Eind dit jaar wil staatssecretaris Dijksma een reddingsplan voor de honingbij presenteren. 'De polder' mag meepraten. VERDIEPING 11 BIJENSTERFTE Om de massale, wereld wijde en bovenal myste rieuze bijensterfte een halt toe te roepen, scha kelt staatssecretaris Sharon Dijksma 'de pol der' in. Felix Rottenberg leidde al twee Bijeenkomsten waar alle be langhebbenden mochten aanschuiven. Over twee weken is er een derde. Dijksma presenteert eind dit jaar een actieplan aan de Tweede Kamer. De staatskas is leeg, dus ligt de bal vooral bij de deelnemers aan de Bijeenkomsten. Dijksma's woordvoerder: „Een enorme pot met geld is er natuurlijk niet in deze tijd, maar het geld hoeft natuurlijk niet alleen van de overheid te komen." Probleem voor Dijksma is dat de neuzen bepaald niet dezelfde kant opstaan. Zo rom melt het binnen de Nederlandse Bijenhou ders Vereniging (NBV). Voorzitter Jan Dommerholt: „Wij zetten vooral in op voorlichting aan de imker. We zouden graag een landelijke consulent voor de bij enteelt zien. Er is heel veel kennis beschik baar. Die moet alleen beter onder de im kers verspreid worden." Imkeren werd met de komst van de var- roamijt veel lastiger, stelt hij, en het ont beert een aantal imkers aan voldoende knowhow. „De bestrijding van de var- roamijt vraagt vakkennis en discipline." De NBV zou daarom ook graag zien dat het landbouwonderwijs meer aandacht aan het imkeren gaat besteden. Imker Gerard van Merrienboer organiseert momenteel echter een opstand onder im kers tegen het NBV-bestuur. Er circuleert een open brief waarin hij imkers die meer aandacht voor de bestrijdingsmiddelen wil len, oproept zich bij hem aan te sluiten. De dissidente imkers willen dat het NBV-be stuur erkent dat landbouwgif een rol speelt bij de bijensterfte. Vorig jaar nam een meerderheid van NBV-leden een motie aan die het bestuur opriep zich meer te weer te stellen tegen de middelen, maar het bestuur voelt daar niet voor. Dommerholt: „Een deel van de imkers vindt dat de bestrijdingsmiddelen de we reld uit moeten. Maar daarmee is het pro bleem niet opgelost. Er moet heel nadruk kelijk naar bestrijdingsmiddelen worden gekeken, maar wel netjes, zonder dat je van tevoren al stelt dat ze de schuldige zijn. Tot nu toe is daarvoor geen bewijs." Eén ding heeft de commotie over bijen sterfte wél bewerkstelligd: een grote aan was van nieuwe imkers. Normaal melden zich per jaar 200 tot 250 mensen aan bij de NBV om onder de vlag van de vereniging te gaan imkeren. Dommerholt: „Deze zo mer waren er dat ineens 970. Dat bena drukt nog eens het belang van zo'n consu lent. Als die nieuwe, enthousiaste imkers geen goede opleiding krijgen, zullen ze hun bijenvolken massaal zien sterven." Ook de Unie van Waterschappen zit aan tij dens de 'Bijeenkomsten'. Woordvoerder Kees Meijer: „Onze insteek is een betere waterkwaliteit. Wij willen daarom investe ren in natuurvriendelijke oevers, zodat er minder bestrijdingsmiddelen in het opper vlaktewater komen. Een neveneffect is dat dat ook goed is voor bijen en andere insec ten. Wij stellen daar maximaal 40 miljoen euro voor beschikbaar, mits het Rijk even veel geld investeert." Landbouwkoepel LTO wil dat landbou wers zo verstandig mogelijk gebruik ma ken van gewasbeschermingsmiddelen. LTO geeft voorlichting, in de winter zijn er gewasbeschermingsavonden. Jaap van Wenum, beleidsmedewerker van LTO Noord: „Wij streven ernaar dat land bouwers in hun middelenkeuze rekening houden met