College vraagt om motie om lengtebesluit terug te draaien W PLflMECO 'Dat dit Zeeuwland schade zal berokkenen staat buiten kijf Vrouw voert strijd om schoon water 24 SCHOUWEN-DUIVELAND FAILLISSEMENT Het Welzijnshuis in Zierikzee heeft faillissement aangevraagd. Oorzaak is de malaise in de kinderopvang. 66 De terugloop zette door. We werden continu ingehaald door de feiten. Plafonds - Sierlijsten - Verlichting De gemeenteraad ontving deze week een brief met daarin negen argumenten waarom de lengtebe perking slecht uitvoerbaar is. Het college doet zelf geen voorstel voor een nieuwe regeling en laat dat aan de gemeenteraad over. 'Acht meter is acht meter' besloot de gemeenteraad in 2008. Vracht wagens langer dan acht meter zouden de oude, historische bin nenstad van Zierikzee niet meer in mogen. Maar vanaf het begin werden er ontheffingen verleend voor vrachtwagens tot tien meter. De gemeenteraad kreeg de toezeg ging dat de lengtebeperking écht meter ingevoerd zou worden zo dra de binnenstad van Zierikzee opnieuw ingericht was. Toen dit jaar de herinrichting was afge rond, kondigde wethouder Wim Stouten dan ook aan dat de lengte beperking zou worden doorge voerd. Dat leverde direct protest op van vervoerders bij de gemeen te. Verder kwamen de partijgeno ten van Stouten, Leefbaar Schou- wen-Duiveland, in de gemeente raad met een motie waarin zij vroegen om de nadelen van de lengtebeperking op een rijtje te zetten. De meerderheid van de raad stemde hier mee in, maar wel onder de voorwaarde dat ook de belangen van de inwoners mee genomen worden. Het college schrijft nu dat veel transporteurs in de problemen ko men met de acht meterregel. De meeste stadsvrachtwagens zou den 9,5 meter zijn. Door acht-me- ter toch verplicht te stellen, zou den de meerkosten doorberekend kunnen worden aan de binnen stadondernemers. Het college vreest ook dat vracht wagens gaan zwerven door de bin nenstad. Nu geldt voor de langere vrachtwagens een vaste route, de kortere vrachtwagens zijn niet ge bonden aan die vaste routes. Dat geldt ook voor de bepaling van stapvoets rijden. Een maatregel die volgens het college helemaal niet te handhaven is. Het belang rijkste argument van binnenstad bewoners - voorkomen van trillin gen in de huizen - wordt ter zijde geschoven omdat volgens het col lege die trillingen worden veroor zaakt door een combinatie van lengte, gewicht en snelheid. zierikzee - „Het is een pijnlijke beslissing, maar een faillissement geeft volgens ons uiteindelijk de minste schade", motiveert Carien Cankrien, voorzitter van de Raad van Toezicht van het Welzijns huis de gang naar de rechter, die waarschijnlijk dinsdag al een cura tor aanwijst. Het faillissement betekent ont slag voor alle 66 medewerkers van het Welzijnshuis. Zesenveer tig daarvan werken bij kinderop vang Koos. Verder zijn er veertien sociaal- en cultureel medewer kers en acht mensen op kantoor. Belangrijkste oorzaak is het slecht presteren van.de kinderopvang. Door het wegvallen van de rijks toelage brengen ouders hun kin deren niet meer naar de opvang. Koos had daardoor te veel men sen in dienst, maar kon ze niet ontslaan. Tot twee keer toe wees het UWV een ontslagaanvrage af. Tegenover hoge loonkosten ston den relatief lage inkomsten. Cankrien: „We hebben toen aan iedereen gevraagd uren in te leve ren. Dat heeft ook bijna iedereen gedaan. Maar de terugloop bij Koos zette door. We werden conti nu ingehaald door de feiten." Di recteur Corina van der Vliet vult aan: „We hebben kosten bespaard en gesneden in het management. De rek is er nu uit." Maar ondanks de faillissements aanvraag blijven Welzijnshuis en kinderopvang doordraaien. Cankrien: „De salarissen van sep tember worden niet meer door onze stichting maar door het UWV betaald. Het UWV wordt zo schuldeiser in het faillisse ment." Van der Vliet: „Voor wat betreft de kinderopvang is nu de markt aan zet. We hopen dat die het gat dat Koos achterlaat, op vult. Voor wat betreft het Wel- zijnshuis hopen we op een tijde lijk oplossing, zodat de werkgele genheid en de kennis hier behou den blijven." B en W van Schouwen-Duive- land reageerden woensdag met het dichtdraaien van de subsi diekraan. „Dat was nadat het fail lissement was aangevraagd," ver duidelijkt wethouder Wim Stou ten. „Want dan heeft het geen zin meer om het vierde kwartaal nog uit te betalen." Het Welzijnshuis kreeg 750.000 euro subsidie per jaar. De gemeente is met