Zorgen over sfeer Vlissings stadhuis Burgemeesters houden soms ook stand in vuurlinie I I Zwemles 26 ZEELAND KROONAPPEL Koningin Maxima was lovend over de projecten Manteling en Zeeuws Licht. woensdag Men noemt mij wel eens een dieseltje. Ik kom langzaam op gang. Dat was zo op school, dat was het geval bij rijlessen en dat was zo bij zwemles. Vandaar ook dat het mij niet lukte om in dat ene jaar school zwemmen het A-diploma te veroveren. Omdat je nu een maal niet zonder zwemdiplo ma kunt werd ik na dat jaar schoolzwemmen lid van De Waterratten. De zwemvereni ging waarvan mijn vader zali ger nog mede-oprichter was. Toen zwom de club nog in het buitenbad in ons dorp. Een door een zandafgraving ontsta ne plas waarvan een hoek van het ondiepe gedeelte was afge zet omdat daar muskusratten zaten. In mijn tijd vond de zwemclub onderdak in het bad van Huize Assisië, een instelling voor gees telijk gehandicapten. Het water was er extra warm en we wer den meestal verwelkomd door een van de bewoners die altijd in een veel te ruim zittend poli tiepak gekleed was. Bij De Waterratten lukte het EP wel mijn A- en B-diploma te ha len. Watertrappelen of water trappen, rugslag en schoolslag, het zat er allemaal naar beho ren in. Aan borstcrawl deden we toen nog niet. Tarzan, die deed dat wel wanneer hij in noodtempo op een valse krokodil afzwom om hem vervolgens in een houdgreep te nemen. Wij niet, wij konden 'borstcrawl' niet eens uitspreken. En hoewel de schoolslag best een beetje suf is, ik hoefde me nooit te schamen wanneer ik als een oude dame de golfjes van de Westerschelde doorklief de. Iedereen heeft het immers zo geleerd. Tijden veranderen. Zwemles op school bestaat niet meer en nu zaagt de KNZB zelfs aan de poten van de schoolslag. Als het aan de zwembond ligt wordt de borstcrawl de stan daard bij zwemlessen. Wil ik in afzienbare tijd niet als echt ouwe lui versleten wor den, zal ik toch echt de borst crawl moeten leren. Ik schat dat, eer ik die onder de knie heb de schoolslag weer hele maal hip is. Deze bijvangst, summier aange stipt in het maandag gepresenteer de rapport, houdt hen meer bezig dan de vraag of burgemeester René Roep en andere collegele den moeten opstappen. Geen van de voorzitters wil nu al prijsge ven welk standpunt zij innemen als het gaat om de vraag of het rapport persoonlijke gevolgen moet hebben voor collegeleden. Alleen Jan Koopman (PvdA) zegt dat het onvoldoende zwaarwegen de argumenten bevat om de bur gemeester weg te sturen. Maar hij sluit niet uit dat er toch mensen moeten vertrekken als blijkt dat dat nodig is om het ambtelijk ap paraat weer op een lijn te krijgen. Zijn college Sem Stroosnijder (SP) stelt expliciet dat die ver deeldheid van het ambtenarenap- Een burgemeester hoort de bindende factor te zijn, bo ven de partijen te staan. Dat is bij Roep niet het geval. paraat ook de burgemeester is aan te rekenen. „Een burgemeester hoort de bindende factor te zijn, boven de partijen te staan." Vol gens hem is dat bij Roep niet het geval. „Een deel van de ambtena ren is op zijn hand, een deel niet." Rijnco-Jan Suurmond (CDA) geeft ook aan dat hij meer bezig is met de toekomst dan het verle den van Vlissingen. Over de bon netjes zegt hij dat een deel van de declaraties te maken heeft met 'onhandig gedrag'. Maar hij laat ook weten dat Vlissingen een sterk en verbindend leiderschap nodig heeft. Hij zwijgt als ge vraagd wordt of die kwaliteiten te vinden zijn binnen het college. Tobias Meijers (POV) laat door schemeren dat hij vindt dat Vlis singen er niet bij gebaat is als er één man wordt weggestuurd. Vol gens hem moet de vraag gesteld worden of het college gefaald heeft en of het moet verdwijnen. Hij wijst er op dat over een half jaar verkiezingen zijn en dat waar schijnlijk daarna toch een gedeel telijk nieuw college aantreedt. Alex Soplantila (GroenLinks) maakt zich ook zorgen over de be stuurbaarheid van Vlissingen door de verdeeldheid op de werk vloer. Een gemeentelijke herinde ling is volgens hem misschien de manier om weer een goed geolie de ambtelijke machine te krijgen. „Of de gemeente onder curatele te laten stellen zodat rijksambte naren op sleutelposities terechtko men." "T e wint niet zomaar een Kroonappel. Vandaar