Coalitie: opvang Syriërs in eigen regio 'Latere rijkeuring ouderen gevaarlijk' IN HET NIEUWS 3 Minder piraterij langs kust van Somalië Oud-directeur Scapino Ballet overleden Schiphol dit weekeinde slecht bereikbaar Van een eensgezind Europees vluchtelingenbeleid was eind vori ge eeuw geen sprake, concludeert politiek wetenschapper Peter Bur- sens. De hoogleraar aan de Ant werpse Universiteit, die de opstel ling van de Europese Unie in de Kosovo-crisis onderzocht, is er an no 2013 niet optimistischer op ge worden. „Naar aanleiding van de Ko sovo-crisis zijn er Europese bepa lingen gekomen die een gezamen lijk antwoord mogelijk maken. De instrumenten zijn er, maar ik betwijfel of we ze gaan gebrui ken. Het zal het zoveelste voor beeld van immobiliteit worden." Bursens verwacht dan ook weinig slagkracht van het overleg van Timmermans en diens ambtgeno ten in Litouwen. Het zou hem ver bazen als de lidstaten van de Euro pese Unie na Vilnius plots dezelf de taal spreken. „Het zal er dus wel op neerkomen dat de lidsta ten in verspreide slagorde gaan opereren." Waarbij geen enkel land de deur wagenwijd opent voor vluchtelin gen uit Syrië. „Je kunt wel heel idealistisch roepen dat je too.ooo Syriërs moet opvangen, maar dat valt in de huidige tijd voor politi- ci niet te verkopen. Zeker in lan den waar verkiezingen naderen, waagt zich geen enkele politicus daaraan", zegt Bursens. Om er een lesje topografie aan toe te voe gen. „Vergeet niet dat Syrië verder weg ligt dan Kosovo. De vluchte lingen van toen staken één grens over en zaten al in het gebied van de Europese Unie. Nu hebben we er minder last van. Dat klinkt wrang, maar het is wel zo." DEN HAAG - Coalitiepartijen VVD en PvdA willen de grenzen niet opengooien voor vluchtelingen uit Syrië. Ze vinden dat die men sen vooral in de eigen regio moe ten worden opgevangen, omdat vluchtelingen dat zelf graag wil len. Oppositiepartij SP had dinsdag voorgesteld dat Nederland duizen den Syriërs extra moet opnemen. SP-Kamerlid Sharon Gesthuizen: „De VN heeft een beroep gedaan op Europa. Je kunt dan niet aanko men met vijftig plekken zoals we nu doen, dat is echt niet genoeg." WD en PvdA sluiten niet uit dat er extra Nederlandse opvang komt, maar hameren erop dat de hulp in de omringende landen voor moet gaan. Het kabinet zegde eerder deze week al toe opnieuw te gaan kij ken naar de opvang van Syriërs. Het kan dan bijvoorbeeld gaan om extra geld voor de opvang in de regio (daar werd al 42 miljoen euro voor uitgetrokken) of om extra plekken voor Syriërs hier. Tot dusver had de regering met de VN afgesproken om dit jaar en volgend jaar aan 250 Syrische vluchtelingen asiel te verlenen. Dan gaat het om vluchtelingen die via de VN-hulporganisatie UNHCR komen. Daarnaast zijn er in 2013 (tot en met juli) 900 Syri sche asielzoekers op eigen gele genheid gekomen. Het grootste deel van deze asielaanvragen is ge honoreerd, meldt het ministerie van Veiligheid en Justitie. De PvdA lijkt meer dan de WD aan te sturen op extra opvang voor Syriërs. PvdA-Kamerlid Ma- rit Maij deed gisteren de oproep de vluchtelingen 'ruimhartig' op te nemen - zonder hierbij aantal len te noemen. De WD ziet daar in geen verschil met de afspraken uit het regeerakkoord. Kamerlid Malik Azmani: „Ook de PvdA vindt dat meer opvang hier geen stucturele oplossing is voor de problemen daar." Het Bureau tegen Drugs en Mis daad van de VN (Unodc) stelde woensdag in een rapport dat ka pingen op zee elders in de wereld toenemen, maar rond Somalië en in de regio Oost-Afrika nemen ze juist sterk af. De zeeroverij is on dermijnd door internationale ac tie om de scheepvaart te bescher men. Ook het wegvallen van steun 'thuis' voor de zeeroverij speelt een rol. Andere factoren zijn de traagheid van de onder handelingen over het losgeld voor gekaapte goederen of mensen en het feit dat veel piraten uiteinde lijk nauwelijks geld aan het hele avontuur overhouden. De beveiliging van schepen