't Beest verkoopt kaartjes via internet Emergis houdt terrein open ondanks incident BEVELANDEN en THOLEN 25 Zeeland, daar leer je wat. Voor Barbara Oomen is de slogan voor de nieuwe Zeelandcampagne af. Botulisme in Overtieringe MIDDELBURG - „Onderwijs wordt vaak louter gezien als een kosten post. Je kunt er ook een e factor van maken die de economie sti muleert. In Zeeland valt wat te le ren! Daar trekken ouders met hun kinderen naar toe. Vooral mensen uit de vrijgevestigde, creatieve be roepsgroepen." Dean Barbara Oomen van het Uni versity College Roosevelt in Mid delburg heeft een missie. Met een kenniscentrum voor excellent on derwijs wil ze Zeeland laten uit blinken. Daar vertelt ze over tij dens het jaarlijkse Noord-Beve- landsymposium van de gemeente raad Noord-Beveland, vrijdag 27 september in dorpshuis De Pomp- weie in Kortgene. Onderwijs heeft potentie als eco nomische motor, gelooft zij. „Kijk wat de 600 studenten van de Roosevelt teweeg brengen." Vijf tien miljoen euro op jaarbasis in Zeeland, becijferde de Universi teit van Gent in 2010. Zeeland moet investeren in excel lent, internationaal onderwijs, dat innig samenwerkt met be drijfsleven en overheid maar ge schoeid is op de schaal en sfeer van de dorpsschool: kleine klas sen met individuele aanpak voor leerlingen en goed opgeleide leer krachten die ondersteund worden vanuit het nieuwe Zeeuwse ken niscentrum voor excellent.onder- wijs. Voor dat toekomstig insti tuut zoeken UCR en Hogeschool Zeeland nog een speciale hoogle raar. „Er wordt zoveel gesomberd over bevolkingskrimp en kleine scho len. Maar Zeeland heeft veel bij zondere ontwikkelingen: kijk naar de Isaac Beeckman Acade mie in Kapelle, dat ook scholieren trekt van buiten Zeeland; het Ge tijdecollege in Goes, het Semina rium voor orthopedagogiek in Middelburg en onze samenwer king met Harvard. De Roosevelt is een van de weinige bachelorop leidingen in Nederland die zich excellent mag noemen. Het Zeeuwse middelbare onderwijs presteert bovengemiddeld in Ne derland." Daar moet de provincie munt uit slaan vindt de dean. Onderwijs moet ook meer inter nationaal zijn, stelt Oomen. Haar 600 studenten aan het Engelstali ge University College zijn al we reldburgers, elders in Zeeland zijn scholen op weg hun leerlin gen daarin te helpen. „Basisscho len geven Engels, zelfs Chinees en Spaans. Er is nu ook een Engel stalig vmbo." Nog meer mogelijk heden ziet Oomen in het passend onderwijs. Per 2014 moeten alle scholen leerlingen die extra on dersteuning vragen passend on derwijs bieden. In oktober voegt Oomen zich bij een Zeeuws studiegezelschap dat gaat kijken hoe dat werkt in de Oostenrijkse stad Graz. Daar tel len klassen altijd een aantal leer lingen met lichamelijke, verstan delijke en psychische noden. In Zeeland wordt gepoogd op kleine schaal zo'n gemengde school te beginnen in Kats, in samenwer king met scholen uit de Rand stad. „Je kunt passend onderwijs ook als een kans zien", zegt Oomen. „Als je er op investeert. Ik weet dat veel schoolbesturen worstelen met begrotingen. Zij hebben politieke en materiële steun nodig om een nieuwe rich ting te vinden." Stoppelfeest op akker bij Geersdijk Vanuit Soos de Vaete wordt za terdag 7 september een nieuw festival gelanceerd: het Stoppel- feest. De tent wordt opgericht aan het einde van de Geersdijk- seweg bij de Sluisdijk. De Steel- band van muziekvereniging Apollo verzorgt een ritmische opening om 16.00 uur. Hoofd act is de Belgische coverband Frituur Paula, met Soul Ses sion, de Souburgse coverband Rrraaarrr en DJ Patrick. Spaans voor alle niveau's bij ZVU De Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) geeft dit seizoen in Goes weer cursussen Spaans voor beginners en gevorder den. Beginners kunnen woens dag 25 september terecht voor een kennismakingsbijeen komst in het Ostrea Lyceum aan de Fruitlaan in Goes. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. meer informatie op de site: volksuniversiteitzeeland.nl. Jong zangtalent in Gasthuiskapel Jonge zangtalenten uit de regio treden zaterdag 7 september op in de Gasthuiskapel in Tho- len. Met begeleiding van Alix Kuijt op piano en Ester van der Linden op gitaar, brengen de zangers en zangeressen een ei gentijds repertoire. De meeste artiesten zijn bekend van thea tervoorstellingen en zangwed strijden. Het gratis zomercon- cert begint om 14.30 uur. Dahliatuin open ten bate van Kika Frans en Ineke Sturm in Hein- kenszand zetten op zaterdag en zondag 14 en 15 september hun Dahliatuin open voor het pu bliek. Tussen 10.00 en 16.00 uur zijn veel soorten bloeiende dahlia's te bekijken. De toegang tot de tuin bevindt zich tussen de nummers 3 en 5 van de Van Cittersstraat. Voor entree wordt 1,50 euro ge vraagd ten bate van Kika. Jan Zandee verlaat politiek Borsele Wethouder Jan Zandee (SGP/ChristenUnie) van de ge meente Borsele zegt na de ver kiezingen in maart. 