I m m Passanten verstoren bergwerk Zeeuwse basisscholieren krijgen weer fietshelmen aangeboden I Code geel voor natuurgebied 30 ZEELAND Eerste editie van Zeeland Parade in Antwerpen Proef met mosselbanken De grootste speler in de Zeeuwse havens wijkt voor aanleg van containerterminal uit naar Belgische haven. VLISSINGEN - Verbrugge Terminals kiest voor de haven van Zeebrug ge om de afhandeling van diepzee containers uit te breiden. Het be drijf investeert 21,5 miljoen euro in de eerste fase van een contai nerterminal in het Albert II-dok. Het bedrijf had liever in de haven van Vlissingen zijn deepsea-activi- teiten willen opzetten. Dat Ver brugge nu uitwijkt naar Zeebrug ge komt mede door 'onvoldoende medewerking van havenbedrijf Zeeland Seaports', laat directeur Martin Verbrugge weten. „Het lijkt erop dat Zeeland Seaports prioriteit blijft geven aan de ont wikkeling van de Westerschelde Container Terminal. Ik begrijp dat niet. Voor de WCT is geen geld en geen markt, dus die komt er nooit, ook niet op de lange ter mijn. Wij hadden panklare plan nen voor Vlissingen. Ik snap dan ook niet goed waarom het haven bedrijf die niet ruimhartig onder steunt. Misschien vindt het dat wij te machtig worden, maar dat is slechts een vermoeden. Het is nu echter te laat, we gaan naar Zeebrugge." Verbrugge hekelt daarnaast de 'exorbitant hoge erfpacht in Vlis singen'. „Zeebrugge is stukken goedkoper. Vlissingen prijst zich uit de markt." Zeeland Seaports reageert ver baasd. „We zijn nog steeds in ge sprek met Verbrugge over een ter minal. Voor het havenbedrijf is de aanleg daarvan een grote investe ring, die je niet doet zolang er geen sluitende businesscase ligt. En die is er nog niet", zegt woor- voerder Arno Dirkzwager. De keuze voor Zeebrugge bete kent dat Verbrugge voorlopig niet investeert in in de Verbrugge Con tainer Terminal (VCT), een plan dat ooit in de markt is gezet als concurrent van de WCT. Martin Verbrugge schrijft de VCT echter niet af. Volgens de directeur is Zeebrugge een ideale plek om de combinatie te maken tussen diepzeecontai ners en stukgoed. „We kunnen er de grootste containerschepen van 400.000 TEU ontvangen. En we komen tussen grote spelers te zit ten zoals Maersk, MSC en China Shipping. De laatste was een be oogde klant voor Vlissingen." Verbrugge steekt 21,5 miljoen eu ro in de eerste fase (25 hectare). In het tweede kwartaal moet de ter minal inclusief magazijn operatio neel zijn. Voor 2017 is een uitbrei ding voorzien. De directeur ver wacht in Zeebrugge 250.000 ton af te handelen, in 2015 het dubbe le. DROOGTE BZ ZD'35 Een gebied van 250 meter is met tonnen afgebakend als verboden zone. Maar lang niet alle plezier jachten houden zich aan die be perkte bewegingsruimte, ziet pro jectleider Gerius van Wouden berg van Rijkswaterstaat. Volgens hem is het gevaarlijk het werkge bied binnen te varen. De duikers zijn nog altijd niet in het tot mij- nenlegger omgebouwde landings vaartuig geweest, waardoor onge wis blijft of er munitie is achterge bleven. Bovendien is de beton ning verbonden met het werk- schip van de genie en kunnen die kabels in de schroeven van passan ten verstrikt raken, legt Van Wou denberg uit. Een poging alvast het anker van de MFP 920 DM te bergen, is opgegeven. Het ligt vast onder het wrak. Wel zijn al ver schillende kleinere objecten naar boven gehaald. De daadwerkelijk berging is half november. Het wrak gaat in delen naar het Bevrij dingsmuseum in Nieuwdorp. Antwerpen - De eerste Zeeland Parade in Antwerpen met typi sche Zeeuwse zaligheden wordt maandag 23 september gehouden. Zeeland kan zich dan in de resi dentie van