I 'Dochter Albert' begint nieuw proces over DNA Belgische koning t 6 BUITENLAND 'Russisch bewij's over inzet gifgas door rebellen' Franse president wil militair ingrijpen tegen Syrië, maar oppositie en meeste Fransen sputteren tegen. Bij AutoTrack.nl weet u meteen of de kilometerstand klopt. PARIJS - Niet elke dag publiceert de Franse regering beelden die 'bijzonder gewelddadig zijn, en niet geschikt voor fragiele en jon ge mensen'. Maar dit zijn uitzon derlijke tijden. Op 21 augustus stierven wellicht 1400 Syriers door gifgas. Luttele dagen later verklaarde president Franqois Hollande dat hij bereid was 'de daders te straffen'. Probleem: de meeste Fransen zijn tegen militair ingrijpen in Syrië, en de politieke kaste is tot op het bot verdeeld. De videobeelden op de website van het ministerie van Defensie gingen vergezeld van een notitie afkomstig van de in lichtingendiensten DGSE en DRM. Het lijdt geen twijfel, aldus het document van negen pagi na's, dat het regime van Bashar al-Assad verantwoordelijk was voor de aanval met gifgas. Frankrijk, het eerste land waarte gen gifgas op grote schaal werd ge bruikt, bewaart pijnlijke herinne ringen aan het wapen. In 1915 be taalden zesduizend Franse solda ten met hun leven voor een Duit se gasaanval, die de inleiding vormde tot het massale gebruik van gas gedurende de Eerste We reldoorlog. De afkeer van dit wapen is univer seel onder slachtoffers. Zelfs Adolf Hitier, een van hen, weiger de in de Tweede Wereldoorlog gif gas op het slagveld te gebruiken. In Iran, dat door het Irak van Sad dam Hussein 'vergast' werd, laak te ex-president Ali Rafsanjani de Syrische dictator, die geldt als zijn bondgenoot. Maar de afkeer van het wapen rechtvaardigt voor veel Fransen niet automatisch een militair in grijpen. Zo'n interventie kan in hun ogen slechts de positie ver- MOSKOU - Rusland beschikt over bewijzen dat rebellen achter de gifgas aanval op 21 augustus zit ten. Volgens de Syrische ambassa deur in Moskou, Riad Haddad, heeft het Kremlin foto's en ander materiaal laten zien die de plaats en het tijdstip van de lancering van gifgas aantonen. Alles wijst er volgens Haddad op dat de rebel len en niet regeringstroepen het gifgas verspreidden. De VS en Frankrijk menen dat al-Assad de schuldige is. Een regeringsdeskundige die be trokken is bij Syrisch onderzoek naar het vermeend gebruik van chemische wapens in een voor stadje van Aleppo, is volgens de oppositie overgelopen. De man, Abdeltawwab Shahrour, was be trokken bij het officiële onder zoek naar massaslachtingen in Khan al-Assal in maart. Daarbij ge bruikten de rebellen chemische wapens, zegt de regering. De re bellen beschuldigen het regime juist. Shahrour zou hun stand punt nu ondersteunen. sterken van extremistische rebel len. Dat is het cruciale verschil met de Franse interventie in Mali, die ge richt was tegen de jihadisten. Be gin dit jaar had een Frans expedi- tieleger een maand nodig om An- ser Dine en enkele kleinere islami tische organisaties uit te roken. Er was nog een verschil: de inter ventie in Mali had de zegen van de Verenigde Naties. Dat is uitge- sloten in het geval van Syrië, want Syriës bondgenoot Rusland is lid van de Veiligheidsraad. Ster ker: sinds zijn 'oorlogsverklaring' op 27 augustus heeft Hollande de internationale steun voor een ge wapend ingrijpen zien verschrom pelen. In Groot-Brittannië stemde het Lagerhuis vorige week 'tegen', en de Amerikaanse president Barack Obama besloot vervolgens het laa Co rij! mt nie mc vo< da, Fra se 1 is 1 vel Boël had de zaak in juni aange spannen om te bewijzen dat zij de dochter is van Albert. Zij vroeg onder meer om het DNA-materi- aal van de huidige koning Filip en prinses Astrid, haar mogelijke halfbroer en -zus. Nu Albert is af getreden als koning van België vervalt zijn onschendbaarheid en is hij te dagvaarden. Dus hoeft Boël niet langer het DNA op te vragen van Filip en Astrid, ver klaarde haar advocaat gisteren. Volgende week is een nieuwe zit ting met de nieuwe aanklacht ge richt tegen koning Albert. De zaak rond de vermeende doch ter van Albert staat in België vol- lop in de belangstelling. Zo werd gisteravond het eerste deel van een documentaire uitgezonden waarin Boëls moeder, barones Sy- bille de Selys de Longchamps, een boekje opendoet over haar verhou ding met Albert. Eerder deze zomer sprak de moe der van Delphine Boël met de krant De Standaard voor het eerst over haar jarenlange relatie met De papieren voor de scheiding waren zelfs reeds opgesteld Albert en over hun dochter. Dat Albert Delphine nooit erkend heeft als dochter, is een teleurstel ling. „Temeer omdat het onnodig en wreed is, op een moment dat toch iedereen op de hoogte is." Rond de jaren '70 had de toenma lige prins Albert een ongeveer tien jaar durende relatie met De Selys. Albert en prinses Paola woonden toen op verschillende verdiepingen in Belvédère. Er was sprake van dat de prins en de prin ses zouden scheiden. „De papieren waren zelfs reeds opgesteld", aldus De Selys. In het kranteninterview onthulde ze al dat zij het niet over haar hart ver kreeg omwille van de kinderen van prinsenpaar. Sybille de Selys verbrak de relatie en verhuisde naar Groot-Brittan nië. Inmiddels woont ze weer in België. Op AutoTrack.nl checken we alle auto's op onlogische kilometerstanden. Zo weet u zeker of de kilometerstand klopt of niet. Alles gecheckt, wel zo relaxed. O AutoTrack.nl Hollande gaat voor I door onze correspondent Cees van Zweeden BRUSSEL - Er komt een nieuw pro ces over het DNA van de onlangs afgetreden Belgische koning Albert II. Delphine Boël, de vrouw die er kend wil worden als de wettelijke dochter van Albert, heeft haar claim veranderd en zal een nieuw proces beginnen, zo bleek gisteren na een zitting bij de rechtbank in Brussel. Sybille de Selys de Longchamps

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6