dat I Maxima het niet bij de prijsuitreiking eerder dit I jaar in Amsterdam liet. Ze reisde gisteren af naar Middelburg, waar ze de medewerkers van Mante ling verraste, winnaar dit jaar van de Kroonappel. Manteling is de stichting die 1700 mantelzorgers en 280 vrijwilligers begeleidt. De koningin liet blijken zich goed te hebben voorbe reid. Tegen een vrouw die al zeven jaar haar demente rende man verzorgt, zei ze dat de eenzaamheid van de mantelzorgers vast groot is. „We zijn inderdaad uit balans", antwoordde de mantelzorgen „Dan is het be langrijk om met lotgenoten te praten en om cursus sen te krijgen bij Manteling." Omdat de vorstin toch in Zeeland was, ging zij ook bij de Stichting Droom in Vlissingen langs, die het project Zeeuws Licht op de kaart zette. Jongeren die een tweede kans nodig hebben, krijgen bij Zeeuws Licht hulp aangeboden. De vrijwilligers, jongeren, be stuurders en professionals spraken met Maxima, ook weer om kennis uit te wisselen. Want wat in Zeeland succesvol is, kan elders ook aanslaan. Vrijwilliger Iman Nounse zat tegenover de koningin en sprak over het maatjesproject van Zeeuws Licht. „Ik ben account manager en stond op een beurs. Daar ontmoette ik Elodie Kooiman, die over Zeeuws Licht vertelde. Ik was er meteen enthousiast over. Johnny is mijn maat je geworden, een jongen die het moeilijk had en die ik nu coach. Ik zie mezelf terug in hem. We zijn vrien den geworden", zei Iman. Maxima gelooft in het pro ject, dat geselecteerd is vanuit het landelijk initiatief Kansen Voor Jongeren van het Oranje Fonds. Zeeuws Licht wil jaarlijks vijftig jongeren begeleiden naar een startkwalificatie met uitzicht op werk. Maar lang niet in alle gevallen hoeft hevige kritiek en afkeuring te leiden tot een gedwongen ver trek van een burgemeester. Zo zat Aleid Wolfsen koud in het Utrechtse zadel (begin 2008), of hij kwam onder vuur te liggen. Net als bij René Roep van Vlissin gen waren er bedenkingen bij zijn declaratiegedrag. Wolfsen greep in toen een lokale krant daarover wilde publiceren. Hij overleefde een motie van wan trouwen. Ook na zijn discutabele optreden rond de Romafamilie Ni- colich en het verwijt dat hij de raad onvoldoende had ingelicht, bleef Wolfsen aan. Volgend jaar loopt zijn ambtstermijn af. Hij heeft bekendgemaakt geen twee de periode meer te ambiëren. Niet de minste kwestie was die in 2009 tegen de Rotterdamse burge meester Ahmed Aboutaleb. Hij overleefde een motie van wan trouwen vanwege fouten van ge meente, justitie en politie tijdens het strandfeest Sunset Grooves in Hoek van Holland. Het feest liep uit de hand en het bevoegd gezag bleek daar achteraf onvoldoende rekening mee te hebben gehou den. Een handjevol agenten kwam tegenover een woedende groep hooligans te staan. De poli tie vuurde waarschuwingsscho ten en gericht op de menigte. Daarbij kwam een 19-jarige jon gen om het leven. Afgelopen juni raakte burgemees ter Ab Meijerman van Veendam in de knel. De aanleiding was een discussie tussen de raad en het college over de bevoegdheden van de werkorganisatie De Kom- panjie. Hem werd ondemocra tisch handelen verweten. Meijer man had daar geen trek in, kon digde zijn vertrek aan, maar trok zijn ontslag in na een gesprek met de commissaris van de ko ning en de fractievoorzitters. Cuido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Emile Calon VLISSINGEN - De arbeidsverhoudin gen in het Vlissingse stadhuis, daar maken de fractievoorzitters zich vooral zorgen over. De onderzoeks commissie naar het declaratiege drag van het college merkte tij dens het horen van ambtenaren dat de verhoudingen erg verstoord zijn. I Burgemeester Harald Bergmann ontvangt Maxima. In gesprek met jongeren van Zeeuws Licht. B3E8HHSSI9FHHHH8 I Elodie Kooiman (Zeeuws Licht) en Johnny. „Trots om naast Maxima te mogen staan." i De Kroonappel is dit jaar voor Manteling. Maxima onder de indruk door Edith Ramakers door Marcel Modde MIDDELBURG - Burgemeesters staan per definitie boven de par tijen en blijven doorgaans in princi piële kwesties buiten de vuurlinie. Want als hun positie ter discussie komt te staan, heeft dat veelal zijn weerslag op het functioneren in het gemeentebestuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 82