ongeveer twee ton meteen ook de grootste schuldeiser in het faillissement. Doordat er weinig gebruik van de kinderopvang werd gemaakt, heeft Koos hiervoor ook een te grote gemeentelijke tegemoetko ming ontvangen. Verder moet het Welzijnshuis nog een subsidie voor het project Hart voor Leef baarheid terugbetalen, omdat de gemeente in het voorjaar besloot dat ze dit geld zelf wenst te behe ren. De gemeente heef geen verant woordelijkheid in de kinderop vang, maar wel in het welzijns werk. Schouten: „We hebben die subsidie achter de hand voor de meest urgente zaken in het so ciaal werk. Het ligt voor de hand om daarvoor iemand uit het be staande personeelsbestand in te schakelen." ZIERIKZEE - „Jammer. Zeeuwland betreurt dit zeer. Dat spreekt voor zich." Woningbouwvereniging Zeeuw land in Zierikzee heeft op meerde re manieren te maken met het Welzijnshuis, dat dinsdag het fail lissement aanvroeg. Directeur Antoine de Ceuster: „We zitten samen met het Wel zijnshuis in Hart van Leefbaar heid en doen daarom allerlei pro jecten samen. Thuis in Malta is bijvoorbeeld zo'n project. Maar we hebben ook een zakelijke rela tie met het Welzijnshuis. Zij hu ren hun kantoor aan de Caland- weg van ons. En verder huren van Zeeuwland ook diverse ruimten op het eiland voor de kinderop vang van Koos." In hoeverre Zeeuwland wordt be nadeeld door het faillissement is De Ceuster nog niet duidelijk. „De curator moet deze zaak afwik kelen. Maar dat Zeeuwland hier door schade zal lijden, staat bui ten kijf." De woningbouwvereniging is ove rigens geen schuldeiser in het fail lissement. „Voor zover ik kan na gaan heeft het Welzijnshuis tot nu toe netjes alle huurpenningen voldaan", aldus De Ceuster. Hij is benieuwd wat het gemeentebe stuur van Schouwen-Duiveland nu gaat doen. „De welzijnstaak valt toch onder de gemeentelijke verantwoorde lijkheid. Ik ben erg nieuwsgierig naar de reactie van B en W hier op." Ze probeerde in de loop der jaren verschillende filters, maar toen dat niet afdoende hielp liet ze twee weken geleden de waterlei ding vanaf haar woning tot aan de straat vernieuwen. „Het heeft niet geholpen, ik weet niet wat ik verder nog kan doen. Ik denk dat het probleem verderop in de straat zit, maar ik mag daar nog geen stoeptegel optillen. De vere niging van eigenaren mag dat wel, maar ze willen het probleem niet erkennen." Ruitenbeek heeft potten vol vuil water verzameld om aan te kun nen tonen dat er echt een pro bleem is met haar drinkwater. In al die jaren heeft ze al bij heel wat instanties aangeklopt, maar het probleem is nog altijd niet verhol pen. Omdat haar drinkwatervoorzie ning loopt via een vereniging van eigenaren, en zij dus officieel niet de afnemer is, zeggen ze bij water bedrijf Evides niets voor haar te kunnen betekenen. Ze klopte ook aan bij de Ombudsman, wethou der Gilles Houtekamer van Milieu en Visserij, een huisarts, het Mi nisterie van Volksgezondheid en het juridisch steunpunt, maar het haalde allemaal niets uit. De vraag is hoe ze dat doet in de dagelijkse praktijk? Ieder mens heeft immers schoon water no dig. „Soms dwing ik mezelf om het water te gebruiken omdat het filter de meeste troep tegenhoudt, maar meestal koop ik het. De beheerder van park Hooger werf, Ad Cornelisse, wil op dit moment geen commentaar geven op de kwestie. „Het enige dat ik nu kwijt wil is dat er meerdere drinkwatermonsters zijn geno men door waterlaboratorium Aqualab Zuid en dat die allemaal aan de wettelijke kwaliteitseisen voldeden." door Melita Lanting ZIERIKZEE - De lengtebeperking van acht meter voor vrachtwagens in de binnenstad in Zierikzee was eigenlijk geen goed idee. Dat valt tussen de regels door te lezen in een brief van het college van B en W aan de gemeenteraad. Het colle ge nodigt de raad uit om met een motie te komen zodat de huidige regel afgeschaft kan worden. Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f., Columbusweg 3,4462 HA GOES Bezoek onze showroom of bel: 0113 - 27 00 00 www.plameco.nl Kinderopvang door Ton van den Nouweland Carien Cankrien, Welzijnshuis door Wendy de Jong BRUINISSE - „Toen ik gisteren beest jes tegenkwam in mijn drinkwater, was de maat echt vol", vertelt Ali- da Ruitenbeek, bewoonster van een woning in park Hoogerwerf in Bruinisse. Al acht jaar komt er 'vies' water bij haar uit de kraan. „Het is net bruine bonensoep, maar dan zonder de worst."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54