Kans legalisatie Husky Event Croede Kampen Destillateurs presenteert de eerste Zeeuwse whisky uit Bruinisse tijdens Whisky by the Sea. ii Reken ik elk uur, dan zou zo'n fles whisky onbetaalbaar worden WALCHEREN 27 Kerkje Ellesdiek presenteert programma BRUINISSE - Hij is zelf'op zijn knieën door de gerst gekropen'. Heeft vierentwintig dagen mou ten achter de rug voor één enkel vat. Er zit heel wat passie van Meinderd Kampen in 'Eylandt Le gend'. Deze eerste Zeeuwse whis ky, een product van het Bruse Kampen Destillateurs, wordt za terdag 28 september tijdens het evenement Whisky by the Sea in Vlissingen gepresenteerd. Het heeft een jaartje langer in be slag genomen dan aanvankelijk de bedoeling was. De Zeeuwse gerst zou in molen De Hoop in Zierikzee verwerkt worden, maar de boven een turfvuurtje gedroog de mout bleek een dusdanige turf- rookgeur af te geven dat die aan pak wijselijk werd gewijzigd. „Ik heb zelf maar een schrootmolen gekocht." Kampen begon deze maand pre cies twaalfenhalfjaar geleden met destilleren. Zijn eerste product was 'bruune koffie', een Bruus koffielikeurtje. „Heel klein, hoor. Dat deed ik thuis in ons keuken tje." Hij verruilde zijn keuken in 2004 voor een eigen loods aan de haven van Bruinisse. Zijn eerste destilleervat van 50 liter is een la chertje vergeleken met zijn laat ste aanschaf: daar kan namelijk 2100 liter in. Per jaar gaan zo'n 80.000 tot 100.000 flessen bij Kampen de deur uit. Van Zeeuw se oude graanjenever tot Zeekrui denlikeur, van eigen brouwsels tot smaken in opdracht. Het lijkt een boel, maar er was een tijd dat Kampen een half miljoen flessen stond af te vullen. De buitenspori ge accijns jaagt mensen naar slijte rijen over de grens, waardoor slij terijen in Nederland in zwaar weer raken en het land per saldo ook veel geld misloopt. „Gedestil leerd Nederland piept en kraakt." Toch gaat Kampen, die zijn be drijf combineert met werk als pa nellid bij de Koninklijke Zeelan- dia, nog altijd door. „Reken ik elk uur, dan zou het onbetaalbaar worden. Maar dit is ook een hob by. Ik vind het gewoon erg leuk." Voor Eylandt Legend heeft Kam pen zijn licht op gestoken op het Schotse eiland Islay, dat bekend staat om zijn whisky's met uitge sproken rookturfsmaak. De gerst is Zeeuws. De vaten haalt hij bij de bron: een kuiperij in het Schot se Seyside die eikenhouten bour- bonvaten in vier gradaties brandt. De keuze voor het vat bepaalt voor zeker vijftig procent de smaak van de drank. „Het is net een theezakje. Dat wordt bij elk kopje dat je maakt lichter." Eén vat heeft hij via aandelen ver kocht. Het tweede vat is voor de verkoop. Er zijn van de circa 300 flessen die uit het vat komen al heel wat flessen gereserveerd. Die slag om de arm wat aantal flessen betreft, heeft te maken met het feit dat een deel van de drank in het vat verdampt. „'Angel share', zoals ze dat zo mooi zeggen in Schotland. Maar we weten dus nog niet precies wat het wordt." Derde autocross Zeelandbokaal Op een 700 meter lange baan in Eindewege strijden morgen verschillende cross bolides om de Zeelandbo kaal. Er zijn verschillende klassen waarin gestreden kan worden. De eerste wed strijden beginnen om 12.00 uur. Inschrijven kan vanaf 8.00 uur. Entree is 5 euro in clusief parkeren. Aanhouding voor bezit drugs Een man (21) en vrouw (22) uit Vlissingen zijn in de nacht van woensdag op don derdag aangehouden in Oost-Souburg, aldus de poli tie. Bij controle door surveil lerende agenten bleken de twee een kleine hoeveel heid drugs en enkele slagwa pens bij zich te hebben. Een Rotterdamse (21) die met de twee had afgesproken, werd aangehouden voor het bij zich hebben van een steekwapen. Bibliotheek op zaterdag dicht De bibliotheek