blijkt een belangrijke hindernis voor zeerovers. Volgens de Unodc dur ven de piraten nu niet eens meer toe te slaan in wateren rond Soma lië. Rederij Vroon uit Breskens heeft een aantal schepen omgevlagd om om bewapende private beveili ging toe te staan om zich te be schermen tegen piraten. Het Ne derlandse beleid laat private bevei liging nog niet toe. ROTTERDAM - Danser en choreo graaf Armando Navarro is zondag op 83-jarige leeftijd overleden. Dat maakte het Rotterdamse dans gezelschap Scapino Ballet woens dag bekend. Navarro, geboren in Argentinië, was vanaf 1961 ruim 30 jaar betrokken bij het gezel schap, waarvan 21 jaar als artistiek directeur. De Vereniging voor Rijbewijskeu ringsartsen (VvRA) stelt dat dit besluit van minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastruc tuur) tot een verhoogd risico op ongevallen kan leiden. De VvRA wil dat de keuringsleef tijd op 70 jaar blijft. Anders kan het voorkomen dat iemand vlak voor zijn 75e verjaardag zijn rijbe wijs nog met vijf jaar verlengt Dan wordt hij op zijn 79e pas voor het eerst medisch gekeurd. Geen goede zaak, meent de VvRA. Rijbewijskeuringsarts Robert Sa- diek noemt de verhoging heel on- Het risico op ongelukken neemt hierdoor alleen maar toe verstandig. „Ik houd mijn hart vast." De arts, die jarenlang bij het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen werkte en nu door het hele land bestuurders keurt, wijst erop dat ouderen regelmatig vlak voor de medische keuring een staaroperatie ondergaan. Die plannen zullen ze met het verleg gen van de leeftijdsgrens langer uitstellen, vreest hij. „Dan blijven ze langer rondrijden met die ver troebelde lens. Hierdoor neemt het risico op ongelukken alleen maar toe." Minister Schultz van Haegen wil de aanvankelijk de seniorenkeu ring voor het rijbewijs schrappen vanwege de administratieve las ten. Ze ziet daar vanaf omdat het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM) in een on derzoek aannemelijk heeft ge maakt dat deze keuring de ver keersveiligheid bevordert. Het aantal senioren dat jaarlijks wordt afgekeurd, is laag en ligt rond de 1 procent. Volgens de VvRA zijn de aantal len die worden afgekeurd zo laag omdat mensen hun rijvaardig heid vlak voor de keuring kritisch tegen het licht houden. Een deel besluit het rijbewijs niet te verlen gen. SCHIPHOL - Schiphol is komend weekeinde moeilijk bereikbaar. Door werkzaamheden van Pro- Rail en Rijkswaterstaat is er be perkt tot geen treinverkeer van en naar de luchthaven. De werkzaamheden beginnen vrijdagnacht om 01.00 uur en du ren tot maandagochtend 05.00 uur, liet Schiphol woensdag we ten. De NS zetten bussen in en rei zigers dienen rekening te houden met extra reistijd, die kan op lopen tot een uur. Het werk heeft ook gevolgen voor de A4 die even wijdig aan het spoor ligt. De A4 richting Schiphol wordt tijdens de nacht afgesloten en het ver keer wordt omgeleid. ProRail verbetert de spoorverbin ding tussen Schiphol en Lelystad. In het weekeinde van 7 en 8 de cember vinden opnieuw werk zaamheden plaats aan het spoor rond de luchthaven. ïfr DONDERDAG 5 SEPTEMBER 2013 van gepraat Syrische vluchtelingen steken de Turkse grens over. Meer dan twee miljoen Syriërs hebben hun land al verlaten, foto AFP door Niels Klaassen NAIROBI - De piraterij voor de kust van Somalië lijkt te verdwijnen. In 2013 is er nog geen enkele succes volle overval op of een kaping van een schip geweest, concludeert het bureau van de VN dat zich met mis daad bezighoudt. door Floor Ligtvoet DEN HAAG - Artsen maken zich zor gen over de veiligheid op de Neder landse wegen nu de leeftijdsgrens voor de verplichte medische keu ring wordt verhoogd. Vanaf vol gend jaar moeten ouderen zich van af 75 jaar bij het verlengen van het rijbewijs medisch laten keuren. Op dit moment moet dat nog vanaf 70 jaar. Rijbewijskeuringsarts R. Sadiek pagina 10 en 11: Veilig doorkarren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3