de consul-generaal Gert Heijkoop van Antwerpen van haar beste zijde laten zien. Het is naar voorbeeld van de as pergeparade Limburg, die een tra ditie geworden is. „Dit past prima binnen mijn taak om het Nederlandse product te promoten", zegt consul-generaal Heijkoop. Voor de Zeeland Parade in Ant werpen zijn driehonderd mensen uitgenodigd. Het doel van de fietshelmenactie is het terugbrengen van letsel bij jonge fietsers. De provincie en het ROVZ delen niet alleen sim pelweg de helmen uit, maar heb ben ervaren dat dat niet voldoen de is. Er moet meer gedaan wor den om er voor te zorgen dat de helmen na verloop van tijd niet aan de kapstok blijven hangen. Daarom is er een nieuw toneel stuk voor de kinderen in de groe pen 1 tot en met 4 gemaakt. Ver der zijn er lesbrieven en een hand leiding voor de leerkrachten, een knutselplaat met stickers en een dvd met daarop een film over het fietshelmgebruik. Verder is er een voorlees-knieboek: Mama wil geen helm op. Omdat de ouders een belangrijke rol spelen bij het dragen van een fietshelm door de kinderen, is er voor hen een speciale bijeen komst samengesteld. Die kan per school gehouden worden. Daar worden praktische tips gegeven, zoals welke kapsels goed bij een helm passen. Verder is er in die bijeenkomst ruimte voor discus sie. Vandaag is er een eerste min of meer officiële bijeenkomst op de ABS te Middelburg. Overigens zijn vorige week de eerste helmen al uitgereikt. In de loop van de ko mende weken wordt gecontro leerd hoeveel kinderen de hel men blijven dragen. DEN HELDER - In de Waddenzee is acht hectare mosselbanken aange legd. Dit is het slotakkoord van een wetenschappelijk onderzoek naar de omstandigheden die no dig zijn voor mosselbanken om te overleven. Het onderzoek wordt gedaan naar aanleiding van het verdwijnen van mosselbanken in de jaren '90 op het Wad. Mossel banken zijn essentieel voor het ecologisch evenwicht in dit ge bied. „De mosselbanken zitten vol leven" zegt Joos Versfeit van het project Mosselwad. „Zonder mosselbanken is het allemaal zand." Het onderzoek dient de na tuur, niet de resultaten van kwe kers. De conclusies komen in een handboek voor beheerders. Verbrugge kiest voor Zeebrugge door Frank Balkenende 1 voivu MIDDELBURG - De Veiligheidsregio Zeeland heeft de geva- renindex voor natuurbrand woensdag opgeschaald naar code geel, het derde van vijf niveaus. Door de aanhouden de droogte is volgens tactisch manager risicobeheersing Ruud Maljaars extra alertheid geboden. „Dat houdt in dat we nu gelijk met twee wagens zullen uitrukken bij de mel ding van brand in een natuurgebied, waar we anders eerst met één zouden volstaan. Van het publiek wordt ge vraagd niet te roken in kwetsbare gebieden." Pas in de volgende fase (oranje) worden ook zones uit voorzorg af gesloten voor bezoekers, legt Maljaars uit. De brandweer op Schouwen-Duiveland heeft sinds vorig jaar een nieuw voertuig voor blussen van natuurbranden. foto Dirk-Jan Gjeltema. VROUWENPOLDER - Duikers van de Ceniecompagnie Waterbouw en de marine zijn in het Veerse Meer bij Vrouwenpolder voorbereidingen begonnen voor berging van een Duits oorlogswrak. door René Schrier MIDDELBURG - Het Regionaal or gaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) en de provincie Zeeland houden voor de tweede keer een fietshelmenactie. Deze keer zijn de nieuwe leerlingen van een aantal groepen één aan de beurt. In de ge meenten Middelburg, Vlissingen, Veere, Borsele, Reimerswaal, Tho- len en Sluis krijgen ze een helm met het motto 'Coole kop, helm op'. De gemeenten betalen de hel men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30