fSTsea film?* 66 Compensatie kan helpen om gezamenlijke oplossingen te vinden Uitgevers testen digitale kiosk kranten en tijdschriften ECONOMIE 13 De overheid riskeert een debacle als het de discussie over schaliegas zo blijft voeren, stelt het Rathenau Instituut. 'Vervangende woning geen taak banken' Geen maanden wachttijd om te kunnen dineren bij een sterrenrestaurant. DEN HAAG - We schrijven 1 decem ber 2009. Op het podium van theater het Kruispunt in Baren- drecht zitten Jaqueline Cramer en Maria van der Hoeven, dan nog de ministers van respectievelijk Milieu en Economische Zaken, achter een tafeltje. Tegenover hen een mensenmassa, vol boosheid en ongerustheid over een kabinetsbesluit dat op slag van CO, in de Barendrechtse bodem toestaat. „Ik heb niet de in tentie u te overtuigen", zegt Cra mer. „Maar ik wil u uitleggen waarom we dit besluit hebben ge nomen. Hoe u het ook wendt of keert, elk onderzoek toont aan dat het veilig kan." Ze overtuigt de Barendrechters er inderdaad niet mee. De aanhou dende onrust leidt ertoe, dat het- besluit in oktober 2010 wordt te ruggedraaid. De reden: een gebrek aan draag vlak. Niet zo vreemd. Hoewel de gemeente en de provinciale mi lieucommissie zich uitgesproken hadden tegen de CO,-opslag, ga ven Cramer en Van den Hoeven toch hun fiat. Je zou het krachtig of dapper be stuur kunnen noemen, maar het is vooral erg ineffectief, consta teert het Rathenau Instituut in een rapport over schaliegas dat gisteren gepresenteerd werd. En om nou te zeggen dat Den Haag geleerd heeft van het gedoe in Barendrecht? Nee. Volgens het instituut, dat de 'meningsvor ming over wetenschap en techno logie' wil stimuleren, geeft het ka binet het lokale en regionale ver zet in de schaliegasdiscussie geen plek. „Over het algemeen is die strategie weinig succesvol", stel- len de onderzoekers. „Ze leiden eerder tot meer en fanatieker ver zet. Dit zien we bij schaliegas ook gebeuren. Lagere overheden heke len de huidige top-downbenade- ring en willen een plek aan tafel. Zij vinden dat zij te weinig forme le ruimte hebben voor inspraak." In een reactie op het rapport stelt minister Kamp dat de inspraak juist prima geregeld is. „Voor groen licht voor proefboringen zijn een milieu-effectrapportage en meerdere vergunningen en in stemmingen nodig." Maar in Brabant en Flevoland, de provincies waar proefboringen ge pland zijn, is het gevoel heel an ders. Illustratief voor de verstand houding is een bijdrage die de Haarense wethouder Eric van den Dungen eind augustus op zijn ei gen weblog plaatste. Hij doet ver slag van een bezoek met colle ga-bestuurders aan minister Kamp. Haaren is een van de ge meenten waar het Britse Cuadril- la wil gaan boren. Kamp licht het voornemen toe om de proefboringen toe te staan. Van den Dungen beschrijft de op stelling van de minister als die van een Thunderbirds-pop, die op machinale wijze de vragen be antwoordt. Na tien minuten staan de Brabanders weer buiten. Niet helemaal de manier, vindt ook het Rathenau Instituut. Maar hoe moet het wel? Allereerst moe ten gemeenten en provincies meer inspraak krijgen, stellen de onderzoekers. Ze verwijzen naar de Structuurvisie Ondergrond, waaraan het rijk momenteel werkt. Daarin is een grotere rol weggelegd voor lagere overheden. Hoewel het stuk nog geen wette lijke status heeft, zou het goed zijn wanneer de overheid vast in de geest ervan zou handelen, vin den de onderzoekers. Maar er is meer. De discussie zou niet enkel over de technische risi co's van schaliegas moeten gaan, zoals nu het geval is. Een belang rijk onderdeel is de verdeling van lusten en lasten. Nu is het zo dat de lusten (de gasopbrengst) voor de rijksoverheid zijn en de lasten (de risico's op vervuiling, land schapsaantasting en aardbevin gen) voor de regio. Compensatie, bijvoorbeeld in de vorm van kor ting op de gasprijs, zou helpen om de geesten rijper te maken. Wat volgens het bureau ook on derbelicht blijft: hoe noodzakelijk is schaliegas? Kamp moet duide lijk moeten maken wat de econo mie er mee opschiet, en wat het betekent voor de duurzaamheids- ambities van Nederland. Nu is dat nog zeer onduidelijk. De vraag die rest is of het niet te laat is voor een koerswijziging. „Wij denken van niet", zegt An- nick de Vries van Rathenau. „De laatste tijd zijn er steeds meer par tijen die hun visie geven op het onderwerp. Daar moet de minis ter nu gebruik van gaan maken." Banken zien het niet als hun verantwoordelijkheid om te zoeken naar vervangende woonruimte voor mensen die door een gedwongen verkoop uit hun huis worden gezet. Dat liet de Nederlandse Vereniging van Banken gisteren weten, als reactie op een oproep van de Vereniging Eigen Huis (VEH). De zorgplicht van de bank zou moeten doorlopen na een ge dwongen verkoop, vindt de VEH. Banken zeggen echter dat zij er al alles aan doen om gedwongen verkoop te voorko men. Jaarlijks vinden er onge veer 2500 veilingen plaats. Krantenuitgevers Wegener en NRC starten samen met uitge vers van tijdschriften en opinie bladen een digitale kiosk onder de naam Blendle. Vanaf begin ok tober kunnen via de site van Blendle losse artikelen uit kran ten (BN DeStem, Brabants Dag blad, Eindhovens Dagblad en NRC.next) opiniebladen (Else vier, Groene Amsterdammer, Vrij Nederland, Quote) en tijd schriften (Quest, Nieuwe Revu, Viva) worden gedownload. De tarieven moeten nog worden vastgesteld, maar liggen waar schijnlijk tussen de 10 en 89 eu rocent per artikel. Van de op brengst gaat 70 procent naar de uitgevers en 30 procent naar de initiatiefnemers van Blendle. Die zijn in gesprek met De Pers groep, uitgever van De Volks krant, over deelname. De proef duurt 1 jaar en moet uitwijzen of uitgevers nieuwe lezersgroe pen aantrekken. Daarmee kun nen de uitgeverijen hun inkom sten vergroten. Ook moet blij ken of Blendle niet leidt tot 'kan- nibalisering' van deelnemende kranten en tijdschriften. Bij het Film Foodprogramma van Film by the Sea schuif je zo aan bij de beste chefs van Zeeland. www.filmbythesea.nl SC"atuur SwaVerên VüWHigJ-"- VRIJDAC 6 SEPTEMBER 2013 lets minder 'Thunderbirds' ACHTERGROND SCHALIEGAS door Sander van Mersbergen Het negeren van lokaal en regionaal verzet leidt tot meer en fanatiekere protesten, stellen onderzoekers, foto ANP/Robin Utrecht Rathenau Instituut AMSTERDAM APELDOORN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13