Stille revolutie in Vaticaan velt machtige Bertone T BUITENLAND 7 ,€1.399 UW CRUISE BOEKT U BIJ CRUISEWINKEL.NL €2.362 Maleisie en Myanmar nis Volendam laatste woord te geven aan het Congres. Daarmee is ook in Frank rijk de vraag gerezen of het parle ment, dat morgen bijeenkomt, niet over een militair ingrijpen moet beslissen. Hollande vindt voorlopig van niet, en hij wordt daarin gesteund door Jean- Frangois Copé, chef van de recht se oppositie. Volgens de grondwet is het staatshoofd, tevens opperbe velhebber, de enige die beslist over oorlog en vrede. Copé, leider van de UMP van ex-president Ni colas Sarkozy, wil zich aan de let ter van die wet houden. Een ande re 'ex', de socialistische president Francois Mitterrand, weigerde in 1991 echter deelname aan de oor log tegen Irak zonder parlementai re toestemming. Alain Juppé, mi nister onder Sarkozy, vindt dat Hollande ook voor een stemming in het parlement moet kiezen, 'zelfs hoewel de grondwet hem daartoe niet verplicht'. Hollande gaf gisteren wel toe dat Frankrijk niet alleen naar Syrië zal trekken, als het Amerikaanse Congres tegen het voorstel van president Obama stemt. Moordenaar peuter James Bulger is vrij De man die op io-jarige leef tijd de 2-jarige Britse peuter Ja mes Bulger vermoordde, is vrij gelaten. Dat werd gisteren be kend. De nu 31-jarige Jon Vena- bles kwam in 2001 al eens op vrije voeten, maar moest in 2010 terug naar de gevangenis wegens bezit en verspreiding van kinderporno. Venables pleegde de moord in 1993 in Bootle, samen met zijn leef tijdsgenoot Robert Thompson. Ze lokten de peuter mee uit een winkelcentrum en sloegen hem dood met stenen en ijze ren staven. Hun misdaad schok te de bevolking. Toen de twee jongens op hun 18e vrijkwa men, kregen ze een nieuwe identiteit om hen tegen volks woede te beschermen. Volgens justitie blijft Venables onder strenge controle staan. Malala opent bieb met 1,5 miljoen boeken De Pakistaanse activiste Malala Yousafzai heeft gisteren in Bir mingham de grootste openbare bi bliotheek van Europa geopend. Het gebouw is ontworpen door het gerenommeerde architecten bureau Mecanoo uit Delft. Malala zette het laatste van de 1,5 mil joen boeken in de schappen. Moslimbroeders gaan levenslang de cel in Elf Egyptenaren die lid zouden zijn van de Moslimbroederschap, zijn gisteren in Suez door een mi litair tribunaal veroordeeld tot le venslang. Ze zouden vorige maand geweld hebben gepleegd bij betogingen. Ze zijn ook schul dig bevonden aan mishandeling van soldaten in Suez. 'Godin van de jacht' claimt moorden De Mexicaanse politie is op zoek naar degene die beweert twee buschauffeurs te hebben omgebracht uit wraak voor sek sueel misbruik van vrouwen. De beide buschauffeurs, die nachtdiensten reden en voor hetzelfde bedrijf in de noorde lijke stad Ciudad Juarez werk- ten, zijn vorige week doodge schoten. De persoon, die zich zelf'Diana, godin van de jacht" noemt, heeft e-mails naar kran ten gestuurd en berichten op sociale media geplaatst waarin ze de verantwoordelijkheid op eist voor de moorden. De onbe kende verdachte zegt de man nen te hebben omgebracht uit wraak voor seksueel geweld te gen vrouwelijke buspassagiers. „Ikzelf en andere vrouwen heb ben geleden, we kunnen niet stil blijven", luidde de tekst. Bertone werd met zijn bekende, innemende glimlach terzijde ge schoven, maar voelt zich verraden door 'gifslangen en raven', een ver klaring die de paus gisteren scherp leek te veroordelen. Bertone, 'bulldozer' voor