I I VERDIEPING 9 t Snel nog even een broodje. Mo- na Keijzer verontschuldigt zich bij binnenkomst: „Nog geen tijd voor gehad." Het is twee uur 's middags op een zonnige dag tijdens het zomer reces. Locatie: een kamertje in de enorme Justitie-vleugel. Dat deel van het Tweede Kamergebouw was vroeger van kelder tot zolder CDA-territorium. Nu moet 'Justitie' gedeeld worden met D66, Christenunie, GroenLinks én ambtelijk personeel. Het zomerreces is voorbij. Hoe kijkt u terug op de eerste periode als Kamerlid? „Het werk van volksvertegenwoordiger is geweldig. Maar het tijdsbeslag, het rennen, dat was wel wennen. In de gewone parle mentaire weken gaat het achter elkaar door. Als je kijkt naar de hoeveelheid brie ven die de regering naar de Kamer stuurt; het is echt niet te doen om die allemaal te lezen. Dat krijgt niemand voor elkaar. Als het gaat om de AWBZ of de WMO, mijn portefeuille, probeer ik alles te lezen. Maar er zijn weken dat ik dat zelfs niet red. En dan de mails: tussen de honderd en twee honderd per dag." Die worden allemaal beantwoord „Mensen nemen de moeite je een bericht te sturen en dat wil je beantwoorden. Maar op een gegeven moment dacht ik: dat ga ik niet redden. Dat was na een halfjaar. Dan kwamen er op een volle Kamerdag tussen negen 's ochtends en zeven 's avonds hon derd mails binnen die ik dan allemaal in de trein naar huis wilde beantwoorden." Dan krijg je thuis, van man of kinderen, vast ook te horen dat je die Kamerstukken even moet wegleggen? „Nee, want weet je: tegenwoordig staat al les op je iPad. Ook voor de kinderen geldt dat. Of je nu stukken zit te lezen of een filmpje zit te kijken, dat maakt eigenlijk geen verschil. Zoals van de week, 's avonds; zaten er twee een filmpje te kijken, eentje zat te gamen, de ander een Donald Duckie te lezen en ik zat er tussen, op mijn iPad een documentai re te kijken." Thuis geen problemen dus. Maar hier op het Binnenhof? 'Waar is Mona?', klonk het wel het afgelopen jaar, we zagen u niet zo veel. Was het lastig om als hoogste nieuwe binnen komer, de belofte van het CDA, de Kamer te betreden? „Ik ben daar dus nooit zo mee bezig, met dat soort positiedingetjes. Vorig jaar was ik kandidaat-lijsttrekker, tijdens de verkie zingscampagne was ik nummer 2. Natuur lijk ben je dan in beeld. Als Kamerlid ben je druk met andere dingen: je hebt debat ten die lang niet altijd voor iedereen in Ne derland interessant zijn, je schrijft je in breng, doet werkbezoeken. Logisch dat je dan minder zichtbaar bent dan tijdens cam- pagnetijd. En je bent ook beginnend Ka merlid. Dus in het begin ben je ook bezig met dingen uitvinden. Zoals: waar is hier de..." Nooduitgang? „Nee, die nou net weer niet. Waar zijn hier de vergaderzalen, wat zijn de restauranttij den, dat soort praktische dingen. Je draai vinden op een nieuwe werkplek. En ik ben natuurlijk ook vicefractievoorzitter." Is het niet veel te veel allemaal in je eerste jaar? „Dat vind ik wel meevallen. Ik ben natuur lijk niet van gisteren, ben ook geen 13 meer. Ik loop al heel erg lang mee in de par tij en snap hoe politiek in elkaar steekt. Ben ook lang wethouder geweest, advo caat." Maar de gemeente Purmerend is toch anders dan de Tweede Kamer? „Absoluut. Er is een groot verschil: de media. De camera's zitten voortdurend overal bovenop. Als iemand op lokaal ni veau een vergissing maakt, een foutje maakt, iets onhandigs zegt, is dat niet met een huge. Hier kan dat juist meteen groot zijn." Bent u het type om voorzichtig te formuleren? „Dat was wel even wennen in het begin. Dat als ik iets zeg, dat dan het CDA iets zegt. Voor iemand die het hart op de tong heeft, is dat wennen. Dan ga je beter op je woorden letten. Maar ja, mensen zeggen ook wel eens tegen me: 'Als jij het voorzich tig zegt, is het nog wel vrij helder'." 