'Jij hebt al onze levens verwoest' Zeeuwse droom op Paleis Het Loo I i I 1 1 Hoofdrolspeler 66 Ik schaam me naar de bevolking van Vlissingen en eigenlijk naar heel Nederland. 22 ZEELAND VERTREK ROEP Burgemeester René Roep is afgetreden. De gemeenteraad van Vlissingen moet de stad op koers zien te krijgen. vrijdag Mark Rutte heeft het moeilijk. De rege ringspartijen WD en PvdA staan er in de peilingen slecht voor. Ter wijl de economieën van onze buurlanden opkrabbelen, blij ven wij in een depressie. En het is onzeker of de maatrege len die het kabinet wil nemen door de Eerste Kamer komen, want daar heeft de oppositie de meerderheid. Toch is de pre mier altijd opgewekt. Dat optimisme heeft hij van zijn moeder, vertelde hij afgelo pen week, toen hij de H. J. Schoo-lezing afstak in De Rode Hoed in Amsterdam. Die heb ik op YouTube nog eens bekeken. Mijn mond viel open van be wondering. Zijn toespraak was echt briljant. Niet vanwege de visie die hij uitdroeg. Die zat er namelijk niet in, zei hij zelf. Vi sie, zo verkondigde Rutte op bijna dichterlijke wijze, is als een olifant die je het uitzicht belemmert. Nee, het was niet wat hij zei, het was hóe hij het zei. Vieren dertig minuten lang speechte Rutte uit zijn hoofd. Vlot, vloeiend en met maar één ver- spreking: 'zijn eigen boontjes te roeien'. Ik sluit niet uit dat hij zelfs dat expres deed. Mis schien wilde hij grappig zijn. Of bedoelde hij er iets diepzin nigs mee, als met de olifant. Of als deze: „De snelste manier om kwijt te raken wat je wilt behouden, is krampachtig vast houden aan wat je hebt" Ik moest opeens aan het Zee land Nazomerfestival denken. Lange monologen, humoris tisch en absurdistisch theater, surrealistische vergelijkingen, een koning die ook een nar kan zijn... Rutte's uitspraken zou den veel meer impact hebben gehad als hij tot zijn nek was in gegraven in een Zeeuwse ak ker. Had ook een veel leuker YouTube-filmpje opgeleverd. Mocht het kabinet binnen af zienbare tijd vallen, wat vol gens velen een zekerheid is, dan zie ik het wel gebeuren. Rutte die volgend jaar als hoofdrolspeler glorieert in een voorstelling van het nazomer festival, liefst over politieke in triges tussen Nederland en Vlaanderen. Op een unieke loca tie. De Hedwigepolder die lang zaam volstroomt met water. Zijn ex-schoonmoeder, maanden geleden overleden, liet via haar slachtofferverklaring weten dat ze het jammer vindt dat een zelf moordpoging van S. enkele jaren geleden, mislukte. „Want jij hebt nu al onze levens verwoest." Tijdens het proces werd bijna mi nutieus het doen en laten van S. nagegaan op die fatale 29e juli 2011 toen hij om iets over zes Van Hooff (36) ombracht met 24 mes steken. Na een tienjarige - deels problematische - relatie leefden de twee gescheiden in Nieuw- dorp. Zij samen met haar vier kin deren. Hij alleen. Hij was bang, vertelde hij de rechters, dat zij er voor zou zorgen dat hij de kinde ren nooit meer zou zien. Die 29e was hij in hun huis op zoek naar spullen van de kinderen. Hij vond ze niet, vertelde hij. Nadat hij in zijn auto was gestapt, zag hij zijn ex lopen in een parkje. Volgens de verdachte wilde hij met haar pra ten over de omgangsregeling en zou zij gezegd hebben dat hij de kinderen nooit meer zou zien. Wat er daarna gebeurde, is voor hem 'een zwart gat'. Hij vertelde dat hij weer bewust werd van zichzelf toen hij richting Hein- kenszand reed en een auto met zwaailichten passeerde. Op dat moment zag hij ook bloed aan zijn vingers. Hij reed door naar het politiebureau en meldde via de intercom dat hij mogelijk iets vreselijks