Ellen Shae voelt zich thuis bij Potatoiands UIT 3 de UIT! Cultuurmarkt zaterdag een prachtige gelegenheid biedt om in dat opzicht eens flink uit te pakken. „Het is een mix van informatie, entertainment en publieksservi- ce. We houden de Uitmarkt nu voor de derde keer en het blijkt dat er steeds meer deelnemers bij komen. Nieuw dit jaar zijn bij voorbeeld onder meer De Vlees hal en de Jeugdtheaterschool Zee land", zegt De Bruykere. Pleitte directeur Henk Schoute van het Zeeland Nazomerfestival vorige week nadrukkelijk voor het weghalen van schotten tussen 'hoge' en 'lage' kunst en tussen ge subsidieerd en ongesubsidieerd theater, ook bij deze Uit-markt wordt in dat opzicht geen enkel onderscheid gemaakt. Professio neel aanbod en amateuristische kunstbeoefening manifesteren zich naast elkaar. Circa dertig groeperingen verstrekken infor matie, verzorgen demonstraties of laten de bezoekers voorproeven door middel van een kort optre den. Zo geven spelers van Theater groep Duinart met spel, zang en dans een impressie van de familie voorstelling die eind dit jaar te zien zal zijn in 't Spiegeltheater in Middelburg. De Jeugdtheaterschool gaat op de koninklijke toer en zal laten zien dat het er in adellijke kringen ook niet altijd zo keurig aan toegaat. Een explosie van mannelijke kracht valt te ervaren bij de de monstraties van de Wasschappel- se Heiploeg. In de originele West- kappelse dijkwerkerskleding to nen de leden het vroegere hand heiwerk. Nieuwkomer Stichting Beeldende Kunst Middelburg/De Vleeshal zet de deuren van de ei gen huisvesting aan de Markt open voor bezoekers, maar staat ook op de Uit-markt zelf met in formatie over tentoonstellingen die het komend seizoen te zien zijn in De Vleeshal. De organisatie van Film by the Sea geeft aan de vooravond van de 15 editie van het internationaal filmfestival in Vlissingen uitleg over het hele programma inclu sief de film en literatuurcompeti tie en de thema-programma's Ca re Cure en Film Food. De Uit-markt is er niet alleen om bezoekers te informeren over wat ze passief kunnen genieten, maar ook over hoe ze zelf actief met kunst en cultuur bezig zouden kunnen zijn. Zo informeert en de monstreert Kunsteducatie Wal cheren (KEW) over het cursusaan bod op het gebied van beeldende kunst, dans, audiovisuele technie ken, theater en literatuur. Een mooie gelegenheid voor late be slissers om nog aan te haken, want de meeste lessen van KEW beginnen in de week van 9 t/m 13 september. Een bijzondere plek op de Uit-Markt neemt de zogeheten Ta- lentGarden in. „Het thema hier is duurzaamheid en daarmee spelen we ook in op het thema 'Wordt vervolgd' van de Kunstbende ko mend jaar", vertelt Huijbreghs. De TalentGarden, die in samen werking met Switch (voorheen COS) is opgezet, staat in het te ken van hergebruik. Bezoekers kunnen hier wat oude kleding in leveren om er een hippe tas van te laten maken. Winkelend pu bliek wordt uitgedaagd plastic tas sen met aankopen om te ruilen voor een zogeheten Upgrade: een modieuze duurzame, herbruikba re tas van Fair Trade en organisch katoen. Verder zijn hier mode shows met de collecties van Kunstbende-winnaressen Merel Beemster en Melissa de Vos. Huijbreghs zou het toejuichen als volgend jaar nog veel meer organi saties mee gaan doen met de Uit-markt. Zover is het echter nog niet. Zo wordt in Terneuzen op initiatief van hoofdzakelijk ho reca en middenstand zaterdag een eigen Uit-markt gehouden: Markt, Tuinpad, ABC-complex, De PIT en Porgy&Bess. men. „Kunst en cultuur ontstaan waar mensen zijn. Overal dus", benadrukt Huijbreghs. Hij vindt wel dat al die organisaties en men sen die ermee bezig zijn dat dui delijk moeten laten weten. Pu bliekswerving is immers van groot belang zeker in de huidige tijd, waarin de K&C-sector veel ei gen inkomsten moet genereren. Zijn collega Julia de Bruykere van de Zeeuwse Bibliotheek vindt dat Ellen Noens werd pakweg veertig jaar geleden - 'noem mijn leeftijd maar niet precies, ze schatten me altijd jonger' - ge boren in Axel. Ze is er opge groeid en leerde er van muziek houden. Zij mag dus niet ont breken tijdens het Potatoiands Festival zaterdag ter gelegen heid van het 800-jarig bestaan van Axel. Zij noemt zichzelf te