Niemand weet hoe oud de Lange Jan precies is Metamorfose Sportpunt is in volle gang Fietsersbond kijkt naar paaltjes Indigo laat ouders met softdrugs kennismaken 26 BEVELANDEN en THOLEN Jumbo in Sint- Annaland open op 30 oktober Muzikant, aandui- der van de juiste tijd, baken op Walcheren, vlag-- genist bij vreugde en droefenis, maar bovenal hét symbool van de stad. Met zijn bijna negentig meter is de Lange Jan de grootste Middelburger aller tijden. Niemand kan hem over het gekroonde hoofd zien. Dat maakt het des te merkwaardi ger dat zijn exacte geboortedatum onbekend is. Stadsarchivaris W.S. Unger schreef voor de oorlog het boek De Monumenten van Middel burg. Hij noemde de abdijtoren 'een zeldzaam geval' waarvan de datering 'een probleem' is. Unger achtte het aannemelijk dat de to ren uit de eerste helft van de veer tiende eeuw stamde. Althans de eerste Lange Jan. Want de toren verloor enkele malen zijn houten hoofd. De toren bestond - en be staat - uit een stenen onderbouw met daarop een houten opbouw. Dat bovenste gedeelte ging meer dere malen in vlammen op. Zeker is dat op 24 januari 1568 de middeleeuwse spits afbrandde. Het duurde 22 jaar voordat deze was hersteld. 'Straffend hemelvuur', oordeelde dominee Jacobus Leydekker op de eerste augustus 1712 nadat de blik seminslag de bekroning van de to ren vernietigde. Ook de klokken gingen verloren. De toren van de grote kerk in Breda had daarvoor hetzelfde lot ondergaan. Het Mid delburgse stadsbestuur vroeg 'op- perbaas' Pieter Graafschap, die de toren in Breda had hersteld, ook de Lange Jan zijn bovenbouw te rug te geven. Dat gebeurde niet tot ieders tevre denheid. Unger schreef: „De over- springende balustrade, die het schilderachtige uiterlijk der vori ge bekroning zo had verhoogd, werd niet hersteld. Op een afslui tende lijst verrees de achtkantige aanzet der houten spits, met los aangebrachte wijzerplaten; daar boven twee open koepels geschei den door een zeer zwaar geprofi leerd lijstwerk en afgesloten door een massale peervormige spits, die eindigde in een keizerskroon en windwijzer (haan)." In 1716 was de toren hersteld. Op 17 mei 1940 ging door oorlogs geweld het bovenste deel van de Lange Jan opnieuw verloren. Ge lukkig was de toren voor 900.000 gulden (ruim 400.000 euro) ver zekerd, ook tegen oorlogsschade. Architect Jan de Meyer kreeg de opdracht om het herstel van de toren te leiden. De Lange Jan werd het symbool van de wederopbouw. In 1949 werden de steigers op het onder ste stenen gedeelte geplaatst om met de bouw van de nieuwe spits te beginnen. De Meyer koos niet voor een exacte replica. In het voorjaar van 1953 kwam er voor het eerst in dertien jaar weer mu ziek uit de Lange Jan. Een half jaar later werd de verlichte wijzer plaat op zijn plaats gehangen. Naast Luteijn zijn er nog twee uit voerders die het project begelei den. Er wordt namelijk op heel veel plekken op het terrein ge werkt, want het karwei is om vangrijk: zo'n beetje het het hele complex ondergaat een totale me tamorfose. Er wordt een topsport hal - de eerste in Zeeland - ge bouwd en een spectaculaire nieu we waterattractie met de naam Regenbos: een soort overdekt oer woud met zwembad, dat in lagen is opgebouwd. Om de twintig me ter hoge 'kas' te kunnen bouwen, is dinsdag begonnen met de op bouw van een torenkraan. Daar moet weer een ander, eveneens imposant gevaarte aan te pas ko men. Ook wordt de entree volle dig vernieuwd. „Er komt heel wat bij kijken, vooral ook logistiek", zegt Luteijn. Hij kent het Sport punt als zijn broekzak, want hij om er een parkeerterrein aan te le gen. Ook die klus is in volle gang. Al met al best een uitdaging en niet geheel zonder risico, bleek de ze zomer al toen een machine de in gebruik zijnde glijbaan raakte. „Het is plannen, plannen en bij sturen", aldus de uitvoerder. Hij had liever gezien dat er 'onge stoord' zou kunnen worden ge werkt, maar begrijpt ook dat Sportpunt Zeeland de inkomsten niet wil mislopen. De verbou wing vergt namelijk een duize lingwekkende investering van tien miljoen euro. „Het bouwter rein zeifis zo goed mogelijk afge schermd met hekken en ook at tenderen we chauffeurs van zwaar materieel met borden op fietsers." Vanuit het Cios wordt er bij leerlingen ook op gehamerd om niet in de weg te lopen. De gigantische topsporthal is in middels een heel eind gereed en wordt volgende maand al opgele verd. In april volgend jaar moet het Regenbos klaar zijn. 