Van Cinkel maakt zich geen zorgen Flavia Pennetta wint Italiaans onderonsje 32 SPORT NEDERLANDS ELFTAL Sneijder waardeert 'eerlijkheid' Van Gaal en lijkt getergd om status in Oranje terug te veroveren. Van Ginkel was tijdens het jeugd-EK in Israël misschien wel de beste speler van Jong Oranje. Ook omdat onder anderen Kevin Strootman, Luuk de Jong, Georgi- nio Wijnaldum, jordy Clasie, Da ley Blind, Ricardo van Rhijn en Leroy Fer nu te oud zijn voor die ploeg, is zijn status opnieuw ver anderd. „Tijdens het EK was ik nog één van de jongste spelers", zegt hij. „Nu maak ik onderdeel uit van een nieuwe lichting, met veel jongens die nieuw zijn in de eredivisie. Ik volg de Nederlandse competitie nog goed dus ik weet wel wat ze allemaal kunnen. Dat mijn rol wat is veranderd vind ik niet erg. Het voelt eigenlijk wel goed." Bij jong Oranje is hij vanzelfspre kend verzekerd van een basis plaats, waar dat bij zijn club een heel ander verhaal is. Marco van Ginkel excelleerde afgelopen sei zoen bij Vitesse en op het EK en werd begin deze week gehuldigd als Talent van het laar. Het is echter de vraag of hij bij Chelsea veel aan spelen toe gaat komen. Wie alleen de middenvel ders waaruit josé Mourinho kan kiezen op een rijtje zet, kan al een elftal samenstellen. Essien, Rami- res, Lampard, Mata, Oscar, Mikel, Schürrle, De Bruyne, Hazard, Ber- trand, miljoenenaankoop Willian. En Marco van Ginkel uit Scher- penzeel. „Ik wist op voorhand dat dit een soort 'overstapjaar'"zou worden", legt hij uit. „Ie hebt tijd nodig om te wennen aan een nieuwe omge ving en een nieuwe competitie. Toch gaat het in de voetballerij al tijd snel. Ik ben bij Chelsea echt goed opgevangen door ervaren spelers als John Terry en Frank Lampard. Ik wist ook dat ik niet meteen zou spelen, maar tot nu toe gaat het best goed. Ik ben twee keer ingevallen, dat zegt op zich ook wel wat. Ik hoop dat daar de komende weken meer minu ten bij komen." Van Ginkel zat vlak voor het slui ten van het transferwindow niet met het zweet in zijn handen. „Bij mijn transfer was al de af-, spraak gemaakt dat ik niet ver huurd zou worden. Daardoor wa ren de afgelopen twee maanden voor mij heel rustig. Vanaf het moment dat ik de overstap maak te wist ik al dat ik gewoon bij Chelsea zou blijven." De verhalen dat Ajax hem op huurbasis binnen wilde halen kent Van Ginkel ook. „Daar is door Chelsea gewoon nee op ge zegd. Ik had er dus ook niet meer op gerekend dat ik nog naar Ajax zou gaan." Hij blijft gewoon in Londen, waar hij onder de vleugels van Mourin ho een betere speler wil worden. „Ik ben nu zes weken bij de club en merk al verschil", zegt Van Ginkel. „Als je iedere dag met top- spelers traint, word je vanzelf be ter. Maar ik pas me altijd wel snel aan en kan het aardig bijbenen." Hij maakt deel uit van een enor me selectie. „We gaan straks ver der met de competitie, de verschil lende bekertoernooien komen er aan, net als de Champions Lea gue. Ik ga mijn minuten wel ma ken. Dat is mij ook verteld, dus dat komt wel goed." De nuchtere Van Ginkel vindt het daarom ook logisch dat hij door Louis van Gaal buiten de selectie van het Nederlands elftal is gehou den. „Hij heeft zijn selectie samenge steld en daarbij natuurlijk reke ning gehouden met de fitheid van spelers en de speeltijd die ie dereen heeft gehad. Ik heb niet ie dere wedstrijd de volle negentig minuten gespeeld. Daarom ben ik niet opgeroepen en dat is ook te recht. Maar dan meld ik me zon der morren bij Jong Oranje. Ik heb er echt zin in." NOORDWIJK - Als het de bedoeling van bondscoach Louis van Gaal is geweest om van zijn onttroonde aanvoerder een getergde speler te maken, dan lijkt dat in ieder geval gelukt. 'Ik ben niet kapot te krij gen' en 'ik blijf altijd lachen' zijn de eerste one-liners van Wesley Sneijder als hij aanschuift bij de interviewtafel in Noordwijk. „Hier is de verloren zoon dan", zegt hij ook nog met enige zelf spot, terwijl hij er vervolgens fijn tjes op wijst dat hij slechts één in terland heeft gemist. „Maar door alle hectiek lijkt dat een eeuwig heid." Met die 'hectiek' doelt de 93-vou- dige international, zonder het zo uit te spreken, op de binnenbrand die plots oplaaide in de hogere echelons van het Nederlands elf tal. Van Gaal nam zijn captain in juni zijn band af tijdens de Oran je-tournee in het Verre Oosten en selecteerde hem vervolgens niet voor het oefenduel vorige maand tegen de Portugezen. Sneijder zei daarop dat hij minimaal een tele foontje van de bondscoach had verwacht, waarna Van Gaal met opvallend harde woorden tegen gas gaf. Het had zomaar een kou de oorlog kunnen worden, maar beide partijen beseffen dat ze el kaar nodig hebben. Van Gaal weet dat Sneijder, mits volledig fit en gedreven, een van de schaarse spe lers van wereldklasse in het huidi ge Oranje is. En Sneijder weet dat het WK in Brazilië wellicht zijn laatste kans