'Vrij helder' is ook het 'nee' van het CDA tegen nieuwe lastenverzwaringen. Maar de fractie komt tot nu toe niet met een alterna tief. „Daar (wijzend richting de gebouwen van de ministeries) staat een zootje torens. In elke toren zitten ongeveer zesduizend amb tenaren. Er zit een kabinet met een meer derheid in de Tweede Kamer. 79 knappe koppen. Dan zou het toch wel heel bijzon der zijn dat er naar ons gekeken wordt van: 'jongens, hoe moeten we dat nou doen?' Ze hebben allemaal economen in de gelede ren. Kom met goede plannen! In de zorg bijvoorbeeld, maken wij een aantal andere keuzes. Maar dan wordt gezegd: 'jullie bezuinigen in jullie verkiezingsprogramma ook bijna 5,5 miljard op de zorg', en of we even wil len tekenen. Ja, zo werkt het niet, we zijn geen boekhouders. Deze vraag komt heel vaak richting het CDA. Wij zijn met zijn dertienen, de coali tie met bijna tachtig. Dat is de regering, bij hen ligt de verantwoordelijkheid. Moeten wij nou met z'n dertienen de koffer voor Prinsjesdag neer gaan zetten!?" Maar geef eens één voorzet; waar wil het CDA dan op bezuinigen? „Werken moet lonen. Dat stimuleert om aan het werk te gaan. De vut-regeling is af geschaft en er werken opeens weer veel meer 55-plussers." Dus de uitkeringen moeten omlaag? „Dat ga je mij niet horen zeggen." Het gaat nog niet goed met het CDA. „De peilingen zijn niet best. Maar we gaan gewoon door. De verkiezingen zijn nog geen jaar geleden. Ik denk dat het wel even tijd nodig heeft. De slechte peilingen sti muleren om door te gaan." Hoe doet Sybrand Buma het? Wat doet hij goed? „Gewoon. Hij is onze politiek leider. Het is een geweldige fractievoorzitter. Als ik zie hoe hij opereert in debatten, ben ik trots op hem." Vindt u het jammer dat u zelf niet op die plek zit? „Je begint aan die lijsttrekkersverkiezing omdat je die wilt winnen, maar dat is niet het geval. Het is niet anders." De vraag 'waar is Mona'zal na dit najaar niet meer klinken? „Dat zullen we zien. De onderwerpen ko men er aan. De jeugdzorg, de WMO. Uiter aard ben ik ermee bezig, ik schrijf stukken voor de website of de opiniepagina's van kranten. Voorbeeld: je komt straks alleen nog in een verpleeghuis als je zwaar de ment bent. Al die ouderen die in een sta dium daarvoor zitten, die weglopen, het gas open laten staan, de dag en nacht ver wisselen, niet. Dat gaat mensen keihard ra ken. Met echt hele grote drama's. Vergis je niet, het is vreselijk." MONA KEIJZER WOENSDAG 4 SEPTEMBER 2013 i door Niels Klaassen en Laurens Kok „Goed." i Mona Keijzer is 44 jaar, is getrouwd en heeft vijf zoons. De geboren Volendam- se werd politiek actief voor het CDA in llpen- dam. Keijzer werkte eerder als advocaat en media tor. In 1998 werd ze wet houder van de gemeen te Waterland (17.000 in woners;, in 2007 van de gemeente Purmerend (80.000 inwoners). Ze was kandidaat-lijst trekker en verloor de strijd van Sybrand van Haersma Buma. In de Tweede Kamer heeft ze zorg in haar pakket. i foto Martijn Beekman/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9