4 TO©S PZC 1 Afwijkende uitspraak in zaak coffeeshops 2 IN HET NIEUWS COLOFON SYRISCHE VLUCHTELINGEN Miljoenen Syriërs zijn op de vlucht. „Een exodus dreigt. En wat doet Nederland?" Maak iemand abonnee! Xtc-verdenking na explosie in Woensdrecht on&erzoek: vaak poep in vlees PAUL KUSTERS toosenhenk.nl CQ tholen@pzc.nl AMSTERDAM - Haar diepe zucht verslaat de ruis op de telefoonlijn moeiteloos. Fatma Özgümüs, di recteur van de koepel Vluchtelin genorganisaties Nederland, kan het niet bevatten. „In Syrië is een volksverhuizing aan de gang. Er dreigt een ware exodus. En waar hebben we het in Nederland over?" Over dertig Syrische studenten die hier een jaartje mogen stude ren omdat dat in het eigen ver scheurde land niet lukt. Over de vraag of Nederland het Zweedse voorbeeld moet volgen om Syri sche vluchtelingen die al in het land zijn, een permanente ver blijfsstatus te geven. En over de vraag hoeveel Syriërs Nederland kan én wil opvangen. Staatssecre- Er is een volksverhuizing aan de gang; en waarover praten we in Nederland? Gezamenlijke aanpak door Europese Unie zal er ook deze keer niet komen taris Teeven sprak van 250 extra opvangplaatsen, de SP denkt aan 5.000 en de PvdA heeft de wens uitgesproken ruimhartig te zijn zonder aantallen te noemen. Volgens minister Timmermans van Buitenlandse Zaken is de si tuatie in Syrië dusdanig dat hij een ruimere opvang van vluchte lingen in Nederland bespreekbaar acht. Maar hij wil eerst het over leg van volgende week met zijn Europese collega's in het Litouw se Vilnius afwachten. Ozgumus doet geen moeite haar ergernis te verbergen. Ze haalt de jongste cijfers aan van de UNHCR, de vluchtelingenorgani satie van de Verenigde Naties. Twee miljoen Syriërs zijn hun land al ontvlucht, elke dag komen er 5.000 bij. De rekenmachines zullen helemaal op tilt slaan als de in de lucht hangende Ameri kaanse aanval zijn beslag krijgt. „De meeste vluchtelingen verblij ven in buurlanden als Türkije, Jor danië en Libanon. Daar is echt acute noodhulp nodig. We heb ben het over miljoenen vluchtelin gen. Dat probleem los je toch niet op met discussies over de vraag of Nederland nu 4.000, 5.000 of 6.000 vluchtelingen moet opvan gen", zegt Özgümüs. Weer is er die zucht. „Het gaat even niet om Nederland. De hulp moet daar ge boden worden. Als je dan zonodig wil praten, treed dan in overleg met mensen die al twee jaar druk bezig zijn met de opvang van Syri sche vluchtelingen en vraag wel ke hulp gericht nodig is." De vergelijking met Kosovo dringt zich op. Die brandhaard op de Balkan zorgde eind vorige eeuw ook voor een uitdijende vluchtelingenstroom. Ook toen schrok de wereld van de etnische zuiveringen in het voormalige Joe goslavië. Maar ook toen probeer den de landen van de Europese Unie vluchtelingen zo veel moge lijk in de regio en dan vooral in Al banië te houden. En werd er he vig maar vergeefs gediscussieerd over een Europese verdeelsleutel voor de op te vangen vluchtelin gen. Uiteindelijk waaierden de Ko- sovaren uit over heel Europa. Na dat zelfs IJsland zich bereid toon de vluchtelingen op te vangen, zette ook Nederland de deur ver der open. In totaal ving Neder land in 1998 en 1999 zo'n 10.000 Kosovaren op. Het merendeel van hen keerde na het eind van het wapengekletter overigens weer te rug naar eigen land. woensdrecht - De bewoner van een vrijstaande woning in Woens drecht is woensdag ernstig ge wond geraakt door een explosie in zijn huis. De politie vermoedt dat hij voorbereidingen trof om een xtc-laboratorium op te zet ten. Aanleiding voor die verden king zijn aangetroffen chemicali ën die ook gebruikt worden bij het maken van xtc. De zogeheten Landelijke Faciliteit Ontmantelen van de politie is inmiddels bij de woning aan de Bossestraat om dat verder te onderzoeken. De bewo ner is met ernstige brandwonden overgebracht naar een brandwon dencentrum in Rotterdam. Het Openbaar Ministerie (OM) reageerde verrast en kondigde di rect hoger beroep aan. De politie rechter verklaarde het OM woens dag niet-ontvankelijk in de vervol ging van de 14 verdachten. Hij overweegt dat hij niet in staat is om het Nederlandse coffeeshopbe- leid uit te leggen. Deskundigen zijn het volgens hem niet eens of verkoop aan buitenlanders verbo den mag worden. Hij is van oor deel dat geen strafrechtelijk maar een gemeentelijk belang wordt ge diend bij vervolging van de ver dachten. „En dat is niet waarvoor het strafrecht is bedoeld." Voorzitter Marc Josemans van de Vereniging van Officiële Coffee shops Maastricht reageerde ver heugd. De uitspraak vormt voor de coffeeshophouders in Maas tricht echter geen aanleiding om weer wiet aan buitenlanders te gaan verkopen, zei hij. WAT BEN OPHEF. SBWOON WAT WC SPRAY IN t>E KOBKAST SPUITEN EN JE MERKT ER NIKS MEER VAN... ■K Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 www.pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Md|m^gJalesieg|o^uid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. U ontvangt een toegangscode voor de E-paper. De krant wordt niet meer nabezorgd. U ontvangt restitutie. Vragen? Wijziging van uw adresgege vens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 u) Toets 2: informatie over uw abonnement of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale pro ducten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl 'Hulp in plaats door Hans Goossen Fatma Özgümüs Hoogleraar Peter Bursens (L) www.pzc.nl/abonneewerftabonnee En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-" De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee "Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. MAASTRICHT - Een politierechter in Maastricht heeft woensdag voor verwarring gezorgd door een afwij kende uitspraak over verkoop aan buitenlanders door Maastrichtse coffeeshops. De rechter gaf geen straf aan zes coffeeshophouders en acht personeelsleden terwijl dezelf de rechtbank eerder wel boetes op legde in een vergelijkbare zaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2