genwoordig Ellen Shae. „Dat is de 'ver-amerikaniseerde versie' van de achternaam van mijn man: 'Scheele' licht ze toe. Shae verheugt zich op het Pota toiands Festival. Zij treedt er zelfs twee keer op. Om 16.00 uur speelt en zingt zij in de tent samen met Egbert Spue- sens op contrabas en Peter de Smet op Dobro. Ook 's avonds vanaf 20.30 uur is zij van de par tij op het hoofdpodium als zan geres in de gelegenheidsforma tie ACRB, ofwel: Axel Potato- lands Collective Rock. Voor Ellen Noens begon haar muzikale leven destijds bij Ho sanna Drumfanfare in Axel. Zij kreeg muziek van huis uit mee, met haar vader die drumde en haar moeder die vaak zong. „Op mijn 13e ging ik mee doen met soundmix-shows en op mijn 17e ben ik gaan zingen in de coverband Diction. Repertoi re van bijvoorbeeld Metallica, Guns 'n Roses en Lenny Kra- vitz. Toen het me te ruig werd ben ik daarmee gestopt en ben ik meer de kant van de blues bandjes opgegaan", vertelt Shae. Tegenwoordig manifes teert zij zich als singer-songwri ter. Zij schrijft haar teksten zelf en laat zich daarvoor inspiratie door alles wat ze om zich heen ziet en vooral ook door eigen emoties. „Een liedje is eigenlijk nooit af', verklaart ze de lange zoektocht die ze aflegt voordat ze tevreden is. Shae werkt in dat proces vooral samen met muzikant Egbert Spuesens. www.pzc.nl/uit DONDERDAG 5 SEPTEMBER 2013 Impressie met enkele beel den van de Zeeuwse Uit-Markt vorig jaar met onder meer: handheiwerk, schminken en schilderen. Zaterdag 7 sept., UIT! Cultuurmarkt Zeeland, Markt, Middelburg, 10.00 - 17.00 uur; Uit-Markt Terneuzen, vanaf 14.00 uur. Ellen Shae treedt zaterdag op bij Potatoiands Festival in Axel. foto Miranda van de Branden door Ali Pankow Zat, 7 sept., Hofplein, Axel, vanaf 10.00 uur. Zie voor programma: www.potatolands.nl Veertien dweilbands en showorkesten aan de kust Onder de titel 'Festival aan Zee' laten veertien dweilbands en showorkes ten dit weekend nadrukkelijk van zich horen in Renesse. 'Doemarwa', 'Blusswerruk', 'Toeternietoe' en 'Spuit Elluf zijn slechts enkele van de deel nemende groepen. Elke band geeft ei gen optredens en het festival eindigt met een gezamenlijk optreden. Vrij. 6 sept, vanaf 19.00 u.; zat. 7 sept. vanaf 13.00 u. en zon. 8 sept., 13.00 u., Plein Watermeter, Renesse. -Markt Italiaans concert van Bach en 'Op een overwoekerd pad' Pianist Marcel Worms geeft een weer spiegeling van de muzikale voorkeur van zijn schoonvader, wijlen Guus Boerwinkel, de vroegere huisarts in Sint Laurens. Vanwege diens voorlief de voor Italië staat o.m. het Italiaans concert van Bach geprogrammeerd, maar ook 'Op een overwoekerd pad', een verzameling van tien korte stuk ken ontstaan tussen 1901 en 1908. Zaterdag 7 september, Dorpskerk, St. Laurens, 20.00 uur. Seizoensopening met beukorkest en rhythm en stampblues Poppodium Brogum opent het sei zoen met volle overtuiging. Daarvoor tekenen het Nederlandse beukorkest Stuurbaard Bakkebaard en de Schouwse band Zinkzand. Zanger On- no Kortland van Stuurbaard Bakke baard was coach van Zinkzand bij het Popaanzee project in 2011. Beide bands vinden elkaar in hun voorliefde voor rafelige rhythm en stampblues Zaterdag 7 september, Poppodium Brogum, Zierikzee, 21.30 uur. 'The singing ambassadors of South-Africa' In het hoogste gedeelte van de Dra- kensbergen in Kwazulu Natal in Zuid-Afrika ligt de Drakensberg Boys' Choir School. Daar krijgen ruim 100 Zuid-Afrikanen hun middelbare schoolopleiding, waarbij bijna de helft van de lestijd wordt besteed aan muziek. Het koor, The singing ambassadors of South-Africa' kreeg absolute wereldfaam. Woensdag 11 september, Zeeuwse Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur. Don. 5 sept., mini-concert, Koorkerk, Middelburg, 15.00 uur. 1 5 de UIT Repertoire uit renaissance en barok door Trequartone De naam Trequartone geeft aan dat dit ensemble als trio maar ook als kwartet optreedt. Het repertoire is vooral gericht op Renaissance en Ba rok. Het ensemble brengt sonates en concerten voor blokfluiten, cello en klavecimbel, duetten voor blokfluiten en sonates voor twee blokfluiten en cello. Bovendien beschikt Trequarto ne over drie toetsinstrumenten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43