'Exploitatie De Spetter Tholen kan goedkoper1 'Direct beginnen met renovatie bad' Houder illegaal bordeel wil nu café beginnen Ziekenhuis in Goes maakt 20-weken echo BEVELANDEN en THOLEN 27 DE SPETTER Ploegwedstrijden trekker en paard Het comité heeft kort voor de zo mer, voor de tweede keer in korte tijd, moeten strijden voor behoud van het bad. Het college had in het bezuinigingsdocument name lijk voorgesteld om De Spetter te sluiten. Op aandringen van de ge meenteraad is deze maatregel niet in het einddocument terecht geko men. Nu wordt voorgesteld om het budget voor de renovatie te verlagen naar 1,2 miljoen euro. Het comité is blij met het besluit en denkt dat de renovatie prima kan worden uitgevoerd voor dat bedrag. Wel is ze van mening dat de renovatie niet mag worden uit gesteld tot 2017. „Dat riekt naar het zoveelste uitstel en het wach ten op nieuwe kansen om het voortbestaan van De Spetter ter discussie te stellen", schrijft het comité in haar document. „Dat is onverkoopbaar. Gemeenteraad en college, doet u nu toch eindelijk eens boter bij de vis." Blijven Spetteren heeft een plan ning gemaakt die erin moet resul teren dat het bad op Koningsdag 2015 kan worden heropend. Dan moet wel in de komende herfst worden begonnen met het opstel len van een programma van ei sen. 'Het definitief ontwerp kan vol gens het comité in de zomer van volgend jaar klaar zijn, waarna de renovatie vanaf de herfst van 2014 kan worden uitgevoerd. Blijven Spetteren zegt het overi gens te waarderen dat de gemeen te zelf de volle verantwoordelijk heid wil blijven dragen voor het zwembad en de voorziening niet onderbrengt in bijvoorbeeld een afzonderlijke stichting. Het comi té zegt in de toekomst graag on dersteunend en adviserend bij het bad betrokken te willen blij ven. Blijven Spetteren zegt twee ervaren bouwkundig adviseurs en een ervaren energie expert bin nen de gelederen te hebben. Zij willen hun kennis graag delen. Het comité stelt ook voor om een zwembadraad op te richten. Daar in zouden diverse partijen op re gelmatige basis overleg kunnen hebben over zaken die het zwem bad aangaan. In de raad zouden leden moeten zitten namens de scholen, de bur gers, de gemeente en het perso neel. Een onafhankelijk lid, die met enige afstand mee kijkt, zou de raad compleet moeten maken. Volgens het comité moet het mo gelijk zijn de exploitatiekosten van 150.000 euro per jaar terug te brengen tot een ton. Dat kan in dé eerste plaats door meer inkom sten te genereren. Zo zou de ge meente de kantineverkoop in ei gen beheer moeten nemen. „Ieder een weet dat horeca je eerste winst is", aldus het comité. Blijven Spetteren vindt ook dat geld kan worden opgehaald door bedrijven reclameborden te laten ophangen rond het zwembad. Ook kan geld in het laatje worden gebracht met onder meer het orga niseren van betaalde activiteiten en het verhuren van de locatie. Anderzijds moeten de kosten om laag. Ook hier liggen volgens het comité voldoende mogelijkheden. Het badwater 1 graad kouder ma ken zou alleen al een winst van 15.000 euro per jaar opleveren. Met het invoeren van energiezui nige maatregelen en de aanschaf van een nieuwe zuinige installa tie zou 14.000 euro kunnen wor den bespaard. De inzet van vrijwilligers - en die zijn er volgens het comité genoeg - zou zes mille kunnen opleveren. Blijven Spetteren is verder van mening dat de gemeente te veel personeelskosten toeschrijft aan het zwembad. „Het bad is maar 4,5 maand per jaar open", staat in het document. „De vaste perso neelsleden doen de rest van het jaar ander werk binnen het