3 wel geholpen. We zijn nu twee keer op rij gepromoveerd en dat is een prachtig resultaat." Hij heeft een mooie mix tot zijn be schikking, met slechts drie dertigers. „Daarna gaat het qua leeftijden meteen heel snel omlaag", zegt Cépèro, die daar na benadrukt dat zijn goede vriend Ri- nus Davidse ook een belangrijke rol speelt. „Hij is mijn rechterhand, Rinus ken ik al honderdvitftig jaar. Zonder hem zou het een stuk minder leuk zijn. Zijn zoon Jesper speelt ook bij ons in het eer ste." MZVC is een kleine zaterdagclub die zich nu ineens in de tweede klasse te rugvindt. „Het bestuur en de vereni ging moeten nog heel erg wennen aan de nieuwe status", weet Cépèro. „Dat merk je aan alles. Ik denk dat de ploeg nu wel redelijk snapt wat er aan de hand is en ook doorgegroeid is. Maar voor een kleine club als MZVC is het best lastig. We hebben maar drie senio ren- en zeven jeugdteams, dus ik gok zo rond de tweehonderd leden. Dat is niet zo heel veel. We leven naast grote buurman Zeelandia Middelburg, maar dat vindt niemand erg." Hij geniet als hij op het veld staat en gooit ook geregeld wat humor in zijn groep. Toch zit er ook wel één groot nadeel aan het trai ner zijn. „Dat is dat ik mijn zoon op za terdag niet kan zien spelen met Zeelan dia Middelburg Ai. Dat mis ik nu helaas al ruim twee jaar. Het voordeel is wel dat we op zondag tijd voor elkaar heb ben. Al wil ik ook wel eens bij Zeelan dia Middelburg gaan kijken als ze thuis- spelen. Ik heb nog altijd een groen-wit hart, ken nog altijd heel veel mensen bij die club, waarvan er sommigen zijn die het moeilijk vinden om mij gedag te zeggen." Die laatste zin vraagt om meer uitleg. „Mijn overgang van Zeelandia Middel burg 2 naar MZVC deed wat stof op waaien. Emotie wint het soms van ra tio. De verhoudingen tussen bepaalde geledingen van beide clubs zijn nog steeds een beetje verstoord. Dat is jam mer, een beetje kortzichtig en zeker niet constructief. Sommige mensen die me destijds op de schouder stonden te slaan omdat het zo lekker ging met het tweede, draaien nu hun hoofd om als ze me zien. Die praten niet meer tegen me. Gelukkig is het maar een klein groepje. Ik maak me er niet druk om, maar vind het wel jammer. Aan de an dere kant vind ik het fascinerend om te zien dat de volledige sociale context van sommige mensen gevormd wordt door een amateurvoetbalclub. Het is maar voetbal hoor", denk ik dan. Misschien kijken ze nu iets anders te gen hem aan, al interesseert hem dat ei genlijk weinig. „Dat ik deze zomer tot Trainer van het Jaar werd gekozen vond ik prachtig. Daar was ik trots op, daar werd ik blij van. Het ligt nu achter me. Resultaten uit het verleden bieden ook geen garantie voor de toekomst. We staan nu voor de start van een nieuw seizoen en als wij ons handhaven, is dat denk ik een grotere prestatie dan pro moveren naar de tweede klasse. Dit is echt een moeilijke klasse. Kijk alleen al naar wie eruit zijn gevallen: VCK, Arne- muiden, Oostkapelle; niet de minste clubs. Ook daarom weet ik: het zal dit seizoen niet makkelijk worden. Maar wij gaan met MZVC wel weer een hoop plezier hebben. Want dat vind ik ook heel belangrijk." Barry van der Hooft ik er bewust mee gestopt. Ik vond dat hij zich bij andere trainers moest ont wikkelen." In delente van 2009 wordt hij benaderd door Roy Hendriksen, op dat moment hoofdtrainer van de Mid delburgse club. „Of ik trainer van het tweede van Zeelandia Middelburg wil de worden... Ik had er nooit over nage dacht. Doe dat dan maar eens, zei Roy. Ik ben eraan begonnen, maar het twee de trainde vanwege het grote aantal stu denten alleen op vrijdagavond. Van te voren dacht ik: dat tast wel even de kwa liteit van leven aan. Mijn vrouw werkt ook in het onderwijs, we hebben alle bei een drukke baan. Op vrijdag is het thuis komen, aan tafel gaan zitten met een goed glas wijn en dan met z'n twee tjes lekker de week doornemen en het weekend starten. Die vrijdag zou nu in het teken gaan staan van trainen. Er zou dus nogal wat veranderen. Mijn vrouw benadrukte echter wel dat ik het moest doen als ik dat graag wilde. Het was een uitdaging. En je moet het eerst beleven voordat je een oordeel kunt vel len. Achteraf gezien is het hartstikke goed bevallen. Met het tweede haalden we twee keer de nacompetitie. In 2011 werd ik gevraagd om trainer van MZVC te worden." dige tijd en maatschappij." Wat hij onder meer heeft geleerd is hoe hij een voetbalprobleem in een wed strijd moet vertalen naar een training. „Dat vind ik wel heel waardevol. Zoals je nog veel meer zaken meekrijgt waar je echt iets aan hebt. Dat zet je ook aan het denken. In voetbaltechnisch op zicht heb ik er veel van geleerd. Niet hoe ik met een groep moet omgaan. Maar het is hoe ik het heb ervaren, hè. Toch vind ik dat de opleiding nog ster ker gemaakt kan worden als ze bij de KNVB en het Cios daar meer aandacht aan besteden. Een beetje vernieuwen kan geen kwaad." Toeval of niet: tijdens zijn twee cursus jaren is Stéphane Cépèro bijzonder suc cesvol met MZVC. „Maar dat heeft niets met de cursus te maken", zegt de trainer stellig. „In mijn eerste seizoen was ik met TC3 bezig, maar had ik wel de bagage van de eerdere cursus. Ik kreeg wel heel snel door welke oefen vormen en problemen je in een trai ning kon leggen. Veel jongens bij MZVC gingen daardoor voor het eerst echt teamtactisch trainen. Met een in greep, een stop, enzovoort. Dat heeft Stéphane Cépèro heeft in het verle den al wat trainerscursussen ge volgd maar die papiertjes zijn niets meer waard. Na de zomer van 2011 begint hij daarom aan de cursus Trainer/Coach 3. Als dat diploma bin nen is plakt hij Trainer/ Coach 2 onder leiding van Diederik Hiensch en Arie van der Zouwen er meteen achteraan. Hoe heeft hij het ervaren? Het blijft even stil. Dan zegt hij: „In de cursus zelf wordt geen enkele differentiatie toegepast. Dat vind ik zo vreemd. Ieder een moet alles doen wat aangeboden wordt. Vooral bij TC2 komt er meer bij kijken. Dan moet je ook voetbaltech nisch gezien veel meer kunnen. Daar heb ik veel van geleerd." „De frontale, directieve manier van les geven tijdens de andere modules is ech ter niet meer van deze tijd. Leren van en met elkaar, het benutten van experti se van individuele deelnemers en het uitwisselen van ervaringen en kennis zou mijns inziens meer aansluiten bij de leerprocessen van mensen in de hui- WOENSDAG 4 SEPTEMBER 2013 is net een schoolklas'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43