zijn vele vijanden, is in alles de tegenpool van de aimabele Argentijnse paus Franciscus. De bijna 79-jarige Itali aan, vertrouwensman van Bene- dictus XVI, maakte van de rege ring van het Vaticaan (Curie) een gesloten bastion met veel oog voor politieke en financiële belan gen, en weinig voor de vele schan dalen binnen de kerk. Die schan dalen werden door dezelfde Berto ne verkeerd ingeschat of gebagatel liseerd. Vorig jaar werd de interne kritiek op zijn aanpak publiek via de ge lekte documenten Vatileaks. Het is geen geheim dat Vatileaks heeft bijgedragen aan het aftre den van paus Benedictus. Boven dien zijn de documenten door zijn opvolger Franciscus goed be studeerd. De vraag was of de Ar gentijn een vuist zou weten te ma ken tegen alle machtsgroepen. Zijn eerste gestes waren symbo lisch: geen uiterlijk vertoon, een paus die als bisschop en niet als kerkprins gezien wil worden, en letterlijk afstand houdt van het Vaticaanse machtsapparaat door het eenvoudige 'hotel' Santa Marta te verkiezen als woonplek boven het luxueuze pauselijk ap partement. Met de vervanging van Bertone door de 'jonge' Italiaan Pietro Pa- rolin (58), die Afrika, Azië en Zuid-Amerika goed kent en te boek staat als een vastbesloten, maar milde diplomaat, slaat Fran ciscus een dubbele slag. Parolin wordt gezien als iemand die de scheuren binnen de Curie kan herstellen en tegelijk Franciscus' 'nieuwe Vaticaan' kan helpen vormgeven; minder centralistisch en samenwerkend met de bis schoppenconferenties. Franciscus gaat ondertussen ge woon verder met zijn onortho doxe manier van doen. Hij twit- tert, maar grijpt ook nog naar de ouderwetse telefoon als hij een ontroerende brief ontvangt. „Hal lo, ik ben Franciscus, zeg maar jij", hebben al heel wat mensen aan de andere kant gehoord. Zijn voorganger liet die brieven beantwoorden door een later in ongenade gevallen butler. Francis cus gelooft heilig in zijn eigen aan pak en wil ook dat op lager ni veau geestelijken zo'n directe band met gelovigen aangaan. De revolutie van Franciscus lijkt zich voort te zetten, maar er zijn nog genoeg harde noten om te kraken. Een van de belangrijkste is de hervorming van de Vaticaan se Bank, waarbinnen dezelfde Ber tone nog een machtige positie heeft. Franciscus wil via een rap port van een door hem benoemde commissie de bezem door het in stituut halen. Nog meer gifslan gen voor Bertone? De paus leek de voormalige 'premier' te waar schuwen toen hij gisteren zei: „Kwaadspreken over anderen staat gelijk aan moord, het ver woest een gemeenschap." Belangrijke taak voor paus Franciscus is nu de hervorming van de Vaticaanse Bank www.crulsewinkel.nl WOENSDAG 4 SEPTEMBER 2013 13 dagen vanaf Vertrek 2014: Incl. drankenkaart t.w.v. S 100 p.p.! 18 dagen vanaf Singapore*. Malacca, Panang, Phuket. Rangoon. Port Blair. Porto Matai. Port Klang, Singapore vertfok 15 februari fri' i vim-hl hmt ft*» I Miami America I Jin- A ait'**'"tfthtu President Hollande (links) verwel komde Ahmed al-Jarba, de politie ke leider van de Syrische rebellen, vorige week in Parijs, foto AFP LONDEN BIRMINGHAM CAIRO MEXICO-STAD door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Het was de stap die werd gezien als ultieme test voor het pausschap van Franciscus en diens 'stille revolutie': het vervangen van de machtige Tarcisio Bertone, de af gelopen zeven jaar 'tweede man' van het Vaticaan en vrijwel evenzo- lang in opspraak. r Fransen te snel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7