bijen en andere insecten. Mits er iets te kiezen valt natuurlijk, want soms zijn gewassen maar op één manier te be schermen." LTO ziet ook graag dat boeren bijenhou ders spreken om kennis en ervaring uit te wisselen. Ook verwacht de landbouworga nisatie heil van 'vergroening' van de ak kers, die op ecologische wijze kunnen wor den ingericht. Van Wenum: „Met bloemen randen, niet alleen langs akkers maar ook op boerenerven." Zaadveredelaar en producent van bestrij dingsmiddelen Syngenta is in Nederland begonnen met gratis uitdelen van bloemza den voor 'bijvriendelijke' akkerranden. Vol gens Greenpeace zijn de bloemen uit dat zaad weliswaar een bron van voedsel voor bijen, maar zou Syngenta er verstandig aan doen bloemen te kiezen die insecten aan trekken die plagen bestrijden. Dan zouden er minder bestrijdingsmiddelen nodig zijn. Volgens Syngentawoordvoerder Toon Mus schoot gebeurt dat al: „Die bloemen zorgen ook voor natuurlijke vijanden van plagen als luizen en rupsen. Onze bloemenmeng- sels stimuleren bijvoorbeeld de aanwezig- heid van zweefvliegen, die natuurlijke vij anden zijn van bladluizen." Syngenta heeft vorige week beroep aangete kend tegen het besluit van de Europese Commissie om de insecticide thiame- thoxam te verbieden. Michiel van Geelen, landbouwdeskundige bij Greenpeace: „Dit is weer zo'n voorbeeld van hoe Syngenta zich in allerlei bochten wringt om zijn eigen giftige handel veilig te stellen. Ze negeren stapels wetenschap pelijk bewijs die thiamethoxam en andere insecticiden in verband brengen met bijen sterfte. Syngenta zou zijn verantwoordelijk heid moeten nemen, en stoppen met het produceren van deze voor bijen schadelijke middelen." Syngenta heeft op zijn beurt zo zijn twij fels over de rol van Greenpeace. Volgens Musschoot vraagt het bedrijf zich af hoe concreet de bijdrage van Greenpeace aan het actieplan zal zijn. Herman van Bekkem, een andere land bouwdeskundige van Greenpeace, zegt dat zijn organisatie 'inzet op het aanjagen van de agenda'. „Ik denk niet dat onze dona teurs het leuk zouden vinden als wij op de stoel van de overheid gingen zitten." Greenpeace strijdt in de Bijeenkomsten volgens Van Bekkem vooral tegen schadelij ke bestrijdingsmiddelen en vóór meer bio diversiteit. „Met bloemrijke akkerranden kun je een brug slaan tussen die twee on derwerpen. Je biedt de bijen meer voedsel en als je die randen slim invult, hoefje uit eindelijk helemaal niet meer te spuiten om dat bijvoorbeeld sluipwespen bladluizen opeten. Wij streven naar een systeemveran dering in de landbouw, met minder bestrij dingsmiddelen. Daar kunnen andere insec ten en ook de waterkwaliteit van meeprofi teren." Gaan de Bijeenkomsten iets opleveren? LTO-man Van Wenum: „Het is sowieso goed dat partijen die in de pers over elkaar heenbuitelen, nu bij elkaar gaan zitten. Ik hoop dat er een actieplan komt waar alle partijen zich achter scharen. Ze zullen het niet over alles eens worden, maar wellicht wél over het gezamenlijke doel." VRIJDAG 6 SEPTEMBER 2013 Leden van imkersvereniging Laren-Blaricum zoeken koninginnen. Een werkgroep van de vereniging doet mee aan een proef om varroa-resistente bijen te telen, foto Koen Suyk/ANP Polder moet bij redden door Joep Trommelen 970 Normaal melden zich per jaar 200 tot 250 mensen aan bij de NBV. Voorzit ter Dommerholt: „Deze zomer waren er dat ineens 970. Dat benadrukt het belang van een consulent."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11