ZATERDAG DERDE KLASSE A Arnemuiden FC Axel FC AXEL DFS Domburg Heinkenszand MZC'11 Oostkapelle Nieuwdorp Nieuwland De Noormannen VCK r v. \T fltnemuiaen De doelpunten van Marinus Baas moet Arnemuiden al een tijd missen. Ook dit seizoen wordt de spits getergd door een blessure. Hij fungeert voorlopig als leider van het eerste team. foto Izaak Verkeste -t Voetbalvereniging WOENSDAG 4 SEPTEMBER 2013 De degradatie uit de tweede klasse is als een mokerslag aangekomen in Arnemuiden. Toch gaat de nieuwe trainer Carlos de Jonge vol vertrouwen het nieuwe seizoen in. „Ikzelf wilde heel graag. Voor Arnemuiden gold precies hetzelfde. De club heeft volop potentie. Het is mijn taak om dit in goede banen te leiden", zegt de oefenmeester. De Jonge beseft dat zijn team één van de te kloppen ploegen is. „We kunnen onze borst natmaken. Maar daar lopen we niet voor weg. Er staat een jonge groep die veel in zijn mars heeft. Een belangrijke doelstelling is om plezier te koppelen aan goede prestaties. Bovenin meedraaien is een must. Dat zijn we aan onze stand verplicht. Ik zeg wel eens: als je het maximale wil, moet je het onmogelijke eisen." Jack Blijlevens is één van de acht trainers in de derde klasse A van het zaterdagvoetbal die als nieuweling voor de groep staat. Zijn taak is om de samensmelting van de selecties van Axel en AZW gestalte te geven. De groep van 25 spelers is inmiddels teruggebracht tot een man of achttien. Met opvallend genoeg vier A-junioren erin. „Een aangename verrassing", zegt Blijlevens daarover. Hij ziet FC Axel als een club met enorm veel potentie. „De organisatie zit prima in elkaar, maar het heeft zijn tijd nodig. Natuurlijk wordt er best veel van ons verwacht, maar ik zie ons niet als een favoriet. Het loopt tot dusverre aardig, maar ik denk dat de bovenste zes tot zeven ploegen aan elkaar gewaagd zijn. Normaal gesproken maken wij ook deel uit van die groep." Na de degradatie uit de tweede klasse in het seizoen 2011 - 2012 en een moeizaam jaar een niveau lager heeft DFS de bakens verzet. Met de nieuwe trainer Ben van den Bos - woonachtig in Burgh- Haamstede en voorheen jarenlang actief in het Rotterdamse jeugdvoetbal - en diens assistent Jerry Monkou bouwt de club aan een nieuwe toekomst. Kern van die aanpak is het inpassen van jeugd, waarbij ook drie jonge jongens van buitenaf zijn aangetrok ken. Monkou heeft er hoge verwachtingen van. „Er heeft een duidelijke kwaliteitsimpuls plaatsgevonden. Ook de beleving van de groep is groot. Daarnaast toont de club zich ambitieus. De randvoorwaarden zijn uitstekend ingevuld. Onze taak is nu om er binnen de lijnen iets moois van te maken." Eddie Kiesenberg begint aan zijn eerste seizoen bij Domburg. Zijn nieuwe ploeg stelde vorig seizoen in de laatste wedstrijd tegen Spui (3-1-zege) lijfsbehoud veilig. De Zierikzeeënaar rekent ditmaal op een minder stroef seizoen, waarin handhaving het doel is. „Er staat een mooie mix van jonge gasten, twintigers en dertigplussers. We willen wat jeugd inpassen, terwijl de komst van iemand als Besar Xhoxhaj ons een impuls zou moeten geven. Ik denk dat we stappen vooruit kunnen zetten", stelt Kiesenberg. Tegelijkertijd verwacht de oefenmeester dat veel ploegen aan elkaar gewaagd zullen zijn. „Maar de groep is gretig en positief. Als iedereen hard voor elkaar werkt en doet wat hij moet doen, zie ik het nieuwe seizoen met behoorlijk veel vertrouwen tegemoet." Heinkenszand likte zijn wonden na een rampzalig seizoen in de tweede klasse, waarin de ploeg kansloos degradeerde met zes punten uit 26 duels. Toch trof de nieuwe trainer Jos van Belzen geen totaal ontredderd team aan. „De knop was al vrij snel omgezet, ledereen kijkt weer vooruit", zegt Van Belzen. Hoewel vier spelers zijn vertrokken, ziet de oefenmeester volop perspectieven. „Andere spelers en talentvolle jongeren krijgen nu de mogelijkheid om door te breken. En dat zie ik wel zitten. Ik beschik over een gewillige en leuke groep. Het is een mooie klus om het team weer op te bouwen." Van Belzen laat zich niet vastpinnen.op een klassering. „Maar ik verwacht wel dat we over de kwaliteiten beschikken om fatsoenlijk mee te doen. Met misschien een periodeti- tel." MZC'11 beleefde vorig jaar een goede eerste seizoenshelft, maar na de winterstop kwam er de klad in. De precieze oorzaken van die terugval zijn volgens trainer Adriaan Nieuwenhuijse moeilijk aan te wijzen. „We scoorden op een gegeven moment moeilijk, ook al begonnen we altijd goed aan de wedstrijden. En dan raakt het vertrouwen op een gegeven moment zoek", zegt de oefenmeester. Nieuwenhuijse kijkt terug op een redelijke voorbereiding. De selectie is grotendeels overeind gebleven en de basis werd met de komst van Corné Schilperoort (ex-Kloetinge) en de toevoeging van drie jeugdspelers aan de selectie nog breder. „Ik ben dan ook best optimistisch. Ik