In Goes is een particulier mbo geopend: het Getijde College. De school heeft 15 leerlingen. 28 ZEELAND GETIJDE COLLEGE GOES - Dit is geen gewone les, zoals de uur tjes bedrijfsadministratie en Nederlands die deze dinsdagochtend al voorbij kwa men. Het is een 'vergadering', zegt docente Margot van Lare. Het overleg gaat over het kledingvoorschrift op school. Zeven eerstejaarsstudenten, drie jongens en vier meisjes, zitten niet in schoolban ken, maar om een grote tafel. Alsof ze het bestuur van een bedrijf zijn. „Je kleding is je visitekaartje", legt Van Lare uit. „Het is één van de dingen waar jullie je straks mee kunnen onderscheiden." Haar woorden zijn in korte kreten samengevat op de gro te flatscreen, die naast de tafel staat. De leerlingen zijn het met hun docente eens. Maar wat is nette kleding? Daarover is veel discussie. „Kan deze broek?", vraagt Rofaïda, die lichte jeans aan heeft. „Mogen sportschoenen niet meer?", reageert één van de jongens op ietwat verontwaardigde toon. Toch is het 'bedrijfsbestuur' er snel uit: wit te sneakers kunnen niet, over een T-shirt hoort een jasje en gaten of slijtplekken in spijkerbroeken zijn uit den boze. Het gezicht van één van de meiden spreekt boekdelen. Ze is het absoluut niet eens met haar klasgenoten. „Ik wil gewoon kle ding dragen waar ik me prettig in voel", zegt ze. Docente Van Lare reageert streng. „Dit is een business school. Je hebt bewust voor deze opleiding gekozen. )e wist dat er een kledingvoorschrift zou zijn. Thuis mag je een trainingspak dragen als je dat graag wilt, maar dit is wat we hier afspreken." Punt uit. Het Getijde College, dat gevestigd is in de Stadspoort in Goes, profileert zich op de website als een 'business school'. Het parti culiere mbo werkt met kleine klassen en de zeven docenten hebben ervaring in het bedrijfsleven. Op dit moment heeft de school vijftien leerlingen. „Uiteindelijk wil len we op tachtig leerlingen uitkomen, ver deeld over drie leerjaren", zegt Van de Wouw. Met intensieve begeleiding stoomt de school jongeren in drie jaar klaar voor een baan als assistent-accountant, frontofïï- ce manager, ondernemer, directiesecretares se of management-assistent. Daar hangt wel een prijskaartje aan: de opleiding kost tienduizend euro per jaar. Bij de invulling van de niveau 4-opleidin- gen is nadrukkelijk geluisterd naar de wen sen van het bedrijfsleven. Volgens direc teur Kees van de Wouw, die ook directeur was van het Luzac College in Goes, zit er een gat tussen de mbo'ers waar bedrijven naar op zoek zijn en de jongeren die de roc's afleveren. „Bedrijven verwachten dat ze zelfstandige leerlingen binnen krijgen. Roc's denken dat leerlingen zelfstandig kunnen werken, terwijl de jongeren juist behoefte hebben aan structuur en hulp." De leerlingen van het Getijde College wor den daarom - vooral aan het begin van de opleiding - aan de hand genomen. Van de Wouw: „In de eerste week helpen we ze stap voor stap hoe je een kortetermijnplan- ning en een langetermijnplanning maakt. De volgende keer kunnen ze het zelf." De studenten gaan elke dag van negen tot vijf naar school. Ze hebben studieuren, waarin ze huiswerk moeten maken. Studie coaches houden in die uren de voortgang van studenten in de gaten, helpen bij het plannen van huiswerk en spijkeren kennis en vaardigheden bij waar nodig. „En als een leerling een extra vak wil volgen, dan kan dat ook." Elke leerling heeft ook een personal coach, zegt Van de Wouw. „Zij houden het totale beeld in de gaten en voeren elke tien we ken gesprekken met ouders en studenten." De lessen zijn vooral gericht op kennis. Op vrijdagmiddag doen de studenten praktijk opdrachten. Van de Wouw: „Bedrijven ge ven aan dat ze de kennis terug willen in het mbo. Door het de invoering van het competentiegericht onderwijs in het mbo is het accent op vaardigheden komen te lig gen. Maar leerlingen hebben kennis nodig om later iets te kunnen." Aïcha (links) en Rofaïda tijdens de les bedrijfsadministratie. Het Getij de College heeft ook klaslokalen, maar omdat het wifi-netwerk nog niet werkt, vinden de eerste les sen plaats in de studieruimte, foto's Mechteld Jansen Getijde College: school voor zakenlui in spe door Cornelleke Blok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58