Suzuki-fruitvlieg teistert fruitteler vlak voor oogst Forse strafeisen Quote-bende HULP BIJ ZELFDODING 4 BINNENLAND 'Moek' Heringa is vredig ingeslapen met de hulp van haar zoon. Hij staat daar nu voor terecht. si Het beestje is dit jaar voor het eerst op tien locaties in Neder land gesignaleerd, zo blijkt uit on derzoek van PPO (Praktijkonder zoek Want en Omgeving) in Rand wijk, onderdeel van Wageningen UR. Woordvoerder Erik Toussaint wil geen exacte locaties noemen, maar zegt dat ook in de Betuwe en regio Rivierenland, verant woordelijk voor een groot deel van de Nederlandse fruitteelt, de vliegjes massaal aanwezig zijn. Vorig jaar is de Drosophila suzukii zoals hij officieel heet, voor het eerst in Nederland gesignaleerd. De vlieg is schadelijk, omdat de vrouwtjes in staat zijn hun eieren te leggen in diverse rijpende fruit gewassen. Vervolgens verrotten de vruchten door de larven. In Noord-Amerika en Zuid-Europa heeft de vlieg al tot een miljoe- nenschade geleid. De situatie verslechtert per maand, aldus de onderzoekers. Op ongeveer tachtig locaties staan sinds enkele maanden vallen. Tot medio augustus was daarin geen enkele vlieg gevangen, maar in de afgelopen weken zijn er op tien plaatsen meerdere aangetroffen. Koploper was een val met 450 exemplaren in een kersenboom gaard in de Betuwe. Toussaint: „We weten niet hoe ze hier beland zijn. Ze zijn nauwe lijks waarneembaar en verschil len amper van de gewone fruit vlieg. Ze hebben alleen een zwart vlekje. Het enige wat we kunnen doen is voor goede bedrijfshygië- ne zorgen. Voer geen fruit van el ders aan, laat geen overrijp fruit hangen en voer dagelijks afval af of vernietig het direct. Er is nog geen effectief gewasbeschermings middel beschikbaar." De Nederlandse Fruittelers Orga nisatie (NFO) heeft in maart een verzoek ingediend bij het ministe rie van Economische Zaken voor de vrijstelling voor een effectief middel dat ook inzetbaar is in de biologische landbouw. Dit mid del wordt in veel Europese landen al gebruikt tegen de Suzuki-vlieg. Tot augustus waren vallen op tachtig locaties leeg, nu zijn op tien plaatsen suzuki-vliegen aangetroffen 3 2 SPECIAL PLUS Tegen drie van de vijftien ver meende leden van de zogehe ten Quote 500-bende heeft het Openbaar Ministerie (OM) gis teren zes jaar cel geëist. Ze worden ervan verdacht tal van inbraken te hebben ge pleegd in villa's van Nederlan ders die op de Quote-lijst van 500 rijksten voor komen. Te gen de andere leden eiste justi tie straffen variërend van zes maanden tot vijfjaar gevangenis straf. De moeder van drie hoofd verdachten, de 61-jarige 'tante Cor", moet als het aan het OM ligt anderhalfjaar de cel in. Haar wo ning was volgens de officier van justitie de uitvalsbasis van de groep 'keiharde criminelen' die voor kapitalen aan spullen zou den hebben ontvreemd. Mogelijk meer vluchtelingen uit Syrië Het kabinet gaat opnieuw kijken naar de opname van Syrische vluchtelingen in Nederland. Mi nister Frans Timmermans gaf gis teren in een debat aan dat de 'si tuatie veranderd is'. Pas over een week wordt hierover meer duide lijk. Tot dusver is besloten dat dit jaar vijftig Syriërs naar Nederland kunnen komen en volgend jaar tweehonderd. ei Zv scl on bo ee na cr; ku ge eten Maria 'Moek' Heringa op 99-jarige leeftijd maar niet zo goed gesmaakt. Dan had haar 71-jarige stiefzoon Albert Heringa uit Bennekom gisteren niet