'Sport punt Zeeland 2.0', waarover de or ganisatie een jaar geleden bij de presentatie van de plannen sprak, moet ertoe leiden dat het bezoe kersaantal de komende jaren mini maal stabiel blijft. heeft er in de inmiddels ruim twaalf jaar dat hij bij Fraanje werkt al heel wat aan verspijkerd. In totaal zijn er dagelijks 50 a 60 man aan het werk op het terrein. En dat terwijl de activiteiten in het sportpunt gewoon doorgaan. Het zwembad is - hoewel dat ook wordt gerenoveerd - open en ook lopen er de hele dag Cios-studen- ten heen en weer tussen de sport hal en hun school. De naastgele gen camping stond tot vorige week nog vol. Een deel van het campingterrein wordt gebruikt Het streven van gemeente en Fiet sersbond gericht op zo min moge lijk paaltjes op de doorgaande fietsroutes. Leden zullen alle paal tjes fotograferen en kijken of er andere mogelijkheden zijn om de functie ervan over te nemen. Die paaltjes staan er meestal om te voorkomen dat automobilisten ook gebruik maken van fietspa den. Als blijkt dat een paaltje absoluut noodzakelijk is, wordt wel geke ken of de gekozen plaats optimaal is, zo blijkt uit de nieuwsbrief van de lokale afdeling van de fiet sersbond. Die afdeling is wel enigszins te leurgesteld in de gemeente. Voor al omdat het Verkeers Circulatie Plan niet geworden is waarop de leden van de Fietsersbond had den gehoopt. De bond vindt het vooral heel jammer dat de boule vards niet vaker worden afgeslo ten voor auto's. In het oorspronke lijke plan stond dat nog. De winkel geldt als vervanging voor de C1000 in het dorp. Die is vrijdag 25 oktober voor het laatst open. Uitbater Bert Slingerland gaat mee over. De nieuwe super markt wordt met 1150 meter win keloppervlak twee keer zo groot. De zaak beschikt straks ook over een stomerij en een fotoservice. Volgens Jumbo gaan de perso neelsleden mee over. Er zijn zelfs nieuwe mensen aangenomen. Juist jongeren tussen 16 en 20 jaar storten zich met overgave in het uitgaansleven, waar ouders geen zicht hebben op de keuzes die ze maken. Samen met SMWO en de uitbaters van de coffeeshops, wil Indigo Preventie ouders laten zien wat hasj is, wat wiet is, hoe het gebruikt wordt en wat de risi co's zijn. Ouders kunnen leren hoe ze eventueel gebruik van soft drugs bij hun kinderen kunnen herkennen. Ook wordt uitgelegd hoe het gedoogbeleid werkt. De avonden bestaan uit drie work shops. De jongerenwerkers van SMWO geven informatie over hun rol en ook de politie en het centrum voor Jeugd en Gezin spe len een rol in de workshops. Aanmelden voor een van de twee avonden kan bij indigopreventie: c.versteeg@indigozeeland.nl of te lefonisch via Christel Versteeg 0118-625113 of 06-57184617. Deelname is gratis. door Theo Ciele foto Lex de Meester door Luc Oggel GOES - Twee enorme kranen tore nen boven Sportpunt Zeeland in Goes uit. De ingrijpende verbou wing en uitbreiding is in volle gang. „Een mooie klus", zegt uit voerder Michel Luteijn van bouwbe drijf Fraanje. Gigantische kranen zijn er nodig om het Regenbos te kunnen bouwen, foto Mechteld Jansen VLISSINGEN - Leden van de Fietsers bond inspecteren de komende we ken de Vlissingse fietspaden. Ze let ten met name op de paaltjes die her en der staan. Het doel is vooral te onderzoeken welke er weg kun nen omdat deze hindernissen voor al een gevaar vormen voor fietsers. SINT-ANNALAND - De nieuwe Jum bo aan de Spuistraat in Sint-Anna- land gaat op woensdag 30 oktober open. Dat heeft de supermarktke ten gisteren bekend gemaakt. door Mieke van der Jagt GOES - Indigo Preventie houdt op woensdag 18 september en woens dag 27 november informatiebijeen komsten over softdrugs voor ouders van jongeren tussen 16 en 20 jaar. Dat gebeurt in de coffees hops Aarden en Highlife in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62