had gedaan 'want mijn ex zat mij te treiteren'. Deskundigen van het NFI en Uni versiteit Maastrichts legden uit dat het een zeldzaamheid is als mensen zich niets meer kunnen herinneren van zo'n gebeurtenis. Volgens hem wordt een dergelij ke black-out veel vaker geveinsd. Vooral door mensen die terecht staan omdat die daar belang bij hebben. De Maastrichtse psychologe sluit niet uit dat S. op het fatale mo ment niet precies wist wat hij deed. De NFI-psychologen me nen dat hij als het ware een stuk je geheugen heeft gewist. Ze ach ten het niet aannemelijk dat hij niet wist wat hij deed. Vandaag komen de officier van justitie en de advocaat aan het woord. De verdachte: „Het is vrese lijk dat zij er niet meer is." Reclassering zet vraagte kens bij zijn oprechtheid. VLISSINGEN - Het is inmiddels ie dereen duidelijk: om Vlissingen weer op de rails te krijgen is meer nodig dan strengere declaratiere- gels en stevige bestuurders. „Er is eigenlijk maar één weg en dat is die van samenwerking", zei commissaris van de koning Han Polman gisteren, nadat burge meester René Roep zijn aftreden bekend had gemaakt. „Vlissingen staat voor grote vraag stukken en het gaat niet alleen om de burgemeester", aldus Pol man, „het gaat ook om de onder linge verhouding tussen collegele den, raadsleden en ambtenaren. We moeten samen een beeld krij gen van de ontstane situatie en welke stappen nodig zijn om daar uit te komen. Ik wil op korte ter mijn in gesprek met de fractie voorzitters en overgebleven colle geleden van Vlissingen." Raadsleden gaven tijdens hun ver gadering gisteravond, met onder meer het bonnetjesonderzoek op de agenda, al een inkijkje in de si tuatie op het Vlissingse stadhuis. De samenwerking tussen college, raad en ambtenaren is ver te zoe ken, merkten veel raadsleden op. Alex Soplantila zocht de oorzaak onder meer bij het gebrek aan transparantie. „Raadsleden mo gen niet meer zomaar met ambte naren praten en er zijn veel te veel geheime stukken en besloten vergaderingen." En dan krijg je dat er wordt gelekt naar de buitenwacht, constateer den collega-raadsleden. Met na me Solantila's partijgenoot Els Verhage wond zich daar ontzet tend over pp. „Dat moet niet kun nen. Ik schaam me naar de bevol king van Vlissingen en eigenlijk naar heel Nederland." Daarvoor moeten we als raad de hand in eigen boezem steken, zei Coen van Dalen van de Christen- Unie. „Dat is een kwestie van nor men en waarden. En gthiek." „Het is een zwarte dag voor Vlis singen. En daar hebben we er he laas al aardig wat van achter de rug. Hoe kan het het nou toch dat hier telkens bestuurders worden weggestuurd?" SP'er Sem Stroosnijder had daar eerder zijn visie op gegeven. „Uit de media moeten burgers verne men dat Pim Kraan en Mark Weug het hier voor het zeggen hebben en dat de stad sindsdien van de ene crisis in de andere be- landt. In deze affaire zijn er alleen maar verliezers: de burgemeester, de wethouders, raadsleden, maar vooral ook de burgers. Die zijn het gekonkel op het stadhuis zat. Het is nu zaak om vooruit te kij ken." Daarvoor moet ieder zijn verant woordelijkheid nemen, zei Jan Koopman van de PvdA. „Weten de wat er is gebeurd, wetende wat op ons af komt en wetende hoe het zou moeten: laten we er sa men voor zorgen dat zoiets als dit niet nog eens gebeurt." Want de schade door de bonne tjesaffaire is enorm voor de ge meente Vlissingen", vatte Marian ne Reinders van de WD samen. „Zowel in matierële als in immate riële zin." Net als de rest van de raad sprak zij goede voornemens uit waarbij het woord integer viel. „Vlissin gen moet