'Onderwijs Zeeland blinkt uit' Niemand weet hoe oud de Lange Jan is SUBIDIE 26 SCHOUWEN-DUIVELAND Dean Barbara Oomen van het Uni versity College Roosevelt in Mid delburg heeft een missie. Met een kenniscentrum voor excellent on derwijs wil ze Zeeland laten uit blinken. Daar vertelt ze over tij dens het jaarlijkse Noord-Beve- landsymposium van de gemeente raad Noord-Beveland, vrijdag 27 september in dorpshuis De Pomp- weie in Kortgene. Onderwijs heeft potentie als economische motor, gelooft zij. „Kijk wat de 600 studenten van de Roosevelt teweeg brengen." Vijftien miljoen euro op jaarbasis in Zeeland, becij ferde de Universiteit van Gent. Zeeland moet investeren in excel lent, internationaal onderwijs, dat innig samenwerkt met be drijfsleven en overheid maar ge schoeid is op de schaal en sfeer van de dorpsschool: kleine klas sen met individuele aanpak en goed opgeleide leerkrachten die ondersteund worden vanuit het nieuwe Zeeuwse kenniscentrum voor excellent onderwijs. Voor dat toekomstig instituut zoeken UCR en Hogeschool Zeeland nog een speciale hoogleraar. „Er wordt zoveel gesomberd over bevolkingskrimp en kleine scho len. Maar Zeeland heeft veel bij zondere ontwikkelingen: kijk naar de Isaac Beeckman Acade mie in Kapelle, dat ook scholieren trekt van buiten Zeeland; het Ge tijdecollege in Goes, het Semina rium voor orthopedagogiek in Middelburg en onze samenwer king met Harvard. De Roosevelt is een van de weinige bachelorop leidingen in Nederland die zich excellent mag noemen. Het Zeeuwse middelbare onderwijs presteert bovengemiddeld in Ne derland." Daar moet de provincie munt uit slaan vindt de dean. Onderwijs moet ook meer inter nationaal zijn, stelt Oomen. Haar 600 studenten aan het Engelstali ge University College zijn al we reldburgers, elders in Zeeland zijn scholen op weg hun leerlin gen daarin te helpen. „Basisscho len geven Engels, zelfs Chinees en Spaans. Er is nu ook een Engel stalig vmbo." Nog meer mogelijk heden ziet Oomen in het passend onderwijs. Per 2014 moeten alle scholen leerlingen die extra on dersteuning vragen passend on derwijs bieden. In oktober voegt Oomen zich bij een Zeeuws studiegezelschap dat kijkt hoe dat werkt in de Oosten rijkse stad Graz. Daar tellen klas sen altijd leerlingen met lichame lijke, verstandelijke en psychische noden. In Zeeland wordt gepoogd zo'n school te beginnen in Kats, in samenwerking met scholen uit de Randstad. „Je kunt passend on derwijs ook als een kans zien", zegt Oomen. „Als je er op inves teert. Ik weet dat veel schoolbestu ren worstelen met begrotingen. Zij hebben politieke en materiële steun nodig om een nieuwe rich ting te vinden." Muzikant, aandui- der van de juiste tijd, baken op Walcheren, vlag- genist bij vreugde en droefenis, maar bovenal hét symbool van de stad. Met zijn bijna negentig meter is de Lange Jan de grootste Middelburger aller tijden. Niemand kan hem over het gekroonde hoofd zien. Dat maakt het des te merkwaardi ger dat zijn exacte geboortedatum onbekend is. Stadsarchivaris W.S. Unger schreef voor de oorlog het boek De Monumenten van Middel burg. Hij noemde de toren 'een zeldzaam geval' waarvan de date ring 'een probleem' is. Unger acht te het aannemelijk dat de toren uit de eerste helft van de veertien de eeuw stamde. Althans de eer ste Lange Jan. Want de toren ver- loor enkele malen zijn houten hoofd. De toren bestond - en be staat - uit een stenen onderbouw met daarop een houten opbouw. Dat bovenste deel ging meerdere malen in vlammen op. Zeker is dat op 24 januari 1568 de middel eeuwse spits afbrandde. Het duur de 22 jaar eer deze was hersteld. 'Straffend hemelvuur', oordeelde dominee Jacobus Leydekker op de eerste augustus 1712 nadat de blik seminslag de bekroning vernietig de. Ook de klokken gingen verlo ren. De toren van de grote kerk in Breda onderging daarvoor hetzelf de lot. Het Middelburgse stadsbe stuur vroeg 'opperbaas' Pieter Graafschap, die de toren in Breda had hersteld, ook de Lange Jan zijn bovenbouw terug te geven. Dat gebeurde niet tot ieders tevre denheid. Unger schreef: „De over springende balustrade, die het schilderachtige uiterlijk der vori- ge bekroning zo had verhoogd, werd niet hersteld. Op een afslui tende lijst verrees de achtkantige aanzet der houten spits, met los aangebrachte wijzerplaten; daar boven twee open koepels geschei den door een zeer zwaar geprofi leerd lijstwerk en afgesloten door een massale peervormige spits, die eindigde in een keizerskroon en windwijzer (haan)." In 1716 was de toren hersteld. Op 17 mei 1940 ging het bovenste deel Jan opnieuw verloren. Geluk kig was de toren voor 900.000 gulden (ruim 400.000 euro) ver zekerd, ook tegen oorlogsschade. Architect Jan de Meyer kreeg de opdracht om het herstel van de toren te leiden. De Lange Jan werd het symbool van de weder opbouw. In 1949 werden de stei gers op het onderste stenen ge deelte geplaatst voor de bouw van de nieuwe spits. De Meyer koos niet voor een exacte replica. Voorjaar van 1953 kwam er voor het eerst in dertien jaar weer mu ziek uit de Lange Jan. Een half jaar later werd de verlichte wijzer plaat op zijn plaats gehangen. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - „Onderwijs wordt vaak louter gezien als een kosten post. Je kunt er ook een factor van maken die de economie stimuleert. In Zeeland valt wat te leren! Daar trekken ouders met hun kinderen naar toe. Vooral mensen uit de vrij gevestigde, creatieve beroepsgroe pen." Potje Maasvlakte door Theo Giele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56