ge meentelijk apparaat." Het realis tisch wegschrijven van de perso neelskosten levert volgens het co mité 30.000 euro per jaar op. Verder benadrukt Blijven Spette ren nog eens dat de renovatie van het bad sober moet worden uitge voerd. Dus alleen vernieuwen wat echt nodig is. De inwoners zouden geen luxe wensen. Op het pand rust een horecabe- stemming. Daarom kunnen om wonenden geen bezwaar maken tegen de plannen van de onderne mer. De gemeente zal nog wel via keen zogenoemde Bibob-procedu- fe onderzoeken of er geen smet 1st op het verleden van de onder- (-mer. De gemeente doet dat standaard wanneer mensen een horecabedrijf willen beginnen. Dat gebeurt om te voorkomen dat op die manier illegaal verkregen winsten worden witgewassen. In juni ontdekte de politie dat in het bewuste pand een illegaal bor deel zat. Een agent had via inter net en telefoon contact gelegd en constateerde vervolgens dat een dame van Nederlandse afkomst daar haar diensten- aanbod. Daar op greep de gemeente in en eiste dat het bordeel werd gesloten. De huurder is volgens Groenen berg niet van plan om in het café die illegale praktijk weer op te pakken. Er wordt geploegd met moderne combinaties en met antieke trek kers en ploegen. Bovendien ploe gen 15 spannen paarden mee met een tot vier werkpaarden. De wedstrijden zijn ingedeeld in verschillende categorieën van 1 tot 4 scharige wentelploegen en rondgaande ploegen. Om 10 uur beginnen de deelne mers met oefenen en om 12.15 uur begint de wedstrijd. De toegang is gratis. Voorheen was het alleen mogelijk om in het ziekenhuis in Vlissin- gen een 20-weken echo te laten maken. Andere zwangerschaps echo's, bijvoorbeeld om de duur van de zwangerschap vast te stel len, werden wel al gemaakt in Goes. Door samenwerking tussen ver schillende afdelingen beschikt het ADRZ in Goes nu over moder nere echo-apparaten. De 20-we- ken echo wordt ook wel een struc tureel echo onderzoek (SEO) ge noemd. Dit onderzoek wordt ge bruikt om tijdens de zwanger schap te onderzoeken of het kind lichamelijkeafwijkingen heeft. Als het vermoeden bestaat dat het kind met een afwijking geboren zal worden, komt er een uitgebrei der onderzoek. Alle zwangere vrouwen in Neder land krijgen de SEO aangeboden. Het blijft mogelijk om de 20-we- ken echo in het ADRZ in Vlissin- gen te laten maken. Zorgsaam in Terneuzen biedt deze echo ook al jaren. DONDERDAG 5 SEPTEMBER 2013 door Rob Paardekam Het zwemseizoen zit er weer bijna op. De Spetter is deze week voor het laatst open. Gisteren was het door het warme weer erg druk. foto Leo Adriaansen door Rob Paardekam THOLEN - De renovatie van zwem bad De Spetter in Tholen moet di rect beginnen en niet pas in 2017. Dat stelt het comité Blijven Spette ren in een eigen document, dat gis teren werd aangeboden aan de Thoolse gemeenteraad. THOLEN - De gemeente Tholen moet de bedrijfsvoering van zwem bad De Spetter flink verbeteren. Dat staat in het visiedocument van comité Blijven Spetteren. MIDDELBURG - Het illegale bordeel in de Sint Janstraat in Middelburg wordt mogelijk een café. De huur der van het pand heeft een aan vraag bij de gemeente ingediend om daar horeca te te mogen begin nen, aldus beleidsambtenaar Johan Groenenberg. WILHELMINADORP - De stichtingen Zeeuwse Ploegwedstrijen en Het Werkend Trekpaard houden zater dag 7 september ploegwedstrijden op een perceel aan de Langeweg bij Wilhelminadorp. door Janneke Koster GOES - Zwangere vrouwen kunnen voor de 20-weken echo nu ook te recht in het Admiraal de Ruyter zie kenhuis in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63