v. m film HE Zoektocht admiraalschip potest tegen Baggeren van sloten begonnen 30 ZEELAND Lunchen met je favoriete schrijver 1 01 polderplan Investering in containerterminal in Zeebrugge en niet in Vlissingen gaat aantal Statenfracties boven de pet. w - -■ ;y -;.y v.'- Y- MIDDELBURG - Enkele Statenfrac ties zijn verbijsterd over het plan van Verbrugge Terminals niet in Vlissingen, maar in Zeebrugge te investeren in een containertermi nal. De Statenfracties van GroenLinks en Christenunie zijn geschrok ken dat Verbrugge zijn diepzee- containerkade niet in Vlissingen ontwikkelt. Vorig jaar al liet direc teur Martin Verbrugge weten uit te wijken naar Zeebrugge of Rot terdam als het havenbedrijf Zee land Seaports hem onvoldoende steun verleent bij de opzet van de Verbrugge Container Terminal (VCT). Dat dreigement maakt Ver brugge nu waar. Verbrugge zegt dat hij, 'anders dan in Zeeland', in Zeebrugge een 'coöperatieve hou ding van het havenbedrijf trof. Het zit Verbrugge nog steeds dwars dat het havenbedrijf het plan voor een Westerschelde Con tainer Terminal (WCT), hoewel dat op de lange baan is geschoven, overeind houdt. De directeur zei vorig jaar niet te zullen investeren in een VCT als er op termijn mo gelijk een concurrent bij komt: de WCT. De Statenfracties van GroenLinks en Christenunie vinden dat een gemiste kans voor de Zeeuws eco nomie. Er wordt nu 21,5 miljoen euro geïnvesteerd in Zeebrugge en niet in Vlissingen. Ze willen van het dagelijks provinciebe stuur weten hoe het zover heeft kunnen komen. Ook secretaris Wies Saman van de Brabants Zeeuwse Werkgeversvereniging denkt dat een analyse nodig is. „je wilt toch weten waarom Zeeland deze mooie kans misloopt." Verbrugge is een grote speler in de Zeeuwse havens. Martin Ver brugge zegt goed te zijn voor der tig procent van de op- en over slag. Per jaar handelt het bedrijf 175.000 TEU (standaardcontainer- maat) af. De provinciale politici willen we ten welke gevolgen de keuze van Verbrugge heeft voor de containerisatie van de Zeeuwse havens. Zeeland Seaports en de provincie zetten daar nog steeds op in. Je kunt alleen ladingsstro men naar Zeeland op gang breng en als je de voldoende faciliteiten hebt om containers op en over te slaan. Die ladingsstromen kun nen kansen bieden aan bestaande bedrijven, andere aantrekken en zo dus voor banen zorgen. Gedeputeerde Carla Schönknegt (havens) is teleurgesteld. „Ik had liever gezien dat Verbrugge die miljoenen in Vlissingen had geïn vesteerd. Kennelijk heeft Zeebrug ge Verbrugge een goed aanbod ge daan." De keuze van Verbrugge betekent volgens Schönknegt niet dat de VCT - 'of welke naam je er aan wilt geven' op de lange baan wordt geschoven. „Containerisa tie is een speerpunt van de pro vincie. We werken er met Zee land Seaports en andere bedrij ven hard aan." OP DIEPTE BRENGEN 'V «v,, - 44. MIDDELBURG - Het waterschap Scheldestromen is met onderhoudsbag- gerwerk van sloten begonnen. De waterlopen van het waterschap wor den eens in de acht jaar op diepte gebracht, om te waarborgen dat de wa terafvoer vlot verloopt Dit jaar wordt er in de volgende gebieden gebag gerd: in de omgeving van Tholen, Renesse, Serooskerke, Grijpskerke, Kou- dekerke, Dishoek, Krabbendijke, Schengepolder, De Poel, Rilland (foto), Ritthem, Overslag, Sas van Gent, Westdorpe, Heikant, Oostburg en Wa terlandkerkje. Als er niets gedaan wordt, gaat de waterkwaliteit achteruit en kan het water zelfs gaan stinken. Het werk gebeurt vanaf de landzijde zodat het wegverkeer er geen hinder van heeft, foto Marcelle Davidse doe je tijdens de Literaire Lunches van Film by the Sea met Marjan Berk, Tommy Wieringa, Thomas Rosenboom, Christine Otten, Herman Brusselmans en Adriaan van Dis. www.filmbythesea.nl f tsthinternai tional Mm Aangenomen wordt dat het schip net buiten de haven van Vlissin gen op de bodem ligt. Het zonk in 1689, nadat het op het haven hoofd liep. Bij onderzoeken in 2012 werden op die plek balken en een eeuwenoud stenen muur tje ontdekt. Volgens commandant Willem Meijer van de Vlissingse marinekazerne zijn er steeds meer aanwijzingingen die het ver moeden lijken te bevestigen dat het inderdaad om De Walcheren gaat. Behalve de gevonden restan ten, is ook een bodemscan ge maakt, waarop contouren van een schip zijn te zien. „De lengte daar van komt overeen met De Wal cheren", aldus Meijer. In het voor jaar wordt getracht midscheeps de ongeveer drie meter dikke laag zand te verwijderen. HULST - Het comité Red onze Pol ders heeft voor 10 september in Hulst een protest georganiseerd tegen de ontpoldering van de Hedwige. Om vier uur wordt bij het stadhuis het meer dan 1000 pagina's dikke Rijksinpassings- plan verbrand. Het comité heeft in Baarland, Krabbendijke en 's Gravenpolder voor verzameladres- sen gezorgd, waar een verkorte versie van de zienswijze tegen het plan kan worden getekend. Politici paf na keuze Verbrugge door Frank Balkenende - .0 •- 0 YY,; VLISSINGEN - Duikers van Defensie en de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed hervatten komend voor jaar de zoektocht naar het admi raalschip De Walcheren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30