Ontvoerder vrouwen Ambtenaren Vlaams grensstadje dood in cel gevonden mogen geen Frans meer spreken 66 Ik ben niet door het Russische volk gekozen om aardig te zijn tegen Amerika 8 BUITENLAND Gesprek met Poetin in de marge van de G20-bijeenkomst is door Obama afgezegd. Hij praat wel met lesbiennes. MOSKOU - Normaal gesproken ha len de trotse inwoners van Sint-Petersburg de neus op voor het politieke circus in de hoofd stad van het land; de komende da gen kunnen ze er zelf niet om heen. Vandaag komen in de twee de stad van Rusland de leiders van de twintig grootste wereld economieën (G20) samen. Rusland doet waar het goed in is: groots uitpakken. Voor de gesprek ken is het volledig gerenoveerde Strelnapaleis gereserveerd, een ba rok gevaarte, ooit opgezet als zo merresidentie van Peter de Grote. Vanuit het centrum van de stad worden de wereldleiders, het ge volg en de pers met draagvleugel boten naar het congrespaleis ver voerd. Een spectaculaire tocht over de Neva-rivier. De G20 is in 1999 opgericht. De gesprekken tussen de twintig we reldleiders gaan normaal gespro ken over bank- en belastingher vorming, handelsbarrières en an dere financiële zaken. Dit jaar worden deze kwesties overscha duwd door een onderwerp dat technisch gezien niet eens op de agenda staat: de bloedige burger oorlog in Syrië. In een interview met persbureau AP en de Russische staatstelevisie waarschuwde Vladimir Poetin het Westen tegen eenzijdige actie in Syrië. Maar hij sloot ook even tuele Russische steun aan een mo gelijke VN-reactie niet uit, mits er overtuigend bewijs is dat de troepen van de Syrische leider Bashar al-Assad chemische wa pens hebben gebruikt. Tot op heden gelooft Rusland daar niets van. „Het lijkt ons ab surd dat het leger, dat de afgelo pen tijd in Syrië met een offensief bezig is en in delen van het land kaanse klokkenluider Edward Snowden kreeg in Rusland een verblijfsvergunning en dus liet president Barack Obama in de aanloop naar de top zijn geplande bezoek aan Moskou afzeggen. Maar er speelt meer. De felle an ti-Westerse toon van Vladimir Poetin heeft kwaad bloed gezet in Washington. Leden van het Ame rikaanse Congres namen de Mag- nitsky-act aan, een wet die een lijst met Russen de toegang tot de Verenigde Staten ontzegt. In Mos kou werd een wet aangenomen die het Amerikanen onmogelijk maakt kinderen in Rusland te adopteren. Poetin maakt op het internationa le toneel geen vrienden door zijn keiharde optreden tegen iedere vorm van oppositie in eigen land en het publiekelijk verdedigen van de recentelijk aangenomen anti-homowetgeving. Het tête-a- tête van Obama en Poetin in de zijlijnen van de G20 werd afge zegd. Obama spreekt vandaag in plaats van met Poetin met allerlei mensenrechtenvertegenwoordi- gers en een organisatie die op komt voor homo's en lesbiennes in de voormalige tsarenstad. Halverwege het interview op de Russische staatstelevisie liet Poe tin weten dat hij een werkbare re latie met zijn Amerikaanse colle ga heeft. „Soms krijgen we ruzie. Maar president Obama is niet door het Amerikaanse volk geko zen om aardig te zijn tegen Rus land. En ook ik ben niet door het Russische volk gekozen om aardig te zijn." Toch hoopt Vladimir Poetin als gastheer het tij te kunnen keren. Sinds het Britse parlement tegen een militaire interventie in Syrië stemde en er onder veel Westerse landen meningsverschillen zijn, wordt het Russische standpunt se rieus genomen. De motieven mo gen twijfelachtig zijn, de vragen die Rusland stelt zijn realistisch. Rusland is niet langer - in de woorden van Obama - 'het verve- de rebellen heeft omsingeld, in de^ ze toestand verboden chemische wapens zou gebruiken." De Russisch-Amerikaanse