Beslissen svp Madeleine alternatief bij uitval fast ferry ZEELAND 27 commentaar 4 vragen over ontslagverlening burgemeester Hoe lang kan een ge meentebestuur op twee gedachten blij ven hinken? In Mid delburg kennelijk eindeloos. Want opnieuw dreigt een be sluit over de toekomst van de schouwburg te verzanden. Het gaat niet meer om nieuw bouw en al helemaal niet meer over een groot theater, maar toch weet Middelburg geen raad met dit dossier. Nu ligt er weliswaar een helder voorstel van B W voor een verbou wing, maar dit college denkt duidelijk ook nog aan een schouwburg op het ZEP-ter- rein. De gemeenteraad schoot dit alternatief eerder af. Zo lig gen de ingrediënten voor een nieuwe impasse gereed. Voor partijen die cultureel of zakelijk bij het theater zijn be trokken, is dit allemaal niet meer te volgen. Middelburg heeft nu in goede en in slechte tijden over de schouwburg kun nen nadenken. Aan de omstan digheden ligt het dus niet. Als er nu niet snel een beslissing valt, is het puur onvermogen. Met enige tegenzin deed gedepu teerde George van Heukelom die toezegging maandag in de com missie economie en mobiliteit. Franqois Babijn van de Partij voor Zeeland had om zo'n onderzoek gevraagd. De aanleiding vormt het tumult dat donderdagavond 22 augustus op het veerplein in Vlissingen ont stond tijdens Sail de Ruyter. Vijf honderd bezoekers stonden te wachten op het fietsvoetveer. Eén van de twee veerboten was echter uitgevallen met een technisch mankement. Omdat de overgeble ven fast ferry per vaart maar een beperkt aantal wachtenden kon meenemen, liepen de wachttij den op. Een aantal reizigers ont stak in woede. De politie moest de boel sussen. Vervoersbedrijf Veolia zette wel bussen in, maar die kwamen volgens wachtende reizigers veel te laat. Rederij Dijkhuizen liet weten dat de Lady Madeleine, die in Middel burg ligt, binnen een uur in Vlis singen had kunnen zijn om de wachtende mensen over te zet ten. Volgens Van Heukelom is het de vraag of de Madeleine aan alle (veiligheids)voorwaarden van de provincie voldoet. WOENSDAG 4 SEPTEMBER 2013 De mantelzorgers over de koningin: „Aardig, betrokken en toegankelijk." Een burgemeester heeft, net als ie dere burger, bij ontslag recht op een vergoeding. De voorwaarden zijn geregeld in de Algemene pen sioenwet politieke ambtsdragers. door Marcel Modde Maakt het verschil of een burge- meester zelf opstapt danwel wordt weggestuurd? Nee. De reden van ontslag is niet re levant. Het maakt dus niet uit of een burgemeester ontslagen is op eigen verzoek, niet wordt herbenoemd danwel dat hij/zij als gevolg van het opzeggen van het vertrouwen is ont slagen. De hoogte van de uitkering bedraagt het eerste jaar 80 procent en daarna 70 procent van het laatst genoten salaris, plus vakantiegeld en eindejaarsuitkering. De maximum duur is sinds 18 september 2012 drie jaar en twee maanden en ein digt in ieder geval bij het bereiken van de leeftijd van 65 jaar. Wanneer wordt voldaan aan de vereisten dat bij ontslag de 55-jarige leeftijd is be reikt en op basis van het loopbaan principe een diensttijd van 10 jaar (in een periode van 12 jaar) kan wor den vastgesteld, is sprake van de zo genaamde verlengde uitkering. Ook deze uitkering eindigt bij het berei ken van de leeftijd van 65 jaar. Hoe zit dat met 'oneervol ont- slag', bijvoorbeeld in het geval van fraude? Eervol of oneervol ontslag is vooral van cruciaal belang voor de verdere carrière van bestuurders. In beide gevallen heeft de bestuurder recht op een ontslaguitkering. 3 Waar ligt de grens tussen 'ge woon' en 'oneervol ontslag'? Volgens het Rechtspositiebesluit burgemeesters wordt iedereen in beginsel eervol ontslag verleend, tenzij 'naar het oordeel van Onze Maxima luistert bij het Zeeuws Licht in Vlissingen naar het gesprek over de samenwerking tussen jongeren en begeleiders, foto's Lex de Meester Maxima bij Manteling Minister zwaarwichtige redenen zich daartegen verzetten'. Tot dus ver zijn er na de Tweede Wereldoor log slechts vier burgemeesters on eervol ontslagen. Dat was allemaal in de jaren negentig, nadat toenma lig minister len Dales de 'integriteit van de overheid' nadrukkelijk op de agenda had gezet. Toenmalig burge meester Taco Seinstra (CDA) van Goes was het eerste slachtoffer van dit aangescherpte beleid. Hij decla reerde ten onrechte 3900 gulden (bijna 1800 euro) en werd in 1992 zonder egards de laan uitgestuurd. Seinstra vocht het besluit aan bij de Centrale Raad van Beroep, maar hij verloor. Door zijn zaak ontstond ju risprudentie over het declaratiege drag van burgemeesters en waar de streep wordt getrokken. Verder wer den de afgelopen jaren ook Wiel Vossen (CDA) van Gulpen en Henk Riem (PvdA) van Brunssum wegens (verdenking van) corruptie en frau de oneervol ontslagen. Burgemees ter Ad van Poppel (CDA) van Berge- ijk moest in 1995 eveneens zonder eervolle vermelding het veld rui men, op verdenking van belangen verstrengeling. In tegenstelling tot MIDDELBURG - De provincie laat on derzoeken of de Lady Madeleine van rederij Dijkhuizen in Vlissingen kan worden ingezet als het fiets- voetveer tussen Vlissingen en Bres- kens uitvalt. Seinstra haalde hij wel zijn gelijk bij de Centrale Raad van Beroep. Vol gens dit hoogste rechtscollege in ambtenarenzaken had minister Hans Dijkstal in het geval van Van Poppel onvoldoende kunnen aanto nen dat er 'zwaarwichtige redenen' waren om af te wijken van de alge mene regel om burgemeesters eer vol te ontslaan. Deze uitspraak noopte de minister tot meer zorg vuldigheid in dit soort kwesties. 4 De gemeenteraad heeft de mo gelijkheid van een motie van wantrouwen en een motie van afkeu ring. Wat is het verschil? Een motie van afkeuring veroordeelt in essentie het gevoerde beleid van de bestuurder. De ernst van de ver woorde kritiek kan een reden zijn voor een ontslagaanvraag, maar dat hoeft dus niet. Een motie van wan trouwen snijdt dieper. Daarmee wordt het vertrouwen in verdere sa menwerking met de bestuurder op gezegd, die dan eigenlijk weinig an ders kan dan opstappen. In beide ge vallen geldt wel dat de motie met een (ruime) meerderheid van stem men moet worden aangenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 65