voor de rechter gestaan. Want toen ze in 2008 aangaf dat ze een einde wilde maken aan haar leven, kreeg ze eerst advies van een con sulent van de Nederlandse vereni ging voor een vrijwillig levensein de (NWE) om te stoppen met eten en drinken. Dan zou ze na verloop van tijd vanzelf sterven en zou er geen haan naar gekraaid hebben. Maar dat versterven zat er voor haar niet in, zei ze tegen de consu lent en haar zoon. „Ik vind het eten nog veel te lekker, ik hou te veel van lekkere dingen. Maar dat wil niet zeggen dat ik niet dood wil." Albert Heringa hielp in juni 2008 zijn moeder aan haar einde. Pas nadat in 2010 in de documentaire De laatste wens van Moek het ver haal naar buiten kwam, besloot het Openbaar Ministerie (OM) tot vervolging over te gaan. Moek Heringa had er geen ver trouwen in dat artsen haar zou den willen helpen, omdat ze niet terminaal ziek was. Ze was vrij wel blind en kreeg steeds meer last van haar nieren en hart. „Ik wil niet meer, ik ben klaar. Ik wil per se geen 100 worden", liet ze meermalen weten. Het laatste duwtje kwam door een massale bomenkap: er kwa men geen eekhoorntjes meer bij haar op bezoek. Ze overleed nadat ze op een avond in bijzijn van haar zoon zo'n 130 pillen (zelf op gespaarde oxazepam en door haar zoon ooit uit Afrika meegebrach te anti-malariapillen) slikte. Met hulp van enkele glaasjes Martini. „Want dat vind ik lekker", gaf ze van de rechtbank. Zo'n 250 leden van de NWE betuigden zo hun steun aan Heringa. Advocaat Wil lem Anker was erdoor geraakt: „Ik neem het woord uniek niet vaak in de mond, maar dit heb ik nog nooit meegemaakt. Heel bijzon der, ik kom wel eens vaker met verdachten bij rechtbanken aan waar veel mensen ons op staan te wachten. Meestal zijn die mensen dan woedend, nu werd er geap plaudisseerd." Albert Heringa keek goed terug op de eerste zittingsdag: „Het doet goed om van getuige-deskun- digen dingen te horen die zo goed passen bij mijn gevoel van des tijds. En de steun van zoveel men sen, dat geeft hoop." De Bennekommer raakte geëmoti oneerd toen hij steun kreeg van deskundige Frederique Defesche, schrijfster van het boek Voltooid Leven. Zij zei onder meer dat zelf doding niet altijd als een nood- Ik begrijp hoe het gegaan is, maar ik hecht wel aan de inbreng van een arts in zo'n proces zelf aan op beelden die van die laatste avond gemaakt zijn. Toen dat op tv vertoond werd, stelde het OM een onderzoek in. Vooral omdat er geen arts betrokken was geweest bij deze levensbeëindi ging; dat staat haaks op de wet. Het vertonen van de beelden vormde gistermiddag het sluit stuk van een emotionele dag in de Zutphense rechtbank. Het be gon met een ontbijt op de stoep Moek wilde niet RANDWIJK - De fruittelers, die vlak voor de appel- en perenoogst staan, hebben te maken met een nieuwe plaag: de Suzuki-fruitvlieg. Welkomst kopje koffie of thee 3 overnachtingen met uitgebreid ontbijtbuffet Diverse fiets- en wandelroutes naar keuze Kopje koffie of thee bij vertrek 'Coffee to Go' Aankomst op zondag 72,50 p.p. Overige dagen 77,50 p.p Prijs op basis van een 2-persoonskamer bezetting Eenpersoonstoeslag 10,- per nacht Reserveringskosten 7,50 per boeking Jj E,,_ MHieo verblijfstoeslag 2,50 p.p.p.n. DEN HAAG DEN HAAG El W1 kil 1— door Eric Wijnacker ZUTPHEN/BENNEKOM - Had het Henk Manschot, emeritus hoogleraar filosofie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4