in Oost-Sou burg is in de maand septem ber op zaterdagen gesloten. Toch kunnen leden er ge bruik van maken; middels de online catalogus waarop boeken staan die bij super markt Jumbo mogen wor den afgehaald en weer inge leverd (of bij de andere bibliotheken op Walcheren). Gratis proefrijden bij rijschool Dek Rijschool Dek houdt zater dag 14 september een open dag waarbij belangstellen den gratis mogen proefrij den met auto, motor, aan hangwagen, vrachtauto of bus. De open dag op het verkeers- oefenterrein aan de Olympia- weg in Goes is van 12.00 tot 16.00 uur. Opgeven bij de in- fostand. Eigenaar Wouter Decaluwe had gisteren nog geen brief van de ge meente gezien. Hij meldt contact op te nemen met zijn advocaat, omdat die deskundigen kent die een goed plan voor een economi sche drager op kunnen stellen. De gemeente Sluis wilde eind vorig jaar nog dat Husky Event de acti viteiten met trekhondenkarren staakte. De agrarische bestem ming van het perceel aan de Cats- weg was de belangrijkste reden. Ook had Sluis nooit een aanvraag gekregen om het bedrijf tot nieu we economische drager te benoe men. Decaluwe liet destijds we ten hem niet eerder was verteld dat hij formeel een aanvraag moest indienen. Husky Event kwam zomer vorig jaar in het nieuws, omdat de uit baters hun dieren onnodig zou den kwellen. De Dierenpolitie maakte een proces-verbaal op, om dat een span husky's bij te hoge temperaturen over oneffen wegge tjes moesten draven. Naast het ar gument dat een eigenaar van een sledehondenbedrijf zijn belang rijkste kapitaal - de husky's - nooit in de waagschaal zou stel len, voerde Decaluwe ook aan dat in de Nederlandse wet geen dui delijke regels te vinden zijn over de voorwaarden waaronder een trekhondenkar mag worden ge bruikt. Een filmpje op YouTlibe ontketen de een - digitale - polemiek onder huskyliefhebbers uit de regio en ver daarbuiten over de vraag of de dieren van Husky Event nu wer den mishandeld of juist goed ver zorgd. Toen de Dienst Regelingen van het ministerie van Economische Zaken een boete van 40 mille eis te, leken de kwaadsprekers gelijk te krijgen. Maar nadat de dienst van die boete afzag en de politie rechter Husky Event dit voorjaar ook vrijsprak van 'dierenkwel ling' bleek de gemeente Sluis al bereid het bedrijf een kans te gun nen. Ook Decaluwe zal blij zijn als hij zijn bedrijf legaal kan voortzet ten. Met het prachtige weer had hij het de afgelopen weken niet druk. „We konden vaak alleen 's morgens heel vroeg weg. Mensen hadden er begrip voor en velen ko men ook graag dit najaar terug." ELLEWOUTSDIJK - 't Kerkje van El lesdiek in Ellewoutsdijk opent het seizoen dit weekeinde met twee open middagen. Met een keur aan activiteiten laat de stich ting zien wat het publiek kan ver wachten in de komende maan den. Tijdens de open dagen, zater dag en zondag van 13.30 tot 16.30 uur, is er van alles te beleven op het gebied van kunst, muziek en literatuur. Verder zijn er stands met Zeeuwse boeken en enkele ta fels met brocante. Het program ma voor het komende halfjaar ligt voor iedere bezoeker klaar. VRIJDAG 6 SEPTEMBER 2013 d gaat bij na de fles in door Esme Soesman Meinderd Kampen www.whiskybythesea.nl en www.kampendestillateurs.nl EINDEWEGE OOST-SOUBURG OOST-SOUBURG GOES I Meinderd Kampen demonstreert het bottelen van de whisky. door René Hoonhorst CROEDE - De gemeente Sluis geeft sledehondenbedrijf Husky Event in Groede de kans op legalisatie. Als Husky Event binnen een paar maan den met een goed onderbouwd plan op de proppen komt, kan het bedrijf als 'nieuwe economische drager' op een perceel met agrari sche bestemming blijven draaien. www.ellesdiek.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27