2014 de poli tiek vaarwel. „Ik heb dan een werkzaam leven van 48 jaar ge had. Het is mooi geweest." Zandee werd in 1985 adviseur van de fractie. Vanaf 1994 maakt hij deel uit van de ge meenteraad. Zandee werd in 1998 fractievoorzitter en vanaf 2006 is hij wethouder. Soroptimisten in de weer voor Leergeld De afdeling De Bevelanden van de Soroptimisten richten zater dag 14 september een streek- productenkraam in op het Kerkplein in Goes. Ze verko pen zelfgekweekte en zelfge maakte producten ten bate van de Stichting Leergeld. Die be oogt kinderen uit arme gezin nen een goede allround opvoe ding en opleiding te geven. De markt begint om 10.00 uur. Schuurverkoop voor de Nicolaaskerk Ten bate van het onderhoud van de monumentale Nicolaas kerk in Kortgene, wordt zater- dag 7 september weer een gro te schuurverkoop gehouden. Tussen 10.00 en 16.00 uur is er van alles te koop: antieke meu belen, serviesgoed, lampen, elektronica, schilderijen en bric-a-brac. Er zijn spinnenwie- len en een eeuwenoude boe- renkist Ook is er verse koffie. Museum gratis op Monumentendag Het Historisch Museum de Be velanden zet op Open Monu mentendag zaterdag 14 sep tember, de deur open om het landelijke thema Macht Pracht te illustreren met de Man en Macht-zaal van het mu seum. Daarin hangen de schut- terstukken van Goes. Entree en rondleidingen zijn gratis van 1200 tot 16.00 uur. Er zit ook de hele dag een poppendokter. De gemeente vreest dat er sprake is van botulisme in de vijver tus sen Klaproos en Korenbloem om dat daar dode en verzwakte een den zijn gevonden. Botulisme is een vorm van voedselvergiftiging waaraan watervogels en vissen sterven. In warm, stilstaand water vermeerdert de ziekte zich ra zendsnel, vooral als er kadavers van vissen en vogels in liggen. "Rissen 8.30 en 17 uur kunnen in woners onraad bij de gemeente melden, in het weekend bij de die- >nambulance: 06-43727125. Dat betekent dat er niet meer ge reserveerd kan worden. Bezoekers moeten daar volgens de organisa tie rekening mee houden als ze verzekerd willen zijn van een kaartje. 't Beest trapt het nieuwe seizoen op vrijdag 20 september af met een dubbelconcert. De gloednieu we Goese hardrock/metal-forma- tie Harbour of Souls betreedt voor het eerst het podium, ge volgd door Peter Pan Speedrock uit Eindhoven. Andere in het oog springende acti viteiten die de komende tijd op het programma staan, zijn onder meer een optreden van absurdist Ronald Snijders (26 september), het Goes-Latijns-Amerika Filmfes tival van dinsdag 1 tot en met zon dag 6 oktober, in samenwerking met DaVinci Cinema en de cd-presentatie van Danny Vera op donderdag 31 oktober. Voor de complete programmering zie: Het slachtoffer liep in een van de boomgaarden die het Emergis- complex omringen, toen een jon geman plotseling met een scherp voorwerp, vermoedelijk een schaar, het slachtoffer verwond de. De man verdween daarna weer en Burgernet werd ingezet om de belager te vinden. De boomgaarden en andere terrei nen rond Emergis zijn openbaar toegankelijk. Er staan geen hek ken om. Een woordvoerder van Emergis zegt dat de instelling ook zeker niet van plan is de ruimte af te sluiten naar aanleiding van het steekincident. „Die openheid vin den we nu juist belangrijk. Men sen uit de buurt laten hier hun hond uit en hebben een goed con tact met veel van onze cliënten. Dat gaan we niet op het spel zet ten vanwege een incident dat overal kan gebeuren." Het slachtoffer heeft haar steek wonden laten verzorgen, eerst door de huisartsenpost en vervol gens in het ziekenhuis. DONDERDAG 5 SEPTEMBER 2013 wordt uitblinker door Claudia Sondervan Barbara Oomen: „Er wordt veel ge praat over het eilanddenken, maar ik heb de omgekeerde ervaring: in Zeeland kun je zaken sneller rege len." foto Mechteld Jansen GEERSDIJK GOES THOLEN HEINKENSZAND HEINKENSZAND GOES KORTGENE GOES KAPELLE - Kapelle vraagt inwoners van de wijk Overtieringe in Kapelle op te letten of in de vijvers dode of verzwakte watervogels zijn. door Luc Oggel GOES - Podium 't Beest in Goes biedt met ingang van het nieuwe seizoen de mogelijkheid om toe gangsbewijzen rechtstreeks via de website te kopen. www.tbeest.nl door Mieke van der Jagt KLOETINGE - De politie heeft een man opgepakt die ervan wordt ver dacht een medewerker van Emer gis in Kloetinge met een scherp voorwerp te hebben gestoken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61