kan uitkomst brengen. Hij vraagt 'Mevrouw' het landgoed aan hem te verpach ten, zodat hij er appartementen voor zomergasten op kan bou wen. Dan moeten wel de bomen worden omgezaagd. Dat is on denkbaar voor 'Mevrouw'. Zeg me dat het niet zo is van Frank Boeijen klinkt als muzikaal leitmotiv on der het spel. Weldra zal het dak instorten en op deze plek een bouwput ontstaan. MIDDELBURG - Een toffe band gis teravond op het hoofdpodium van het Zeeland Nazomerfestival, maar de waardering ging even zeer uit naar de dansduo's die hun kans schoon zagen hun tan gokunsten te vertonen op het Middelburgse Abdijplein. Dat was ook precies wat de organi satie had gehoopt. Voor het hoofd podium was een dansvloer ge legd, met de stoelen eromheen. De welhaast tropische temperatu ren waarop het evenement dezer dagen wordt getrakteerd - was het ooit zó warm tijdens het Zee land Nazomerfestival? - maakte Meer agendanieuws vindt u op onze website. op een behoorlijk gevuld plein de zwoele setting die zo bij tango past compleet. Toch kwam er vanaf het podium veel meer dan tango. De band van dienst, het Antwerpse collectief El Juntacadaveres, serveerde een cocktail aan stijlen. Hoofdbestand deel was zonder meer de tango, de 'ziel' van hun muziek, maar on miskenbare invloeden van diverse andere stijlen gaven het geheel pas echt zijn karakteristieke, ei genzinnige smaak. Een deejay droeg bijvoorbeeld beats, samples en scratches aan, de gitarist kruid de het geluid geregeld met rock- riffs en ook de rest voegde vrije lijk vleugjes reggae en andere in grediënten toe. En toch - dat was misschien wel de grootste verdienste - bleef het immer doenlijk voor de diverse dapperen op de dansvloer. VRIJDAG 6 SEPTEMBER 2013 Feiten en fictie naadloos ineen door Ali Pankow Regisseuse Paula Bangels en haar partner muzikant en acteur David Cantens worden ontvangen bij Mondragon. foto Ronald den Dekker door Rolf Bosboom ;ii ajffl é/tf! "01 cc- VRIJDAG 6 SEPTEMBER Haamstede Zeeuws Panfluit Ensemble Muzica treedt op, hervormde kerk, aanvang 20.00 uur. Renesse Festival aan Zee met veertien dweil bands, Plein bij Waterkunstwerk, 19.00 - 23.00 uur. Zierikzee Theatervoorstelling 'De Kersentuin', Theatergroep Zierik, voormalig theater Mondragon, 20.00 uur ZEELAND NAZOMERFESTIVAL 'Happy Days', Meestoofweg 6, Wilhel- minapolder, 20.30 uur 'Escorial', Grote Kerk Veere, 20.30 uur Theaterstuk 'Coupure', vertrek Abdij plein, Middelburg, 18.45 uur Theatervoorstelling 'Zomergasten', ver trek Abdijplein, 18.45 uur Steady New Sounds, Popaanzee-tent, Abdijplein, 20.30 uur Concert Abdijplein: Sir Yes Sir, 21.00 uur en Ruben Hein, 22.00 uur www.pzc.nl/znf2013 Alles over het ZNF El juntacadaveres kreeg het publiek aan het dansen, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31