verwacht een interessant seizoen waarin de bovenste zes, zeven ploegen heel erg aan elkaar gewaagd zullen zijn." Hoewel de tweede klasse vorig seizoen te hoog gegrepen was voor Oostkapelle, rekent trainer Harro Hazelaar een niveau lager allerminst op een rustig seizoen. Hij noemt mededegradanten als streekgenoot Arnemuiden en VCK niet de minste ploegen. Bovendien staan er Walcherse derby's tegen VCK, Veere, Domburg, De Noormannen, Walcheren en Nieuwland op het programma. „De rivaliteit is enorm. Als je om de prijzen wilt meedoen, moet je vol aan de bak", is de verwachting van de oefenmeester. Hij acht zijn ploeg in staat om minimaal mee te doen in het linkerrijtje. De ploeg is grotendeels intact gebleven. „Als we er in slagen om de boel voetballend goed neer te zetten en dit weten te koppelen aan veel spelplezier, zijn we al een heel eind op de goede weg." Nieuwdorp miste in de nacompetitie promotie naar de tweede klasse. Niet veel mensen in het Zuid-Bevelandse dorp lagen daar wakker van, omdat de ploeg in hun visie een te smalle basis had. „Maar dat neemt niet weg dat je op sportief vlak altijd het hoogste moet nastreven. Wellicht was de tweede klasse iets te hoog gegrepen, maar het was toch mooi geweest om erin te spelen", vindt trainer Thomas de Ridder. De nog maar 26-jarige inwoner van Kortgene is nieuw bij Nieuwdorp. Hij spreekt over een enthousiaste en jonge groep die over aardig wat talent beschikt. Het is volgens hem realistisch om te veronderstellen dat Nieuwdorp ook dit seizoen zal meedoen om de bovenste plaatsen. „Dat is in elk geval de doelstelling. Met wellicht de winst van een periodetitel." Nieuwland sloot het vorige seizoen af met een vijfde plaats. Een topprestatie voor de kleine vereniging uit Nieuw- en Sint Joosland, vindt trainer Huib Meerman. Hij roemt de kracht van het collectief. „Dat is waar we het in belangrijke mate van moeten hebben. Het zat vorig jaar ook niet tegen qua blessures en schorsingen. En dat moest eigenlijk ook wel, want net als nu was onze basis smal. Maar als we compleet staan, kunnen we een aardige ploeg neerzetten." Het team is intact gebleven. Meerman hoopt dat enkele jongelingen kunnen aanpikken. Hij kijkt uit naar de vele Walcherse derby's. „Met veel publiek en veel strijd. Een goede start is net als vorig seizoen cruciaal. Want als je goed vertrokken bent, geeft dat vertrouwen en moraal." De Noormannen moest vorig seizoen alle zeilen bijzetten om degradatie te ontlopen. „De klad kwam erin. Het vertrouwen was zoek", stelt trainer Ad Poortvliet vast. Zijn belangrijkste taak is om in zijn eerste seizoen bij de ploeg uit Westkapelle het vertrouwen terug te laten keren. „Als dat lukt, zijn we aardig op weg. En het streyen is om uit de onderste regionen weg te blijven. Ik ben daar niet pessimistisch over. Er staat een positieve en gedreven groep." Net als veel collega's kijkt Poortvliet uit naar de Walcherse derby's. Daarbij komt hij niet alleen zijn oude ploeg Arnemuiden tegen, maar ook zijn oud-ploeggenoten Huib Meerman (trainer Nieuwland) en Jos van Belzen (trainer Heinkenszand) uit het vissersdorp. „Dat worden heel speciaal wedstrijden." Mare de Kunder begint bij Spui aan zijn vierde seizoen als trainer, foto Willem Mieras Voetbal Combinatie Koudakarke Edwin Kriens heeft DFS ingeruild voor VCK. De oefenmeester uit Renesse is ambitieus en wil met de Walcherse ploeg, die het voorbije seizoen ondanks 33 punten degradeerde, in de top meedoen „We moeten minimaal voor een periodetitel gaan", vindt Kriens. „Dat zijn we wel aan onze stand verplicht. De grote vraag is natuurlijk hoe de spelers het allemaal gaan oppikken. Ik ben iemand die aanvallend voetbal wil spelen, met veel druk naar voren. Het is een ietwat andere speelwijze dan vorig seizoen, dus het zal even wennen zijn. Het bestuur heeft niks geëist. Er moet niks, maar iedereen wil natuurlijk het hoogst haalbare. Die derde klasse is een bijzonder leuke klasse, met ploegen als Arnemuiden, Nieuwdorp, DFS, Oostkapelle en FC Axel. Prachtig." Spui handhaafde zich vorig seizoen met de hakken over de sloot. Indien de ploeg daar dit seizoen wederom in slaagt, is trainer Mare de Kunder een tevreden mens. Door de toegenomen concurrentie voorziet hij een zwaar seizoen. „Dat is bij Spui in de derde klasse altijd al het geval. Aan de andere kant, we spelen als heel klein clubje toch maar mooi tegen het nieuwe FC Axel, Oostkapelle en Arnemuiden. Dat is al een prestatie op zich", vindt De Kunder. Hoewel Spui er in de breedte sterker op is geworden, zal de ploeg het vooral van zijn werklust en inzet moeten hebben. Op eigen veld kan de ploeg doorgaans altijd iets extra's. „Dat bleek vorig jaar bijvoor beeld toen we gelijkspeelden tegen de latere kampioen De Meeuwen en de nummer twee Nieuwdorp."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57