zich herpakken. Dat doe je echter niet door incidenten als de bonnetjesaffaire te bestrij den met nog meer regelgeving. De stad gaat helemaal kapot aan alle onderlinge controles. Laten we gewoon afspreken integer te zullen handelen. Laten we elkaar een beetje vertrouwen. Anders duurt het heel lang voor Vlissin gen er bovenop is." Gisteren werd de tentoonstelling geopend. Koning Willem-Alexan- der kreeg bij die gelegenheid het eerste exemplaar uitgereikt van het Droomboek, waarin alle dro men opgenomen zijn. Het is de bedoeling dat de koning er inspi ratie uithaalt, zegt George Kern- pees over de telefoon. Hij heeft maar even tijd, want 'ik ben net aangekomen op Het Loo', zegt de 73-jarige. Zijn eigen droom gaat over solidariteit en het verlichten van eenzaamheid. „Ik ben zelf niet eenzaam, maar in mijn omge ving zie ik zoveel ouderen die al leen zijn. Mijn idee is dat een in- stantie - bijvoorbeeld een gemeen te of een vrijwilligersorganisatie - jongeren op hun achttiende ver jaardag een felicitatie stuurt. En tegelijk de jongere wijst op de mo gelijkheid om een vriendelijk ge baar te maken. Of dat nu een luis terend oor is of een helpende hand of het ontlasten van een mantelzorger." Het boek - een selectie uit 6500 dromen - kan gedownload wor den op www.deeljouwdroom.nl of is af te halen bij boekhandels. 3 Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Emile Calon MIDDELBURG - Nabestaanden van Michelle van Hooff vrezen de dag dat haar ex-man Ronald S. (41) weer vrijkomt. Donderdag, tijdens de eerste dag van het proces tegen moordverdachte S. bleek dat haar zoon en haar laatste vriend dat mo ment heel erg vrezen. Ze zijn bang dat hij dan weer iets onherroepe lijks (toet. Polman reikt helpende hand door Wendy Wagenmakers Els Verhage, GroenLinks VLISSINGEN Verklaring burgemeester drs. René H. Roep Vlissingen, 5 september 2013 Dames en heren. De algelopen weken rijn voor mij, mijn vrouw on kindoren, familie en vrienden zeer zwaar geweest en liabtxm mij en mijn fnmHki en vrienden zeer diep geraakt Ik moet eerlijk zeggen: DIT had ik niet voor mogelijk gehouden De raad hoort de kaders Ie stellen van liet boloid en het beleid te controleren, maar indien er personen in het geding zijn, had dit m i, ook op een andere manier gekund, waarbi| de schade voor de gemeente en de stad wellicht beperkt had kunnen blijven Uit het rapport over de bonrietjes is niet gebleken dat ik onrechtmatig heb gehandeld, zie het raadsvoorstel en het besluit Wel dat ik niet altijd even handig heb gehandeld! Het is in ieder geval onvoldoende om mij weg te sturen Door alle commotie om mijn persoon dreigt de stad/gemeente onbestuurbaar te worden Raad en college moeten aan de slag om de problemen van deze stad/gemeente aan te pekken Vanwege de bestuurbaarheid van de stad/gemeente, niet vanwege de bonnetjes, of verbindend leiderschap, zoals door sommigen is beweerd - overigens had Ik dit graag op een andere manier en eerder vernomen -, dus zoals gezegd vanwege da bestuurbaarheid van de stad/gemeente heb ik besloten rn^n ambt. burgemeester van Vlissingen. neer te leggen! Ik bedank alle bestuurders en medewerkers voor de samenwerking en wens iedereen en Vlissingen alle goeds toe! door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Driehonderd dromen werden uitverkoren en honderd- twintig daarvan valt de eer te beurt om verbeeld te worden op meters hoge vlaggenpoorten in de buiten tentoonstelling 'Dromen op Paleis Het Loo'. Ook die van George Kern- pees uit Kloetinge hangt erbij. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22