is om aan de wereld te tonen dat zijn exceptionele ta lent nog niet verloren is gegaan. Dus keken coach en speler, bei den dominante persoonlijkheden, elkaar in Noordwijk eens goed in de ogen toen de laatste alsnog op geroepen was voor de interlands tegen Estland (morgen) en Andor ra (dinsdag). Sneijder: „Van Gaal is open, recht voor zijn raap. Ik kan daar wel mee leven. Ik zit ook zo in elkaar. Er is sprake van eer lijkheid en die duurt nog altijd het langst. Of ik getergd ben? Na tuurlijk, onbewust heeft het me toch iets gedaan. Het doet pijn als je na elf jaar Oranje niet geselec teerd wordt. Maar door de verhou ding die ik met de bondscoach heb, wist ik waaraan ik moest wer ken. Het is niet voor niets dat ik er nu weer bij zit." Zijn huiswerk is, niet voor het eerst, van atletisch niveau: Sneij der moet fysiek en mentaal hon derd procent zijn, misschien wel tweehonderd procent, wil hij de glans van vroeger terugwinnen. En juist met die missie heeft hij moeite, zo bewijst het recente ver leden. Waar andere Oranje-ico nen als Robin van Persie (30) en Arjen Robben (29) met maniakale trainingsarbeid aan de top zijn ge bleven, moet generatiegenoot Sne ijder (29) voortdurend uit een dal omhoog klauteren. Na zijn ver trek bij Internazionale vorig jaar speelde hij vier maanden lang geen wedstrijd. Nu, na een moei zame start bij Galatasaray, is bij vlagen weer de oude Wesley Sneij der te zien. Van Gaal, geroemd om zijn Duitse vocabulaire, noem de hem zowaar 'spritzig'. Vermoedelijk het gevolg van een zomer waarin hij voor het eerst volop heeft doorgetraind. Nota be ne op feesteiland Ibiza, waar zijn voormalige Ajax-chef Henk ten Cate zich opwierp als personal coach. „Heel veel fotografen heb ben gebeld of ze een plaat van ons konden schieten, maar ik wilde daar geen enkele ruchtbaarheid aan geven. Ik geloof dat er één fo to naar buiten is gekomen, via twitter. Mijn doel was duidelijk: ik wilde aan het nieuwe seizoen beginnen met een streepje voor op de rest." Wat dat Wesley Sneijder en het Nederlands elftal gaat brengen, zal de toekomst uitwijzen. Rijk bedeeld met bravoure kondigde hij wel vaker aan dat hij terug aan het front zou komen. Nu het WK langzaam begint te naderen, wacht hem de uitdaging om die woorden eindelijk waar te maken. Om te beginnen in Estland, waar hij direct weer in de Oranje-basis zal starten. Aan het zelfvertrou wen zal het in ieder geval niet lig gen. Tenminste, als Wesley Sneij der van binnen hetzelfde voelt als hij met zijn woorden uitdraagt. „Ik ben het afgelopen jaar zowat door heel Nederland beledigd, ook in de media. Maar ik loop voor niemand weg. Voor mijn po sitie in het elftal komen meerdere spelers in aanmerking. Als ik straks mee ga naar het WK, ga ik als de nummer één." Pennetta bereikte met haar over tuigende zege voor de eerste keer de halve finales van een grands- lamtoernooi. De nummer 83 van de wereldrangijst speelt vrijdag in de halve eindstrijd tegen de Wit-Russische Victoria Azarenka of de Slowaakse Daniela Han- tuchova. „Het valt niet mee om tegen één van je beste vriendinnen op de WTA-Tour te spelen", liet Pennet ta na afloop opgetogen weten. „Ik heb toch agressief kunnen tennis sen. In deze partij lukte bijna al les. Ik kan het eigenlijk nog niet geloven, dat ik hier nu in de halve finales sta." Pennetta is pas de vijfde speelster buiten de top vijftig van de we reldranglijst die bij het US Open tot de laatste vier is doorgedron gen. De Italiaanse zal in het mon diale klassement nu gaan stijgen naar een positie bij waarschijnlijk de eerste dertig. Voor het begin van Wimbledon stond Pennetta deze zomer nog op de 166e plaats. In de andere halve finale komt ti telverdedigster Serena Williams uit de Verenigde Staten uit tegen de Chinese Li Na. Nog nooit haal de een tennisster uit China de laatste vier bij het US Open. Met Li Na, Williams en Pennetta staan er drie dertigers in de halve finales. De bravoure is helemaal terug door Barry van der Hooft NIJMEGEN - Bij zijn nieuwe dub zit hij in een kleedkamer vol gearri veerde topvoetballers die al de ene na de andere hoofdprijs in de wacht hebben gesleept. Als Marco van Ginkel vanavond in het stadion van NEC om zich heen kijkt, ziet hij medespelers van een heel ander kaliber. De middenvelder van Chel sea (20) is bij Jong Oranje ineens één van de ervaren mannen en moet vanavond tegen Schotland de lijnen uitzetten. door Roel Wiche NEW YORK - Tennisster Flavia Pen netta heeft woensdag bij Het US Open in New York het Italiaanse onderonsje met Roberta Vinci ge wonnen. De 31-jarige speelster ver sloeg haar als tiende geplaatste landgenote in twee sets: 6-4 6-1. De partij duurde slechts 65 minu ten. Fabian Cancellara bewees zich woensdag in de elfde etappe van de Ronde van Spanje andermaal als tijdrijder. foto Javier Lizon/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32