betrek kingen staan op een historisch dieptepunt. De gezochte Ameri- lende jongetje achter in de klas'. Het land wil op het internationa le podium volwaardig meetellen. En dus moet alles uit de kast. In woners klagen over de strikte vei ligheidsmaatregelen in het histo risch centrum van de stad. Het verkeer staat vast vanwege de hoogwaardigheidsbekleders, som mige musea en toeristische trek pleisters zijn tijdelijk gesloten. Buurtbewoners moeten met spe ciale pasjes terugkeren naar hun huizen en ook de luchthaven is twee dagen lang slecht bereik baar. Lijnvluchten worden ver traagd of omgeleid naar een vlieg veld bij de Finse grens. De overlast voor de bewoners duurt tot en met morgen. Aan het eind van die dag zal ook blijken of Poetin en Obama toch iets na der tot elkaar zijn gekomen. Oud-buschauffeur Castro ontvoer de zijn slachtoffers tussen 2002 en 2004 en sloot hen op in zijn huis in Cleveland. In mei van dit jaar werden Michelle Knight (32), Amanda Berry (27) en Gina Dejes- us (23) bevrijd, nadat een buur man een van hen om hulp hoorde schreeuwen. Castro werd vorige maand veroordeeld tot een levens lange celstraf, plus een symboli sche duizend jaar extra. Om te voorkomen dat hij de doodstraf zou krijgen, had hij schuld be kend op alle 937 aanklachten waar onder verkrachting, vrijheidsbero ving en moord op een ongeboren baby van een van de vrouwen. De ontvoerder had haar zwanger schap beëindigd. Een zwanger schap van Berry resulteerde in de geboorte van een dochter, die nu 6 jaar is. Als Castro zichzelf inderdaad heeft opgehangen, wat nog offici eel moet worden vastgesteld, is onduidelijk hoe dat heeft kunnen gebeuren. MENEN/BRUSSEL - Ambtenaren in het Vlaamse stadje Menen, tussen Kortrijk en de Franse grens, mo gen burgers alleen nog maar in het Nederlands te woord staan. In de praktijk schakelen ambtenaren over op het Frans om Walen of Fransen, een minderheid in Me nen, te helpen. Dat is een doorn in het oog van burgemeester Mar- tine Fournier. Zij heeft het ge- meentepersoneel gesommeerd en kel Nederlands te spreken. Vanaf 1 januari gaan de strengere taalregels gelden. Zo mag er nooit automatisch overgeschakeld wor den naar een andere taal en moet er ook in probleemsituaties ge woon Nederlands worden gespro ken. Pictogrammen of gebaren moeten eventueel duidelijkheid bieden, mocht de burger in kwes tie geen Nederlands verstaan. Bij hoge uitzondering mag er overge stapt worden op een andere taal. Deze maatregelen kan de burge meester invoeren door de Bel gische taalwet. Daarin is geregeld Pictogrammen of gebaren moeten duidelijkheid bieden als de burger geen Nederlands verstaat dat er in Vlaanderen Nederlands wordt gesproken en dat in Wallo nië Frans de voertaal is. Brussel is officieel tweetalig. De regels reiken ver. De nationale spoorwegen NMBS zijn bijvoor beeld verplicht de informatie in de treinen om te roepen in de taal van het landsdeel waar de trein zich op dat moment bevindt. Dat betekent voor de trein tussen Ant werpen en Charleroi, die ook door Brussel gaat, dat er eerst en kel in het Nederlands, vervolgens in beide landstalen, dan weer en kel in het Nederlands en daarna enkel nog in het Frans wordt om geroepen. Beladen top Sint-Petersburg door onze correspondent Olaf Koens President Vladimir Poetin Het Konstantinovsky-paleis net buiten Sint Petersburg is het to neel voor de G20-top. foto Olga Maltseva/AFP ORIENT - De Amerikaanse ontvoer der Ariel Castro, die jarenlang drie vrouwen gevangen hield en mis bruikte, is dood. Gevangenisperso neel vond de 53-jarige Castro han gend in zijn cel. Hij heeft hoogst waarschijnlijk zelfmoord gepleegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8